PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmarł były premier RP Jan Olszewski. Miał 88 lat

Zmarł były premier RP Jan Olszewski. Miał 88 lat
W Warszawie zmarł Jan Olszewski były premier RP, poseł, adwokat w procesach politycznych, a także działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL. Od kilku lat miał problemy zdrowotne.
Jan Olszewski
Jan Olszewski
źródło: Wikipedia/archiwum prezydent.pl


Jan Olszewski urodził się w 1930 r. Warszawie. Był żołnierzem Szarych Szeregów i AK. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zakładał KOR. Uczestniczył w Obradach Okrągłego Stołu. Związany był z Porozumieniem Centrum, z którym m.in. tworzył wyborczy program kandydującego na prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Działał też w innych ugrupowaniach - Ruchu dla Rzeczpospolitej, ROP i LPR. Trzykrotnie wybrany został posłem na Sejm. W latach 1991 – 1992 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów.

Przez wiele lat swojej adwokackiej kariery występował jako obrońca w procesach politycznych m.in. w głośnym procesie gdańskim z 1985 r. Na ławie oskarżonych zasiedli wtedy Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Adam Michnik. Mecenas Jacek Taylor pamięta Jana Olszewskiego z tego i z wielu innych procesów zarówno sprzed 1980 r. jak i po, na których wspólnie bronili opozycjonistów.

- Myśląc o Janie Olszewskim, zawsze będę go widział w todze, broniącego ludzi walczących o niepodległość naszego kraju, represjonowanych przez system komunistyczny. Od samego początku swej zawodowej kariery związał się z najlepszym środowiskiem ówczesnej polskiej palestry, reprezentowanym przez Anielę Steinsbergową, Witolda Lisa-Olszewskiego i Władysława Siłę-Nowickiego. Zapamiętam go jako starszego kolegę, z którego doświadczenia korzystaliśmy my młodsi – tak wspomina zmarłego Jacek Taylor.

Jako oskarżyciel posiłkowy reprezentował Prymasa Polski w procesie zabójców ks. Jerzego Popiełuszki.

W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl