Link do opisu wydarzenia: HER Story: wystawa / prelekcja

HER Story: wystawa / prelekcja

Data: 2 marca 2024 r.
Godzina: 15:00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Wyspa Skarbów GAK

Szczegóły wydarzenia

Wyspa Skarbów GAK zaprasza na wspólne odkrywanie tajemnic ewolucji roli i życia kobiet od pradziejów po średniowiecze! Razem otworzymy drzwi do fascynującego świata kobiet, wyruszając z w podróż przez epoki, eksplorując codzienne życie i stroje kobiet na przestrzeni wieków.

Co nas czeka?
- Ekspozycja Unikalnych Wenus z Willendorfu- rzeźb Pracowni Ceramicznej Wyspy Skarbów GAK (2017 r.) powstałych pod kierunkiem Krystyny Andrzejewskiej-Marek.
- Ekspozycja tekstyliów, wzorów i krojów strojów kobiecych z epoki średniowiecza.
- Prelekcje na temat historii i kultury kobiet, prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie.
- Inspirujące rozważania: odkryjemy, jak życie i rola kobiet ewoluowały od pradziejów po średniowiecze, kształtując społeczność i historię.
- Refleksja nad przeszłością: przyjrzymy się stereotypom i zgłębimy znaczenie kobiet w różnych epokach, inspirując się ich pięknem, siłą i wytrwałością.
- Otwarta dyskusja: podziel się swoimi refleksjami i wnioskami na temat wystawy

Goście Specjalni:
- O stereotypach i wyzwaniach kobiet w czasach średniowiecza opowie nam dr. hab. Beata Możejko - historyk, profesor nauk humanistycznych, (tytuł odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2016 r.) Wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizuje się w historii średniowiecza. W kadencji 2020–2023 członek Komitetu Nauk Historycznych PAN. W 2022 r. powołana w skład Rady Muzeum Gdańska, została jej wiceprzewodniczącą. W tym samym roku została również dyrektorką Centrum Badań Memlingowskich, działającego w ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych UG.

- W podróż przez epokę kamienia odkrywając codzienne życie i znaczenie kobiet w pradawnych społecznościach zabierze nas Olgierd Felczak - starszy kustosz oraz kierownik Działu Epoki Kamienia i Wczesnej Epoki Brązu w Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Wydarzenie kierujemy do studentów, pasjonatów antropologii, archeologii i wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tajników "herstorii". Niezależnie od tego, czy jesteś historykiem, poetą, naukowcem, czy po prostu ciekawym świata człowiekiem, zapraszamy do wspólnej podróży przez czas i historię kobiet.

*Jeżeli potrzebujesz dodatkowych narzędzi zwiększających dostępność wydarzenia – prosimy o informację najpóźniej na 7 dni przed wydarzeniem, a my postaramy się je zapewnić (tłumacz PJM, asystent_ka, specjalne miejsce itp.)  Kontakt: 58 323 91 15, wyspaskarbow@gak.gda.pl

Miejsce