Link do opisu wydarzenia: Gdański Tydzień Wolontariatu

Gdański Tydzień Wolontariatu

Data: 28 - 5 grudnia 2023 r.
Miejsce: Gdańsk
Wstęp: wolny, na część wydarzeń obowiązuje rejestracja
Organizator: Miasto Gdańsk, Reginalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W dniu 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji, między 28 listopada a 5 grudnia, na terenie miasta będą odbywać się wydarzenia związane z Gdańskim Tygodniem Wolontariatu. W programie m.in. szkolenia i spotkania, parada wolontariuszy, a także gala „Aktywni w mieście 2023”.

Gdański Tydzień Wolontariatu to podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy, grup i organizacji, a także instytucji czy przedsiębiorców zaangażowanych w działania wolontariackie. To również szansa do szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli.

- Podczas Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu zwracamy uwagę na wszystkich tych, którzy aktywnie pracują lub chcą zacząć podejmować działania na rzecz mieszkańców, lokalnych społeczności i zwierząt. Zainspirujmy się i pracujmy razem dla innych – zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tramwaj, debata, Andrzejki

W tym roku w ramach otwarcia Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, będzie można wziąć udział w przejażdżce zabytkowym tramwajem Konstal 102Na. Będzie on kursować we wtorek, 28 listopada, w godzinach 14.00-17.00 na trasie Oliwa - Siedlce.  Na miejscu będzie można spotkać wolontariuszy, którzy przybliżać będą ideę działań wolontariackich. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.

Kolejnego dnia o godz. 11.00 odbędzie się debata pn. „Aktywny srebrny wiek”, a o godz. 17.00 „Andrzejki z Wolontariatem”. Celem debaty jest stworzenie przestrzeni, która posłuży gdańskim seniorom do czerpania z dobrych praktyk, inspirowania się i poszukiwania nowych form i możliwości rozwoju w działaniach społecznych. To będzie również okazja do zebrania opinii w temacie wolontariatu osób starszych i na ich rzecz. Spotkanie jest dedykowane liderom klubów i kół oraz organizacjom pozarządowym działającym w tym obszarze. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Z uwagi na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc, w spotkaniu mogą wziąć udział dwie osoby z jednej organizacji.

Z kolei w czasie „Andrzejek z Wolontariatem”, organizatorzy zapraszają do Muzeum Figur Woskowych. Będzie można zwiedzić zakamarki Domu Strachu oraz Labiryntu Luster. „Andrzejki” zakończą się spacerem ulicą Mariacką. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Plansza informacyjnan z programem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu
Gdański Tydzień Wolontariatu 2023 - plan działania
mat. UMG

Spotkania, szkolenia, Gala

Również w środę, 29 listopada, w godzinach 17.00-18.30 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie dla młodzieży dotyczące możliwości realizacji wolontariatu zagranicznego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. O swoich doświadczeniach opowiedzą wolontariusze zagraniczni, Anastasia z Grecji i Aru z Brazylii. Taka forma działania to dobry wstęp do kariery zawodowej, spełnienie ambicji, sposób na rozwijanie pasji i początek przygody z pracą na rzecz innych. Aby wziąć w nim udział nie trzeba posiadać doświadczenia, nie jest też wymagane specjalistyczne wykształcenie ani znajomość języka obcego – do udziału mogą zgłosić się wszystkie osoby pełnoletnie do 30. roku życia.

W czwartek, 30 listopada, w godzinach 18.30-20.00 w Centrum Dolna Brama odbędzie się spotkanie pisarsko-czytelnicze, na którym będzie można stworzyć nieoczywiste wpisy na kartki świąteczne, wziąć udział w warsztacie pisarskim pełnym inspiracji i w wymianie książek idealnych na zimowe wieczory. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zapisać.

W piątek, 1 grudnia, w Europejskim Centrum Solidarności, wszyscy zapisani wcześniej chętni będą mogli wziąć udział w szkoleniu z social mediów. Będzie to jednodniowy, intensywny kurs, który zapozna uczestników z fundamentalnymi zasadami korzystania z platform społecznościowych, Omówione zostaną podstawy najważniejszych platform, strategie budowanie społeczności oraz analiza wyników. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia skutecznych kampanii, zrozumienia zachowań użytkowników oraz adaptacji do bieżących trendów w social media. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Również w Europejskim Centrum Solidarności, w sobotę 2 grudnia o godz. 17.00, na gali „Aktywni w mieście 2023” wręczone zostaną nagrody najbardziej zaangażowanym wolontariuszom, koordynatorom, grupom i rodzinom wolontariackim oraz miejscom przyjaznym wolontariuszom. Po zakończeniu części oficjalnej, odbędzie się integracja połączona z koncertem oraz poczęstunkiem. Tu również obowiązują zapisy.

Szkolenie z animacji czasu wolnego, które odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia, to okazja, by nauczyć się nowych, praktycznych umiejętności. Będzie można zdobyć informacje na temat tego, co jest ważne w animacji i jak angażować nieśmiałe dzieci do zabawy, jak zadbać o bezpieczeństwo, a także jak prowadzić wydarzenia, by dzieci uczyły się w ich trakcie. Aby wziąć udział w warsztatach, należy się zapisać

Parada Gdańskich Wolontariuszy

Zwieńczeniem Tygodnia Wolontariatu będzie tradycyjna już Parada Gdańskich Wolontariuszy. Rozpocznie się o godz. 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd Długim Targiem, przez Długie Pobrzeże i ulicę Wartką, świętujący wolontariuszy dojdą na Ołowiankę pod napis „Gdańsk”. Przemarsz odbędzie się pod hasłem „#BezNasNieDziała”. Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Wolontariatu Gdańskiego, www.wolontariatgdansk.pl.

Szczegóły wydarzeń oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu oraz na stronie Wolontariatu Gdańskiego.

Harmonogram wydarzenia:

  • 28.11, godz. 14.00-17.00 Tramwaj „Droga do Wolontariatu” na trasie Oliwa-Siedlce-Oliwa
  • 29.11, godz. 11.00 Debata – Aktywny Srebrny Wiek
  • 29.11, godz. 17.00 Spotkanie – Wolontariat Zagraniczny
  • 29.11, godz. 17.00 „Andrzejki z Wolontariatem”
  • 30.11, godz. 18.30 Spotkanie Pisarsko-Czytelnicze
  • 1.12, godz. 17.00 Szkolenie: Tajniki Social Media
  • 2.12, godz. 17.00 Gala – Aktywni w Mieście 2023
  • 4.12, godz. 17.00 Szkolenie: Animacja Czasu Wolnego
  • 5.12, godz. 12.00 Parada Gdańskich Wolontariuszy