• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ilu z nas może pójść w niedzielę do urn wyborczych?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ilu z nas może pójść w niedzielę do urn wyborczych?

Okres przedwyborczy to nie tylko "gorący czas" dla kandydatów walczących o mandat, w przypadku wyborów 26 maja - posła Parlamentu Europejskiego. To także czas mocno wytężonej pracy pracowników Referatu Ewidencji Ludności. Część z nas potrzebuje bowiem zaświadczenia, by móc zagłosować w miejscu innym niż jest zameldowana, część z nas dopisuje się do rejestru i spisu wyborców. Ilu konkretnie? Sprawdźcie.
22.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Blisko 350 tys. mieszkańców i mieszkanek Gdańska jest uprawnionych do udziału w niedzielnych wyborach
Blisko 350 tys. mieszkańców i mieszkanek Gdańska jest uprawnionych do udziału w niedzielnych wyborach
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 26 maja, wybieramy naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

W Gdańsku uprawnionych do głosowania jest 348 881 osób, a w całym kraju: 30 036 307 osób (to ostatnie dane Państwowej Komisji Wyborczej, które ogłoszono 27 lutego 2019 r.).

Nasze miasto znajduje się w Okręgu Wyborczym nr 1, który obejmuje województwo pomorskie. W całym okręgu uprawnionych do głosowania jest 1 756 832 osób. Okręgów w całej Polsce, wyznaczonych na wybory do PE, jest w sumie 13 - w niektórych połączono bowiem dwa województwa.

W ostatnich tygodniach pracownicy Referatu Ewidencji Ludności w gdańskim magistracie wydali 1479 zaświadczeń o prawie do głosowania w innym miejscu niż miejsce zamieszkania. Zaświadczenie o głosowaniu korespondencyjnym otrzymało 38 osób, a zaświadczenie o głosowaniu poprzez pełnomocnika - 113 mieszkańców.

Do spisu wyborców (to na jego podstawie w lokalach wyborczych wydawane będą karty do głosowania) dopisało się aż 2271 osób, natomiast do rejestru wyborców, od momentu ogłoszenia daty wyborów do Parlamentu Europejskiego – 254 osoby. W sumie, do rejestru wyborców w Gdańsku, od początku jego istnienia, dopisało się 4490 osób. To najczęściej osoby, które mieszkają w naszym mieście, ale nie są w nim zameldowane. Do rejestru dopisało się w ostatnim czasie m.in. 74 obywateli Unii Europejskiej.

Powyższe informacje przygotowaliśmy na podstawie danych z 21 maja. Do piątku, 24 maja, mogą się jeszcze nieco zmienić.

 

    Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosujemy w najbliższą niedzielę, 26 maja!

 

W okręgu wyborczym nr 1 zarejestrowano w sumie siedem komitetów wyborczych, a z każdego startuje po 10 kandydatów na posłów PE.

Zarejestrowane komitety to:

  • Lista nr 1 – KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

  • Lista nr 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia

  • Lista nr 3 – KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

  • Lista nr 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość

  • Lista nr 5 – KKW Lewica Razem - Razem, Unia Pracy, RSS

  • Lista nr 6 – KWW Kukiz'15

  • Lista nr 7 – KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

 

Nazwiska wszystkich kandydatów znaleźć można tutaj. 

Głos będzie można oddać tylko na jednego kandydata z wybranej przez głosującego listy (komitetu wyborczego). Aby głos był ważny należy przy wybranym nazwisku, w kratce, postawić krzyżyk. W lokalu wyborczym członkowie komisji wręczą jedną kartę do głosowania. Będzie ona miała dość duży format: A3-.

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21. By móc zagłosować, należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

26 maja funkcjonować będzie 198 lokali wyborczych. To o dwa więcej niż w poprzednich wyborach - zostaną one otwarte w domach studenckich.

Co ważne, w związku z tym, że w ostatnich latach w naszym mieście zmieniły się obwody głosowania, Komisarz Wyborczy wyznaczył dla kilkudziesięciu ulic nowe lokalizacje lokali wyborczych.

Tutaj znajduje się lista nowych lokalizacji dla wybranych obwodów w Gdańsku.

 

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska