Link do opisu wydarzenia: Filozofia przyrody – matka natura czy wyrodna macocha?

Filozofia przyrody – matka natura czy wyrodna macocha?

Data: 5 października 2023 r.
Godzina: 17:30
Miejsce: Filia Naukowa WiMBP ul. Obrońców Wybrzeża 2, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Stowarzyszenie PROM Kultura

Szczegóły wydarzenia

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne. Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii. Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Stowarzyszenie PROM Kultura zaprasza na nowy cykl spotkań warsztatowych, które będą odbywały się w każdy czwartek w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 i będą wprowadzeniem w podstawowe dziedziny filozoficzne a jednocześnie próbą odniesienia zagadnień teoretycznych do aktualnej praktyki życiowej uczestników.

28 września 2023 r. o godz. 17.30 w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku tematem naszego spotkania będzie Filozofia religii

Wiele mówi się o tym, że społeczeństwo w którym żyjemy gwałtownie się sekularyzuje. Czy oznacza to odejście od określonej wiary? Czy może wyczerpanie pewnych form religijnych? Takie pytania otwierają przed nami złożoność kwestii, którymi zajmuje się filozofia religii. Jest to również wstęp do refleksji nad tym, na ile namysł treścią i formami kultów jest istotny dla postrzegania ludzkiej kondycji w świecie. Zapraszamy do rozmowy.
Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie.

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Filii Naukowej WiMBP przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku będzie obejmował 17 spotkań odbywających się co czwartek o godz. 17.30.

Tematy kolejnych warsztatów to:

1. Filozofia i myślenie filozoficzne - czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?
2. Metafizyka - dlaczego i jak istniejemy?
3. Epistemologia - dlaczego, jak i po co poznajemy?
4. Antropologia - człowiek, czyli kto?
5. Etyka - czy i jak robić dobrze?
6. Estetyka - jak to jest, że się podoba (lub nie)?
7. Aksjologia - dlaczego coś cenimy?
8. Filozofia nauki - czym jest profesjonalne badanie świata?
9. Filozofia społeczna - czemu jednak razem a nie osobno?
10. Filozofia polityki - jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
11. Filozofia religii - co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?
12. Filozofia przyrody – matka natura czy wyrodna macocha?

Miejsce