PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Pożegnanie Bożeny Aksamit, dziennikarki, autorki książek i reportaży
Pożegnanie Bożeny Aksamit, dziennikarki, autorki książek i reportaży
W czwartek, 7 lutego, o godz. 12.00 w Centrum Św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50 w Gdańsku odbędzie się pożegnanie Bożeny Aksamit, dziennikarki i reportażystki, która odeszła od nas 1 lutego 2019 roku.
bozena aksamit zdjecie z archiwum rodzinnego
Pożegnanie Bożeny Aksamit odbędzie się w czwartek, 7 lutego, o godzinie 12.00 w Centrum Św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50 w Gdańsku 
Fot. Archiwum rodzinne


Rodzina i przyjaciele proszą o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy, a zamiast tego wsparcie finansowe Fundacji Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, której działalność Bożenka bardzo ceniła. Wolontariusze fundacji będą w Centrum św. Jana, wpłat można również dokonywać na konto (Nr konta: 68-1090-1359-0000-0000-3501-8569)

Po uroczystości nastąpi złożenie urny na cmentarzu, które będzie miało charakter prywatny.

Bożena Aksamit przez ostatnie kilkanaście lat pracowała w gdańskim oddziale „Gazety Wyborczej”, później dołączyła do zespołu „Dużego Formatu”, publikowała też w Magazynie Świątecznym "Gazety Wyborczej", "Wysokich Obcasach" i "Wysokich Obcasach Extra". Była autorką głośnych reportaży i wywiadów, autorką i współautorką książek. Napisała m.in. z reportaż o dziewczynie porwanej przez radzieckich żołnierzy, gwałconej i wywiezionej do ZSRR. Ostatni jej reportaż to wstrząsające "Sekrety świętej Brygidy" o księdzu Henryku Jankowskim.

Razem z Piotrem Głuchowskim zdobyła nagrodę w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii DetonaTor za śledztwo dotyczące seksualnego wykorzystywania nastolatek w Trójmieście - opisali je w książce "Zatoka Świń". Napisała też książkę o transatlantyku Batory - "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku".

Była nominowana do nagrody Grand Press za wywiad "Nienawiść w Puszczy" i reportaż (cykl "Zatoka Świń"). 

Bożena Aksamit pochodziła z Dolnego Śląska. Szkołę średnią kończyła w Bolesławcu, ale marzenia o morzu przywiodły ją do Gdańska, gdzie studiowała oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim. Z powodu choroby morskiej musiała porzucić plany związane z Zakładem Morskim IMGW i zajęła się pisaniem programów komputerowych i grafiką. Tak trafiła do "Gazety Wyborczej", gdzie zaczęła publikować pierwsze teksty.oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl