• Start
  • Wiadomości
  • X Euro Chamber Music Festival. Wywiad z dyr. Arnaudem Kaminskim

X Euro Chamber Music Festival od 21 czerwca. Wywiad z dyr. Arnaudem Kaminskim

Filharmonia Narodowa w Warszawie w poniedziałek, 21 czerwca, zainauguruje X edycję Euro Chamber Music Festival - największego wydarzenia poświęconego muzyce kameralnej na Pomorzu. W programie także występ Jana Englerta, znakomitych duetów i uznanych twórców zagranicznych. Koncerty odbywać się będą w różnych przestrzeniach Gdańska do 23 lipca. O jubileuszowej odsłonie opowiada dyrektor festiwalu Arnaud Kaminski.
21.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
21 czerwca - w Międzynarodowe Święto Muzyki - w Centrum św. Jana Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej zainauguruje X Euro Chamber Music Festival
21 czerwca - w Międzynarodowe Święto Muzyki - w Centrum św. Jana Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej zainauguruje X Euro Chamber Music Festival
mat. organizatora

 

Agata Olszewska: Udało się, pomimo przeciwności związanych z pandemią: Euro Chamber Music Festival w tym roku się odbędzie stacjonarnie - początek już 21 czerwca. Koncerty odbędą się w Kościele św. Jana, Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Katarzyny i wielu innych, często nieoczekiwanych miejscach. Organizacja takiego wydarzenia w tym dziwnym czasie chyba nie była łatwa?

Arnaud Kaminski, dyrektor festiwalu Euro Chamber Music Festival w Gdańsku: - Poprzednia, IX edycja, która musiała zostać przełożona na jesień, była dużym wyzwaniem logistycznym w świetle zmieniających się z tygodnia na tydzień obostrzeń na coraz bardziej restrykcyjne - rozpoczęliśmy wówczas w zielonej strefie, kontynuowaliśmy w żółtej, skończyliśmy w czerwonej, czyli całkowicie online. Jeśli chodzi o tę edycję, niezwykłym wyczynem było zorganizowanie przedsięwzięcia złożonego z kilkunastu czynników, z udziałem artystów z zagranicy, w ciągu niespełna miesiąca - gdyż jeszcze dwa, trzy miesiące temu festiwal był pod dużym znakiem zapytania. Ale udało się. Na szczęście.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie jubileuszową - co z tej okazji czeka nas podczas Euro Chamber Music Festival w Gdańsku?

- Jak co roku mnóstwo koncertów - tym razem na żywo. Mamy ogromny zaszczyt zainaugurować jubileuszową edycję festiwalu w Międzynarodowe Święto Muzyki - 21 czerwca - z flagowym zespołem artystów związanych z bodaj najbardziej prestiżową polską instytucją muzyki klasycznej, jaką jest Filharmonia Narodowa w Warszawie. Drugim clou programu będzie mistrzowska Carte Blanche Jana Englerta, podczas której wstąpimy do świata dwóch wielkich poetów: Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a, którzy obchodzą w tym roku 200. rocznicę urodzin. Ponadto szykują się występy uznanych artystów z Polski. ale także Francji, Niemiec, Japonii i Armenii, z bardzo urozmaiconym repertuarem.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi duet fletowy złożony z polskich wybitnych artystek: Marii Peradzyńskiej-Filip - profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i Moniki Sekuły, solistki Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Również pierwszy raz, taki typowo orkiestrowy instrument, jakim jest fagot, będzie miał swój dedykowany koncert, i to z nietuzinkowymi, oryginalnymi utworami kameralnymi w towarzystwie instrumentów smyczkowych - Paganini popełnił rewelacyjne duety na skrzypce i fagot. Usłyszymy zatem pierwszy duet włoskiego wirtuoza, a także utwory Françoisa Devienne i Michela-Josepha Gebauera, w wykonaniu kwartetu z francuskim fagocistą Franckem Leblois w roli głównej.

Muzyki polskiej i słowiańskiej również nie zabraknie.

- Tak! Cracow Duo zinterpretuje dzieła Chopina i Różyckiego obok uwielbianych utworów mistrza tanga Astora Piazzolli, który również w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 100. rocznicy urodzin, zaś japoński skrzypek Kaito Shibata & Friends zaprezentuje piękne kaprysy największego skrzypka naszej historii, jakim jest Wieniawski, i niezwykle romantyczne utwory Dvoraka. Utalentowanej młodzieży także nie zabraknie - m.in. podczas programu Polish Rising Music Stars, wyróżniającego młodych gdańskich artystów u progu kariery, czy w ramach unikalnego w Europie konkursu duetów smyczkowych, z wieńczącym Koncertem Laureatów oraz Recitalem Mistrzów - tym razem w wykonaniu jednego z najlepiej zapowiadających się zespołów gitarowych w Europie, jakim jest Split Guitar Quartet.

Ten festiwal jest dowodem na to, że muzyka kameralna wcale nie gromadzi kameralnej publiczności. Skąd wynika popularność tego wydarzenia?

- Rzeczywiście, oprócz stałych melomanów, grono słuchaczy i zainteresowanych muzyką w kameralnym wydaniu niewątpliwie się powiększa. Staramy się od niemal samego początku docierać do jak najszerszej publiki, organizując koncerty zarówno na naszym przepięknym Starym Mieście, jak i w bardziej oddalonych od centrum częściach miasta, bądź w miejscach, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony lub utrudniony. Potrafimy zorganizować wspaniałe wydarzenia w znamienitym Ratuszu Staromiejskim i zabytkowych kościołach, jak i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Hospicjum, Domu Dziecka i szpitalach, na plaży, w parku, na dworcu, w galerii handlowej itd. Staramy się podważyć stereotyp, że muzyka poważna jest elitarną. Na popularność i coraz większą rozpoznawalność festiwalu wpływ ma również udział znakomitych i powszechnie znanych artystów, jak chociażby Jerzy Stuhr, Kayah, Krystyna Janda, Leszek Możdżer czy Daniel Olbrychski.

Na lata 2019-2021 Festiwal otrzymał międzynarodowy prestiżowy znak Europe For Festivals Festivals For Europe - co to oznacza? Jakie wydarzenia w Polsce mogą się nim pochwalić?

- Międzynarodowa organizacja European Festivals Association wyróżnia najciekawsze festiwale muzyczne i innych sztuk na kontynencie. Mamy zaszczyt być w gronie dużych polskich przedsięwzięć kulturalnych, obok na przykład gdyńskiej Globaltici, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Szekspirowskiego i Actus Humanus w Gdańsku, Sacrum Profanum czy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Zakończenie festiwalu odbędzie się 23 lipca. Co przygotowano na wielki finał?

- Pragniemy zakończyć festiwal rodzajem apoteozy dźwięków i wrażeń, zarówno pod względem instrumentarium, miejsca jak i repertuaru. Organy są zapewne największym instrumentem, jaki kiedykolwiek człowiek zbudował, ale przede wszystkim o niezliczonych barwach muzycznych. Finał trzech organistów (aluzja do kiedyś modnych koncertów trzech tenorów) będzie istną podróżą przez wieki i krainy, podczas której usłyszymy muzykę baroku, ale i romantyzmu, wybitnych kompozytorów polskich, niemieckich i francuskich. Kosmopolityczny, europejski duch festiwalu będzie przenikał na każdym wydarzeniu festiwalu, zaś zakończenie odbędzie się w bardzo ważnym miejscu dla Gdańszczan, symbolicznej świątyni kiedy oczy świata patrzyły na rodzimą Solidarność, czyli w Bazylice pw. św. Brygidy, w której to słuchacze będą mogli kontemplować jakże inspirujący i zgoła refleksyjny ołtarz bursztynowy.

Program festiwalu i informacje o biletach na stronie: www.eurochambermusicfestival.com.

TV

To przedszkole jest wzorem