Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Z Brukseli do Gdańska - menedżerka Śródmieścia wybrana

Karina Rembiewska, dyrektorka Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli, wygrała konkurs na stanowisko menedżera Śródmieścia Gdańska. Chce korzystać w swojej pracy z dobrych przykładów, jakie poznała w stolicy Unii Europejskiej.

Z Brukseli do Gdańska - menedżerka Śródmieścia wybrana
A
A
data publikacji: 16 lutego 2016 r.

Karina Rembiewska
Karina Rembiewska
Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli

Menedżer Śródmieścia ma za zadanie dbać o estetykę, szeroko pojęty rozwój i ład w przestrzeni publicznej centralnej części Gdańska. Ma też sprawić, by Główne Miasto było przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

Dotychczasowi dwaj menedżerowie nie wytrwali długo na swoich stanowiskach: pierwszy zrezygnował już po kilku dniach, drugi po kilku miesiącach (wakat trwa od października 2015 r.) W grudniu 2015 r. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozpisał kolejny konkurs na stanowisko głównego specjalisty ds. Śródmieścia. Wygrała go Karina Rembiewska, która od czerwca 2015 r. jest szefową Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli. Wcześniej pracowała jako koordynator Biura w Gdańsku (stanowisko: główny specjalista ds. UE).

Nowa menedżerka jest absolwentką kierunku towaroznawstwo i zarządzanie jakością na Akademii Morskiej w Gdyni oraz zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Gdańskim. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia podyplomowe z zarządzania projektami), obecnie studiuje jeszcze prawo na UG. Jest również radną dzielnicy Olszynka.

Dlaczego zdecydowała się na powrót do Gdańska?

- Jestem gdańszczanką z poczuciem misji pracy dla mojego miasta. Po czasie spędzonym w Brukseli, gdzie tematy były bardziej rozległe i ogólne, mam potrzebę zrobienia czegoś lokalnie - mówi Karina Rembiewska. - Chcę wykorzystać zdobytą dotąd wiedzę i doświadczenia dla Gdańska, mieć wpływ na jakość życia i przestrzeni w naszym Śródmieściu.

Każdy z siedmiu kandydatów odbył rozmowę z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Tematem była oczywiście koncepcja zmian dla Głównego Miasta.

- Podjęliśmy decyzję o wyborze Kariny Rembiewskiej, ponieważ jest osobą o szerokich horyzontach, z dużym doświadczeniem w realizacji projektów unijnych, w tym również społecznych - tłumaczy prezydent Grzelak. - Ujęła nas jej wrażliwość na relacje społeczne, które mają ogromny wpływ na kształtowanie przestrzeni. Koncepcja przedstawiona przez panią Rembiewską jest bardzo ciekawa, innowacyjna. Ważne jest także to, że zamierza korzystać również ze środków zewnętrznych do realizacji swoich założeń.

Prezydent podkreślił także silną osobowość nowej menedżerki: - Tylko osoba o mocnym charakterze jest w stanie podołać wyzwaniom i konfliktom interesów, które na Głównym Mieście skupiają się jak w soczewce.

W koncepcji zmian dla Śródmieścia Karina Rembiewska zawarła wiele inicjatyw miejskich z Brukseli; np. wspieranie ruchu pieszych, między innymi poprzez ograniczenie ruchu samochodowego na starówce. Chciałaby również zachęcać gdańszczan do zamieszkania w centrum miasta.

- Podobnie jak w Brukseli, w gdańskim śródmieściu mamy do czynienia z coraz większą ilością najmów krótkoterminowych, które zabijają lokalną społeczność - tłumaczy Rembiewska. - W swojej pracy chciałabym również wykorzystać możliwości, jakie daje miastom Unia Europejska. Mam tu zwłaszcza na myśli uruchamiany właśnie program finansowy “Innowacyjne rozwiązania w miastach”. Nowe rozwiązania są bardzo potrzebne Śródmieściu, przy jednoczesnej dbałości o tożsamość europejską i tysiącletnią tradycję naszego miasta.

Nowa menedżer rozpocznie pracę prawdopodobnie już w połowie marca 2016 r.

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora