• Start
  • Wiadomości
  • Wycinka drzew w Wielkiej Alei Lipowej. Ze względów bezpieczeństwa PLAN PRAC

Wycinka drzew w Wielkiej Alei Lipowej. Ze względów bezpieczeństwa PLAN PRAC

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na drugą połowę grudnia zaplanował wycinkę 19 martwych drzew w Wielkiej Alei Lipowej w ciągu al. Zwycięstwa. Drzewa są w złym stanie technicznym i bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu publicznemu. Prace mają zostać przerpowadzone w dniach 20-22 grudnia.
12.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z ciągu al. Zwycięstwa trzeba wyciąć 19 martwych drzew
Z ciągu al. Zwycięstwa trzeba wyciąć 19 martwych drzew
fot. GZDiZ


Prace odbędą się na podstawie decyzji wydanej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków (BMKZ.6131.168.2018.GS) z dn. 22.03.2018 r. Rozpoczęcie prac zaplanowaliśmy na 20 grudnia (czwartek). Wycinka i uprzątnięcie potrwa 3 dni tj. do 22 grudnia (sobota).

Wielka Aleja Lipowa biologicznie znajduje się w ostatnim stadium zamierania. Na wielu odcinkach szpalery drzew już zanikły. Wykonywane co roku przeglądy techniczne drzewostanu wykazują pogarszający się z roku na rok stan zdrowotno-techniczny drzew rosnących w Alei. Niemal połowa drzew kwalifikuje się do usunięcia lub dokonania ich poważnej redukcji.

Na bieżąco dokonujemy analizy w zakresie pilności wycięcia poszczególnych drzew i kwalifikujemy do usunięcia wyłącznie te egzemplarze, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. 

Prace wykonujemy w miarę potrzeb. Cięcia sanitarno-techniczne wykonywane są na bieżąco. Kiedy jest to konieczne dokonujemy wycinki. W ostatnich latach wykonano następujące prace (wszystkie prace za zgodą i pod nadzorem właściwego Konserwatora Zabytków):

- w 2016 r. wyciętych zostało 29 drzew (z sugerowanych przez ekspertów 240 sztuk);
- w 2014 r. wyciętych zostało 22 drzewa, dokonano cięć koron najstarszych drzew;
- w 2009 r. odbyły się cięcia pielęgnacyjne drzew, których gałęzie wrastały w trakcję torowiska;
- w 2007 roku wyciętych zostało 30 drzew, dokonano również cięć sanitarnych i redukcyjnych drzew.


Planowane prace na 2019 rok:

Aktualizacja i digitalizacja inwentaryzacji i gospodarki drzewostanem Wielkiej Alei Lipowej w aplikacji GIS.

Aplikacja umożliwia przechowywanie, analizę i edycję danych. Każde drzewo w Alei będzie miało swoją elektroniczną „kartę”. Zawierać ona będzie informacje dotyczące:
- dokładnej lokalizacji drzewa, jego parametrów i wieku,
- stanu zdrowotnego, wszystkich zabiegów wykonanych i planowanych na danym egzemplarzu,
- prowadzenie takiej karty umożliwi porównanie stanu drzewa w kolejnych latach (Wizualna Ocena Drzewa).

W aplikacji odnotowywane i analizowane będą również działania w otoczeniu drzew, a także wykonywane w obrębie Alei inwestycje. Znajdą się tam informacje o awariach i nieprzewidzianych zdarzeniach, planowanych wycinkach i nasadzeniach.

Aplikacja jest narzędziem pozwalającym na analizę istniejącej bazy danych, sporządzanie statystyk, zestawień i porównań. Ułatwi prace związane z utrzymaniem i pielęgnacją istniejącego drzewostanu oraz planowaniu dalszych działań.


Prace w drzewostanie w ciągu sezonu wegetacyjnego w 2019 r.:

  • wykonanie inwentaryzacji drzewostanu wraz z jego waloryzacją
  • częściowa wymiana gruntu i zastosowanie substancji hormonalnych oraz preparatów mikoryzowych w celu poprawy struktury gleby (ostateczny zakres i rodzaj prac na podstawie decyzji właściwego urzędu konserwatora zabytków)
  • usunięcie posuszu z koron drzew (ostateczny zakres prac na podstawie decyzji właściwego urzędu konserwatora zabytków)

Wiosną przedstawimy harmonogram dalszych działań zmierzających do rewitalizacji Wielkiej Alei Lipowej.


Kilka słów historii:

Wielka Aleja Lipowa założona została w latach 1768 - 1770 r. Kolejne nasadzenia miały miejsce około 1815 r. Następne uzupełnienia pochodzą z czasu przedwojennego i powojennego.

Po wojnie zachwiano jednorodny skład gatunkowy Alei sadząc lipy kilku gatunków, zmieniono też moduł nasadzeń. Wielka Aleja Lipowa to czterorzędowa kompozycja przestrzenna o długości 2,042 km, szer. 34,53. Pierwotnie obsadzona 1416 lipami holenderskimi (po 354 w każdym rzędzie). Po II Wojnie Światowej podczas prac konserwatorskich doliczono się w Alei 1311 drzew. W latach 70 tych XX wieku w związku z wzmożonym zamieraniem drzew spowodowanym pracami budowlanymi w układzie komunikacyjnym dosadzono ok. 220 lip.

W 1997 roku ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, że z uwagi na stan Wielkiej Alei Lipowej oraz niewystarczającą poprawę uzyskaną poprzez działania pielęgnacyjne należy przeprowadzić odnowę Alei. Obecnie Aleja liczy niespełna 700 drzew. Wiek drzew jest bardzo zróżnicowany od kilkunastu lat do 250. W wieku powyżej 70 lat jest ponad 400 drzew. Ponad 100 ma 250 lat.

Wielka Aleja Lipowa wpisana do rejestru zabytków została w 1967 r. pod numerem 285. Autorem projektu Alei jest kapitan Patzer, a jej fundatorem burmistrz miasta Gdańska Daniel Gralath. Dziś pozostaje jako jedna z najstarszych w Europie.

Autor: Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ


DECYZJAA I PLAN PRAC 

0001
0002
0003
0004
0005
0006
0007
0008
0009



TV

120-letnia kamienica jak nowa