Link do opisu wydarzenia: Wspólnota Myśli: Sława - jak opinie tworzą rzeczywistość?

Wspólnota Myśli: Sława - jak opinie tworzą rzeczywistość?

Data: 25 września 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Biblioteka Manhattan al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Stowarzyszenie PROM Kultura

Szczegóły wydarzenia

baner promujący spotkanie

 

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne. Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości. Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

W cyklu, który organizujemy w Bibliotece Manhattan w Gdańsku - Wrzeszczu rozmawiamy o wartościach: czym są, skąd dowiadujemy się o ich istnieniu, jak o nich opowiadamy i jak realizujemy je w życiu.
W trakcie cotygodniowych spotkań w Bibliotece Manhattan odbywamy intelektualną podróż, w której punktami orientacyjnymi będą obecne w kulturze Gdańska pojęcia takie jak pokój, wolność, sprawiedliwość, zgoda, sława czy pobożność i inne.

Fama - Sława - jak opinie tworzą rzeczywistość?
W starożytności plotka miała swoją boginię. Zapewne dawni Rzymianie czy Grecy obawiali się hejtu nie mniej niż my. Widocznie problem jest starszy niż internet. Z filozoficznego punktu widzenia zastanawiające jest, jak cudze słowa tworzą naszą rzeczywistość tą zewnętrzną, ale także nasze przekonania o sobie. Co robi z nami cudza opinia? Co robi ze światem? Bo może nasz świat składa się tylko ze słów. Porozmawiajmy o tym na najbliższym spotkaniu.

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Bibliotece Manhattan w Gdańsku - Wrzeszczu będzie obejmował 20 spotkań rozpoczynających się w poniedziałek o godz. 18.00.

Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat - czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału - daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.
 

Miejsce