Link do opisu wydarzenia: Festiwal Schopenhauera

„Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi”, czyli druga edycja filozoficzno literackiego Festiwalu Schopenhauera

Data: 24 - 25 maja 2024 r.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Wstęp: Bilety na poszczególne dni festiwalu w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny)
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Oplatająca człowieka sieć relacji – społecznych i romantycznych, wynikających z przymusu i chęci – będzie tematem drugiego Festiwalu Schopenhauera. Podczas paneli i wykładów twórczość gdańskiego filozofa stanie się punktem wyjścia do rozmowy m.in. o empatii, lęku przed samotnością czy percepcją życia społecznego. Program wydarzenia o podtytule „Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi” stworzyli filozofowie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak. Festiwal odbędzie się 24-25 maja w Instytucie Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11), a wstęp na wydarzenie jest biletowany.

Festiwal Schopenhauera w centrum uwagi stawia współczesnego człowieka – jego problemy, potrzeby, poszukiwania. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami przyglądamy się różnym aspektom życia, a w swoich rozważaniach przeplatamy filozofię z naukami społecznymi, obszarem sztuki i literatury. Nie szukamy definitywnych odpowiedzi, ale perspektyw, które mają szansę nas ubogacić. Na patrona wydarzenia wybraliśmy Artura Schopenhauera – urodzonego w Gdańsku filozofa, którego postać i dzieło stanowią niewyczerpane źródło inspiracji.

Podczas drugiej edycji wydarzenia, wychodząc od Schopenhauerowskich koncepcji, w sposób szczególny skupimy się na problemie relacji międzyludzkich. „W momentach dialektycznych napięć”, mówią twórcy programu, „bardzo jasno widać, że istnienie innych ludzi – będąc obciążeniem, ciągłą trudnością wynikającą z konieczności nieustannego określania własnego położenia względem nich, a nawet walki o upragnioną pozycję – może być źródłem najgłębszego ukojenia”. To ambiwalentne położenie względem innych otwiera szereg pytań ciekawych i ważnych dla człowieka drugiej dekady XXI wieku. Czy jesteśmy w stanie utrwalić w sobie empatię na tyle, by stworzyć wspólnotę? Czy tym, co nas łączy jest jedynie lęk przed konsekwencjami osamotnienia? Czy altruizm to tylko próba chwilowego zapomnienia o własnym cierpieniu? Zastanowimy się również, nad zagadnieniami związanymi z seksualnością i dynamiką pragnienia.

Festiwal poprowadzą Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak, a wśród gości znaleźli się seksuolożka i psychoterapeutka Alicja Długołęcka, badaczka i wykładowczyni Barbara Markowska-Marczak, psychoanalityk Bartosz Puk, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka, reporter Wojciech Tochman. Obok wykładów i dyskusji zaprosimy również na performans w wykonaniu Magdaleny Boć oraz na sesję jogi.

Bilety na poszczególne dni festiwalu w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny)

Autorzy programu:

KATARZYNA KASIA – filozofka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton (USA). Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe. W telewizji TVN24 współprowadzi program „Szkło kontaktowe”. Jest gospodynią wtorkowych i czwartkowych poranków w Radiu Nowy Świat. Pisze felietony dla tygodnika „Newsweek Polska”, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W wydawnictwie Znak ukazała się niedawno książka jej i Grzegorza Markowskiego „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

PIOTR AUGUSTYNIAK – filozof, pisarz i tłumacz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor wielu książek i artykułów, m.in. bestsellerowego „Jezusa Niechrystusa” i eseju „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego”. Jego zainteresowania filozoficzne obejmują pogranicze metafizyki, filozofii człowieka, mistyki i krytyki nowoczesności. Autor krytycznych prac na temat polskiej tożsamości. Związany z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie prowadzi teatralny talk show „Myślnik. Jazz – filozofia – stand up”. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prowadził cykl debat „Bezradność filozofa”. Członek redakcji Przeglądu Politycznego i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikuje w m.in. w „Gazecie Wyborczej” oraz „Przeglądzie Politycznym”. Urodzony w Gdańsku, mieszka w Krakowie.

Miejsce