Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmarł Tomasz Bedyński - gdański patriota, społecznik, animator

Nie żyje Tomasz Bedyński - znawca dziejów Gdańska, działacz społeczny, twórca Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Zmarł we wtorek, 1 marca 2016 roku. Miał 64 lata.

Zmarł Tomasz Bedyński - gdański patriota, społecznik, animator
A
A
data publikacji: 04 marca 2016 r.

Tomasz Bedyński
Tomasz Bedyński
Emma Popik

- Przede wszystkim zależało mu na tym, żeby pokazywać Gdańsk. Żeby promować miasto, pokazywać, że to jest ważne miejsce. Był wielkim gdańskim patriotą, dlatego nasze poglądy się stykały: mieliśmy wspólne zainteresowania i punkt widzenia miasta - wspomina gdańska pisarka Emma Popik.

Bedyński jest autorem książki „Gdański geograf Filip Kluwer (1580-1620), twórca granic współczesnej Europy”. W planach miał większy projekt poświęcony geografowi. - Kiedy Tomek powiedział mi o tym projekcie, wykrzyknęłam „to ja napiszę o nim książkę!”. „Przyślę ci materiały”, zaproponował. I dostałam je tego samego dnia. Traktowałam go jako wzór mądrego i solidnego człowieka, który wszystko robi porządnie. Był niezwykle słowny. Ja mniej, bo nie napisałam tej książki. Jeśli kiedyś to zrobię, poświęcę ją pamięci Tomka - podkreśla Emma Popik.

Miał opinię prawdziwego pasjonata i oddanego działacza społecznego. Był aktywnym menedżerem i animatorem kultury, organizował wiele międzynarodowych imprez i festiwali. Za swoją działalność na początku lat 90. otrzymał tytuł Gdańskiego Menedżera Kultury „Gazety Gdańskiej”. Był dyrektorem artystycznym programu kulturalnego i autorem zwycięskiego programu jarmarków miejskich dla Międzynarodowych Targów Gdańskich, w tym Milenijnego Jarmarku św. Dominika w 1997.

- Bardzo go lubiłam i podziwiałam. Był miły, porządny, zawsze życzliwy i pełen entuzjazmu do różnych działań. Miał w sobie niezwykłą mądrość. Można było z nim porozmawiać o wielu ciekawych sprawach, ponieważ interesował się wieloma tematami. To był taki otwarty umysł. Miał wspaniałe, mądre plany przed sobą - mówi Emma Popik.

Urodził się w 1952 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie był twórcą i przewodniczącym pierwszego w Polsce samorządu studentów UG i członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W latach 1990-1994 Tomasz Bedyński był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W tamtym okresie pełnił również obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Gdańsku, który został przekształcony według jego pomysłu w funkcjonujące do dziś międzynarodowe Nadbałtyckie Centrum Kultury. W 1992 roku jako pierwszy objął stanowisko dyrektora NCK.

Bedyński uznawany jest za ojca Gdańskiego Archipelagu Kultury, ponieważ będąc dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Gdańsku, przekształcił go w późniejszy GAK.

Tomasz Bedyński napisał także dwie pozycje poświęcone innemu słynnemu pisarzowi i działaczowi: „Lech Bądkowski - znany i nieznany: monografia bibliograficzna za lata 1941-2009” oraz „Odkrywanie Bądkowskiego”. W swoim dorobku ma publikacje z zakresu historii Pomorza i marketingu politycznego. Był redaktorem i wydawcą „Litterariów”, Gdańskiego Magazynu Informacyjnego i „Przedproży”.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 5 marca 2016 roku na Cmentarzu św. Jadwigi przy ul. ks. Góreckiego w Nowym Porcie. Urna z prochami będzie wystawiona w kaplicy o godz. 10.30, wyprowadzenie urny - o godz. 11.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora