PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzwony zapowiedziały Wielkanoc. Zobacz dzwonników z kościoła św. Katarzyny w akcji

Dzwony zapowiedziały Wielkanoc. Zobacz dzwonników z kościoła św. Katarzyny w akcji
W Wielki Czwartek 1 kwietnia rozległ się dźwięk dzwonów z kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Jak zapowiadali dzwonnicy miały one zwiastować zbliżające się Święta Wielkanocne.
Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku pod dzwonem Katarzyna
Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku pod dzwonem "Katarzyna"
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku od kilku dni zapowiadała, że 1 kwietnia o godz. 17.45 będzie miało miejsce uroczyste dzwonienie z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Na wieży zameldowało się dziewięć osób, w tym 3 kobiety dzwonniczki. Jak opowiadał nam członek konfraterni Mirosław Koźbiał, zabrzmiało sześć dzwonów, z których dwa największe to „Katarzyna i „Pokój i pojednanie”, ważące po 3 tony. Do ich rozkołysania potrzebne są dwie osoby.

- Powstanie Konfraterni to inicjatywa Grzegorza Szychlińskiego, który chciał ożywić dzwony kościelne, sprawić, by ich dźwięk był słyszalny w centrum starego Gdańska. Nie ukrywam, że chcieliśmy też nawiązać rywalizację, szczególnie z konfraternią z Krakowa, która jest najbardziej znana w Polsce. Dzwonimy zawsze przy okazji świąt kościelnych i państwowych, żeby sprawić radość nie tylko tym, co dzwonią, ale też mieszkańcom miasta. Dzwonimy na chwałę Boga, kościoła św. Katarzyny i miasta Gdańska – mówi Mirosław Koźbiał.

Rozkołysanie jednego z dzwonów
Rozkołysanie jednego z dzwonów
Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku


Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku jest grupą pasjonatów, która działa już 15 lat. Przez ten czas tworzyło ją 12 osób. Ich działalność możliwa jest dzięki uprzejmości i wsparciu ze strony ojców karmelitów, którzy zarządzają świątynią, a także dzięki Muzeum Gdańska, które w kościele ma swój oddział Muzeum nauki Gdańskiej.


Najlepiej słychać było bicie dzwonów w pobliżu kościoła św. Katarzyny. Dzwonnicy dzwonili pełny kwadrans. 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze