• Start
  • Wiadomości
  • Zajmujesz się chorymi rodzicami lub dzieckiem? Zapisz się na wyjątkowe warsztaty

Zajmujesz się chorymi rodzicami lub dzieckiem? Zapisz się na wyjątkowe warsztaty

Osoby opiekujące się przewlekle chorymi członkami rodziny, zmęczone emocjonalnie i  fizycznie, mogą wziąć udział w grupie wsparcia dla opiekunów rodzinnych. Uczestnicy bezpłatnych spotkań, które ruszają 19 listopada, nauczą się jak radzić sobie ze stresem, zmęczeniem, bezradnością i jak zadbać o siebie. 
06.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

hispicjum
Myślenie o sobie podczas wyczerpującej opieki nad przewlekle chorą bliską osobą to nie egoizm, a konieczność
Mat. prasowe Fundacja Hospicyjna

 

 

- To oferta dla tych, którzy od lat zajmują się chorym członkiem rodziny wymagającym stałej opieki - mówi Anna Marlęga-Woźniak, psycholog Domowego Hospicjum dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza. - Często opieka nad chorym spada na nas jak grom z jasnego nieba. To trudne zadanie, któremu zwykle trzeba podporządkować swoje życie, wprowadzić ograniczenia, zrezygnować z życia towarzyskiego, zawodowego, rodzinnego. W konsekwencji pojawia się zmęczenie fizyczne i psychiczne, choroby i groźba tzw. wypalenia sił. 

Bezradni, wyczerpani, samotni

Projekt “Droga do równowagi - grupa wsparcia dla opiekunów rodzinnych” realizowany przez Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, a finansowany przez miasto, jest adresowany do mieszkańców Gdańska. Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbędzie się 19 listopada w siedzibie Fundacji Hospicyjnej przy ul. Chodowieckiego 10 w Gdańsku. Spotkania będą odbywać się dwa razy w miesiącu (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca), w godzinach od 16.00 do 18.00 do końca czerwca 2020. Rekrutacja trwa (szczegóły w dolnej części artykułu). 

- Chorzy onkologicznie i ich opiekunowie mają pełne wsparcie i są “zaopiekowani” przez hospicja już od lat - tłumaczy Anna Marlęga-Woźniak. - Mają do dyspozycji zespół psychologów, lekarzy, rehabilitantów. Opiekunowie wszystkich innych chorych są poza systemem, nie ma dla nich miejsc wsparcia, pomocy. Są zakłady opiekuńczo lecznicze i domy opieki społecznej, ale ich liczba jest ograniczona, są kosztowne, poza tym wielu opiekunów nie chce tam oddać bliskich z poczucia winy, wstydu, uważając, że nie będzie to dobra opieka. 

Problem także w tym, że wielu opiekunów od lat zajmujących się chorymi i niepełnosprawnymi bliskimi nie szuka pomocy i wsparcia, bo - jak mówi Anna Marlęga-Woźniak - w naszej kulturze myślenie o sobie cały czas jest odbierane jako egoizm. 

 

 

opiekundobry
 

 

 

Czego opiekunowie nauczą się podczas spotkań? 

W grupie wsparcia uczestniczyć mogą osoby opiekujące się obłożnie chorym członkiem rodziny, które czują, że ich siły są na wyczerpaniu i walczą z poczuciem bezradności. W spotkaniach pod okiem psychologa, w atmosferze zaufania i akceptacji, opiekunowie będą mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach, dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem i napięciem, nauczą się w zdrowy sposób rozładowywać emocje.

- Opiekun musi o siebie zadbać, bo jeśli opieka nad bliskim stanie się jego główną rolą życiową, przez lata nie będzie zaspokajał swoich potrzeb, będzie niewyspany, nie zadba o regularne posiłki, odpoczynek, może po prostu nie być w stanie dalej opiekować się bliskimi -  tłumaczy Anna Marlęga-Woźniak. - Dlatego zajęcie się sobą jest niezbędne, umożliwi to właśnie grupa wsparcia.

Uczestnicy za pomocą małych kroków opracują plan "zadbania o siebie": jak wyjść na krótki spacer, oglądnąć film, zjeść dobry obiad, nie myśleć wyłącznie o potrzebach chorego. Nauczą się też tzw. dobrej uważności na siebie, korzystania z pomocy innych, angażowania do opieki innych członków rodziny, rozładowywania emocji i sięgania po wsparcie np. domu opieki społecznej - gdy siły są na wykończeniu.  

  

Miliony opiekunów czeka na wsparcie 

Fundacja Hospicyjna od lat prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą opiekunów rodzinnych, w tym roku pod hasłem “Ważni niewidzialni” 

- W innych krajach funkcjonują modele wsparcia i opieki dla takich osób. Opiekun ma na przykład płatny urlop, może wyjechać na dwa tygodnie odpocząć - podsumowuje Anna Marlęga-Woźniak. - To konieczność dla starzejącego się społeczeństwa, potrzebujemy systemowych rozwiązań, żeby tę coraz powszechniejszą opiekę społecznie udźwignąć. Stąd m.in pomysł budowy Centrum Wytchnieniowego w Gdańsku, w którym na kilka godzin czy dni będzie można oddać chorego podopiecznego.

Centrum wytchnieniowe będzie placówką czasowego i dziennego pobytu dla niesamodzielnych i chorych dzieci oraz dorosłych, dzięki której odetchnąć będą mogli ich opiekunowie narażeni na wypalenie wieloletnim sprawowaniem opieki.

Opieka wytchnieniowa (określana również jako opieka wyręczająca) to forma opieki, oferowana opiekunom nieformalnym (najczęściej rodzinom) na określony czas. Polega ona na zastąpieniu ich w sprawowaniu opieki w miejscu zamieszkania podopiecznego lub w instytucji, do której przywieziony jest podopieczny.

 

Zapisy dla opiekunów, którzy chcą wziąć udział w spotkaniach w hospicjum, pod tel. 668 450 753 lub mailem: grupawsparcia@fundacjahospicyjna.pl

 

Czytaj także

Grupa wsparcia dla opiekunów rodzinnych

Coraz więcej schorowanych seniorów. Pielęgniarki ostrzegają: brakuje łóżek opieki długoterminowej

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej