• Start
  • Wiadomości
  • Zimowe liczenie nietoperzy. 1,5 tysiąca osobników hibernowało na Pomorzu

Zimowe liczenie nietoperzy. 1,5 tysiąca osobników hibernowało na Pomorzu

Dokładnie 1568 osobników naliczyli naukowcy, którzy każdej zimy monitorują obiekty w których hibernują nietoperze. Dzięki zimowym liczeniom biolodzy są w stanie oszacować trendy populacyjne poszczególnych gatunków. Najwięcej, czyli 137 osobników, spędziło zimę w Zbiorniku Wody Stara Orunia.
16.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Liczenie nietoperzy odbywa się co roku, najczęściej w lutym. Zimą na przełomie 2020/2021 roku hibernowało na Pomorzu 1,5 nietoperzy
Liczenie nietoperzy odbywa się co roku, najczęściej w lutym. Zimą na przełomie 2020/2021 roku hibernowało na Pomorzu 1,5 nietoperzy
fot. Zuzanna Wikar

 

Zimowe liczenia nietoperzy, których co roku podejmują się pracownicy naukowi Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Członkowie Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP ,,Salamandra", obejmują województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. 

W 2021 roku naukowcy sprawdzili 158 obiektów, to m.in. Zbiornik Wody Stara Orunia, Twierdza Wisłoujście, forty na Górze Gradowej, a także liczne piwnice czy studnie. 

 

Nietoperze, które znalazły się liście tegorocznego liczenia:

  • 696 nocków Natterera
  • 563 nocki rude
  • 127 gacków brunatnych
  • 67 nocków dużych
  • 39 mopków
  • 32 osobniki nieoznaczone
  • 11 nocków wąsatków lub nocków Brandta
  • 10 mroczków pozłocistych
  • 9 karlików
  • 7 nocków łydkowłosych
  • 7 mroczków późnych

- Osobniki nieoznaczone, to takie, których nie udało się rozpoznać do gatunku, ponieważ weszły w szczelinę czy dziurę, skąd nie były wystarczająco widoczne, by rozpoznać gatunek - wyjaśnia Konrad Bidziński, biolog, doktorant z Uniwersytetu Gdańskiego

 

Rok 2020 a 2021

Naukowcy porównali występowanie nietoperzy w 147 obiektach, które sprawdzone zostały w dwóch ostatnich sezonach, czyli w latach 2020 i 2021.  

- Łączna liczba obserwowanych nietoperzy niemal nie uległa zmianie, ponieważ odnotowaliśmy wzrost o zaledwie sześć osobników - mówi dr Mateusz Ciechanowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. - W roku 2020 mowa o 1379 nietoperzach, w 2021 roku - 1385. 

Jak zaznacza Mateusz Ciechanowski, również zmiany liczebności poszczególnych gatunków były relatywnie nieznaczne. Ubyło nocków Natterera (-47), przybyło zaś nocków dużych (+11), nocków rudych (+16) i mopków (+7). Natomiast liczebność gacka brunatnego utrzymała się na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego (-3).

- Jak widać, dwa kompletnie różne sezony zimowe z których tylko drugi i to zaledwie przez miesiąc, zasłużył na miano prawdziwej zimy, wcale nie muszą różnić się drastycznie wynikami liczeń - dodaje dr Ciechanowski. - Na uwagę zasługuje jednak sytuacja mopka, ten wybitnie zimnolubny gatunek nieznacznie zwiększył swoją liczebność, pojawił się na siedmiu niezasiedlonych rok wcześniej stanowiskach, ale i tak nie osiągnął rekordowego wyniku z 2018 roku, kiedy naliczyliśmy aż 87 osobników. 

 
Nietoperze, które przygotowują się do zimowego snu, intensywnie się odżywiają, aby zgromadzić wystarczające do przeżycia zapasy tłuszczu. Hibernacja służy nietoperzom do oszczędzania energii
Nietoperze, które przygotowują się do zimowego snu, intensywnie się odżywiają, aby zgromadzić wystarczające do przeżycia zapasy tłuszczu. Hibernacja służy nietoperzom do oszczędzania energii
gdansk.pl

 

Cele liczenia

Dzięki corocznym liczeniom naukowcy nie tylko zdobywają wiedzę na temat liczebności poszczególnych gatunków, ale mają też szansę oszacować, jaka jest śmiertelność i rozrodczość tych ssaków. 

- Śledzimy trendy populacyjne, nasze poczynania w środowisku i odpowiedź gatunków na działania człowieka, a także zmiany, jakie nas otaczają - wyjaśnia Konrad Bidziński. - Część gatunków jest związana z charakterystycznymi siedliskami, co też pozwala nam zobaczyć, co dzieje się w przyrodzie i jak odpowiadają na to nietoperze. Z drugiej strony część naszej zimowej pracy to wymóg zadań, jakie stawiają nam przepisy ochrony niektórych gatunków nietoperzy, zarówno krajowe jak i europejskie.

W celu doradztwa w nietoperzowych sytuacjach lub aby być na bieżąco z informacjami o pomorskich nietoperzach, warto zaglądać na profil FB Pomorskie Nietoperze.

 

ZOBACZ FILM O NIETOPERZACH, KTÓRY POWSTAŁ W RAMACH PROGRAMU “OTWARTY IKM”

 

 

By gdańszczanie mieli możliwość lepiej zrozumieć funkcjonowanie nietoperzy, w ramach programu “Otwarty IKM” powstał kilkunastominutowy film, którego bohaterami są te ssaki. Film zrealizowany został przez Instytut Kultury Miejskiej. Ekolodzy z grupy „Pomorskie Nietoperze”, czyli Konrad Bidziński i Mateusz Ciechanowski, opowiadają w nim o cechach charakterystycznych nietoperzy, wyjaśniają i pokazują, jak wygląda proces liczenia tych ssaków, a także w jaki sposób można odróżnić je od siebie, klasyfikując osobnicy do konkretnych gatunków. Naukowcy opowiadają także o procesie hibernacji i wyjaśniają, dlaczego nietoperzom nie można przeszkadzać w trakcie zimowego snu. Natomiast osoby zarządzające gdańskimi zabytkami, które nietoperze zaadoptowały, opowiadają w filmie, jak miasto godzi prowadzenie działalności kulturalnej w obiektach, które upodobały sobie te wyjątkowe ssaki.



CZYTAJ:

Liczenie nietoperzy. Ile ssaków hibernuje tej zimy w Zbiorniku Wody Stara Orunia?

1411 gatunków na świecie, 18 na Pomorzu. Zakończyło się tegoroczne liczenie nietoperzy

Trwa zimowe liczenie nietoperzy. Byliśmy w Zbiorniku Wody Stara Orunia

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku