Trwałość i piękno. Tajemnice gotyckiej budowli

Trwałość i piękno. Tajemnice gotyckiej budowli

Data: 30 maja
Godzina: 18:00
Miejsce: Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

panorama Starego MIasta w Gdańsku

fot. NCK

Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: mgr inż. arch. Dominika Król;
Piąty wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.

O wykładzie:  gotycki kościół św. Jana jako „elementarz” form, dekoracji , elementów konstrukcyjnych i detali architektonicznych charakterystycznych dla gotyku, które przetrwały do naszych czasów.

mgr inż. arch. Dominika Król – z wykształcenia architekt (Politechnika Gdańska, wydz. Architektury i Urbanistyki) i zabytkoznawca (UMK, wydz. Sztuk Pięknych); zainteresowania pozazawodowe: ilustracja książkowa/picturebook, kognitywistyka, biblistyka; Obecnie pracuje w Dziale Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z  zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki: historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący... Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.