Link do opisu wydarzenia: Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza

Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: spotkanie z Jarosławem Wasielewskim

Data: 20 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:30
Miejsce: Winda GAK ul. Racławicka 17, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: GAK Winda

Szczegóły wydarzenia

Winda GAK zaprasza na spotkanie z Jarosławem Wasielewskim wokół jego najnowszej książki "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych" pt. "Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: Kolonia Rzeszy, fińskie domki i Osiedle Roosevelta".

Osiedla z tanimi mieszkaniami miały być rozwiązaniem dla rosnącej liczby robotników w mieście. Budowę Kolonii Rzeszy (Reichskolonie) zaplanowano i zrealizowano dwudziestoleciu międzywojennym. Charakterystyczne drewniane domki fiński stojące po dziś dzień m.in wzdłuż ulic Górniczej i Kopalnianej przypłynęły do Gdańska z Helsinek. Planowo były przeznaczone dla mieszkańców Górnego Śląska. Dlaczego zostały we Wrzeszczu? Osiedle Roosevelta z kolei to powojenne osiedle, które powstało w ramach Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. O historii trzech osiedli z Wrzeszcza Dolnego porozmawiamy z pasjonatem i znawcą dzielnicy Jarosławem Wasielewskim, którego najnowsza książka - "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych” niedawno się ukazała.

Jarosław Wasielewski (ur. 1983) - badacz i popularyzator historii Wrzeszcza. Współautor monografii "Dolny Wrzeszcz i Zaspa" oraz serii albumów "Wrzeszcz na dawnej pocztówce" (2 tomy, w przygotowaniu kolejny). Publikuje teksty w czasopiśmie "30 dni", Magazynie GARNIZON oraz na portalu trojmiasto.pl

Przed i w trakcie spotkania będzie można nabyć książkę "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych" (cena: 70 zł, UWAGA: płatność tylko gotówką).

Spotkanie poprowadzi Natalia Koralewska.

Miejsce