PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańsk oczami artystów z Armenii. Wystawa malarstwa w Domu Ormiańskim
Gdańsk oczami artystów z Armenii. Wystawa malarstwa w Domu Ormiańskim
Artyści z Armenii byli w Gdańsku na plenerach malarskich. Malowali tutejsze pejzaże. Jak wygląda nasze miasto widziane ich oczami zobaczyć można na wystawie “Uroki Gdańska” w Domu Ormiańskim przy ul. Mariackiej 34.
Gagik Parsamyan: - Pomysł, by artyści z Armenii malowali piękny Gdańsk, to wyraz wdzięczności za to miejsce, w którym możemy rozwijać naszą działalność
Gagik Parsamyan, prezes Związku Ormańskiego w Gdańsku: - Pomysł, by artyści z Armenii malowali piękny Gdańsk, to wyraz wdzięczności za to miejsce, w którym możemy rozwijać naszą działalność
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Od przeszło roku w przy ul. Mariackiej 34/36 działa Dom Ormiański prowadzony przez Związek Ormiański w Gdańsku. Od tego czasu odbyło się tu kilkanaście wydarzeń artystycznych: wystaw, wykładów, spotkań, pokazów filmowych. Gdańscy Ormianie brali także udział w Święcie Ulicy Mariackiej, wzbogacając wydarzenie m.in. występem ormiańskiego zespołu tanecznego.

28 października br. w Domu odbył się wernisaż wystawy malarstwa twórców z Armenii pt. “Uroki Gdańska - przestrzeń widziana oczami Ormian”.

Podczas letnich plenerów w Gdańsku, grupa malarzy: Hripsime Arakelyan, Sergey Isaverdyan, Paravon Mirzoyan, Garik Prveyan oraz Ruben Verdanyan przenosiła na płótna dobrze znane gdańskie pejzaże. Na obrazach oglądać można ul. Mariacką, Długie Pobrzeże, Pałac Opatów w Oliwie... O tym, że widoki te, dobrze gdańszczanom znane z malarstwa i grafik, w wykonaniu twórców z Armenii mogą ich zaskoczyć, mówił podczas wernisażu Marek Wróbel, gdański malarz: - To fantastyczne, inne spojrzenie na Gdańsk. My gdańszczanie jesteśmy “napiętnowani” swoistą manierą rysowania i malowania architektury naszego miasta, która jest już taka opatrzona: gdzieś tam w tym sztywnym, XIX.wiecznym kanonie i elegancji - komentował. - Oni przyjechali tu jako całkiem świezi artyści i namalowali ten Gdańsk tak, jak autentycznie go odczuwają i widzą. Powstało bardzo piękne, całkiem inne spojrzenie od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Gdański artysta Marek Wróbel, który pomagał w organizacji wystawy podkreśla, że spojrzenie artystów z Armenii na nasze miasto jest zupełnie inne od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni
Gdański artysta Marek Wróbel, który pomagał w organizacji wystawy podkreśla, że spojrzenie artystów z Armenii na nasze miasto jest zupełnie inne od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Skąd pomysł na zaproszenie artystów? Odpowiedź jest prosta - prezesem Związku Ormiańskiego w Gdańsku jest malarz - Gagik Parsamyan, którego 23 lata temu zaproszono do zorganizowania wystawy w Gdańsku i - jak mówi: “zakochał się w mieście i jego mieszkańcach” i został tu na stałe. Przez 20 lat organizował i współorganizował Dni Ormiańskie w Gdańsku i Dni Polskie w Armenii, zawsze pod hasłem przybliżania sztuki i kultury obu narodów. W końcu, blisko dwa lata temu, sformalizował działaność zakładając Związek. W sierpniu 2017 r. uroczyście otwarto Dom Ormiański przy Mariackiej.  

- Wystąpiliśmy do urzędu miasta o lokal na naszą działalność, zaprezentowaliśmy program i - to był cud - otrzymaliśmy adres na najpiękniejszej ulicy Gdańska - opowiada Gagik Parsamyan. - Pomysł, by artyści z Armenii malowali piękny Gdańsk, to wyraz wdzięczności za to miejsce, w którym możemy rozwijać naszą działalność. Myślę, że nic tak nie rozwija przyjaźni narodów jak sztuka. Dlatego najbardziej zależy nam na pokazywaniu kultury, czy to ormiańskiej czy polskiej, ale nie tylko. Sztuka mówi uniwersalnym językiem, kiedy go używamy, zapominamy o pochodzeniu.

Wystawę “Uroki Gdańska” będzie można oglądać przez miesiąc.

Wernisażowi towarzyszył wieczór muzyki ormiańskiej
Wernisażowi towarzyszył wieczór muzyki ormiańskiej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wernisażowi towarzyszył wieczór muzyki ormiańskiej. Wiązankę pieśni liturgicznych, klasycznych i patriotycznych wykonał zespół w składzie: Aram Gabaghchouryan (wokal) oraz bracia Georg i Aram Sayegh (altówka i gitara). W ten sposób uczczono 100-lecie odzyskania niepodległości - przez Polskę i Armenię, która na odzyskanie państwowości czekać musiała ponad 540 lat.

Wydarzenia w Domu Ormiańskim odbywają się najczęściej 13 dnia każdego miesiąca - symbolicznie, na pamiątkę 13 sierpnia 2017 r., kiedy Dom zainaugurował swoją działalność. 13 listopada zaplanowano Dzień Charles`a Aznavour`a, 13 grudnia zaś - wieczór Erywania, stolicy Armenii, która w tym roku obchodzi 2800-lecie powstania. Szczegóły wydarzeń można śledzić na profilu Związku Ormiańskiego w Gdańsku na Fb.

Wstęp jest zawsze wolny. Oprócz doznań artystycznych, liczyć można także na te dla podniebienia - gdańscy Ormianie zawsze serwują swoim gościom nadziewany chlebek lawasz, specjalność swojej narodowej kuchni.

Plener malarski artystów z Armenii sfinansowano dzięki grantowi Miasta Gdańska.

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze