Link do opisu wydarzenia: Polska biżuteria okresu PRL – wzornictwo, produkcja i mity

Polska biżuteria okresu PRL – wzornictwo, produkcja i mity

Data: 22 lutego 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników ul. Warzywnicza 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników

Szczegóły wydarzenia

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zaprasza na wykład dr Michała Myślińskiego- kuratora wystawy "Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL", który odbędzie się 22 lutego o godz. 17:00 w Galerii MSB.

Wykład towarzyszy wystawie "Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL" organizowanej przez Galerię YES. Biżuteria zaprezentowana na wystawie pochodzi z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Tytuł wykładu brzmi „Polska biżuteria okresu PRL – wzornictwo, produkcja i mity”

Kanwą wykładu będą eksponowane w Galerii MSB dzieła tworzące część bogatej Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Zgromadzone dzieła – zarówno złotnicze i jubilerskie, jak i takie, które częściej kojarzą się z wytwórczością zakładów rzemieślniczych,  pozwolą przedstawić trzy istotne zagadnienia: rozwój wzornictwa tej dziedziny sztuki w latach 1945-1989; dokonujące się w tym czasie przemiany artystyczne – wraz z ich przyczynami; odnieść się do dość popularnych obecnie mitów, np. o rzekomo łatwej i nieskrępowanej dostępności takiej biżuterii w ówczesnej Polsce.

Miejsce