PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Triduum Paschalne z kościoła św. Mikołaja - online również na gdansk.pl PLAN TRANSMISJI

Triduum Paschalne z kościoła św. Mikołaja - online również na gdansk.pl PLAN TRANSMISJI
W związku z pandemią Covid-19 zaostrzono rygory dotyczące liczby wiernych w kościołach. Od czwartku 1 kwietnia na gdansk.pl transmistować będziemy liturgię Triduum Paschalnego. Będzie ona nadawana z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Nadamy też transmisje mszy św. w Niedzielę Wielkanocna i i Wielkanocny Poniedziałek z kościoła św. Jana w Gdańsku.
Triduum paschalne w tym roku znowu online na gdansk.pl
Triduum paschalne w tym roku znowu online na gdansk.pl
żródło: Facebook/Dominikanie Gdańsk
 

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

W tym roku, zgodnie z ostatnimi obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, zmniejszona została dopuszczalna liczba wiernych podczas nabożeństw. Jedna osoba może przypadać na 20 metrów kwadratowych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych zarówno gdańscy dominikanie, jak i ks. Krzysztof Niedałtowski postanowili, że liturgia w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w kościołach św. Jana i św. Mikołaja będzie sprawowana bez udziału wiernych.

- To będzie trudny Wielki Tydzień - mówił do wiernych w niedzielę palmową ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. - Od Wielkiego Czwartku nasze liturgie Triduum Paschalnego przenosimy do kościoła św. Mikołaja. Postanowiliśmy razem z ojcami dominikanami, podobnie jak w ubiegłym roku, stworzyć tam liturgię Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty, wieczorną liturgię każdego z tych dni będziemy celebrować uroczyście i najpiękniej jak potrafimy, we wspólnocie.

Podczas ubiegłorocznego lockdownu w obu gdańskich kościołach było tak samo, również ze względów bezpieczeństwa kościoły były zamknięte, a wierni mogli uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem internetu.

- Wraz ze wszystkimi braćmi zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do uczestnictwa online w liturgii Triduum Paschalnego. Z pytań i komentarzy, które otrzymujemy wynika, że to wprawdzie nie zastępuje to bezpośredniego kontaktu i uczestnictwa w kościele, ale jest jednak jednoczące i ważne dla ludzi – mówi o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

Chrystus zmartwychwstały - rzeźba z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
Chrystus zmartwychwstały - rzeźba z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Na portalu gdansk.pl będzie można online uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego. Plan transmisji jest następujący:

Wielki Czwartek (1 kwietnia) – godz. 19.00
Wielki Piątek (2 kwietnia) – godz. 19.00
Wielka Sobota (3 kwietnia) – godz. 21.00

Na naszym portalu gdansk.pl udostępnimy też msze św. świąteczne nadawane z kościoła św. Jan w Gdańsku:

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia)– godz. 12.00
Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) – godz. 12.00

Transmisje będą również dostępne na kanałach youtubowych duszpasterstwa środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej i gdańskich dominikanów.