Link do opisu wydarzenia: Polki na Montparnassie. Spotkanie z Sylwią Zientek

Polki na Montparnassie. Spotkanie z Sylwią Zientek

Data: 22 lutego 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy na kolejne spotkanie ze światem malarstwa Olgi Boznańskiej... i nie tylko. W ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska nasze miasto odwiedzi Sylwia Zientek, autorka książek o sztuce okresu XIX-XX wieku. Spotkanie w dniu 22 lutego o godz. 17.00 poprowadzi red. Marzena Bakowska. A gdyby Boznańskiej było nam mało, to w dystrybucji tego dnia będą aż trzy książki Pani Sylwii. Ceny jak z dostawą do domu, ale zakup na miejscu.

W paryskiej dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. Malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

Spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki „Polki na Montparnassie”, poprowadzi Marzena Bakowska. Publikacja, przybliżające historie z okresu XIX-XX wieku, będzie dostępna w sprzedaży przed i po wydarzeniu. Jej cena zostanie podana na stronie internetowej Muzeum Gdańska pod koniec stycznia 2024 roku.

Miejsce