PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory do Parlamentu Europejskiego
W Gdańsku wybierać będziemy spośród 70. kandydatów startujących z siedmiu komitetów wyborczych. W tych wyborach część mieszkańców naszego miasta głosować będzie w innych lokalach wyborczych niż dotychczas. Sprawdźcie, gdzie 26 maja oddać swój głos, jak zamówić transport dla osób starszych i niepełnosprawnych, jakie zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej wprowadzono, by ułatwić dojazd do lokali wyborczych.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 26 maja
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Ile komitetów w Gdańsku?

Nasze miasto znajduje się w okręgu wyborczym nr 1. Zarejestrowano tu siedem komitetów wyborczych, a z każdego startuje po 10 kandydatów na posłów PE.

Zarejestrowane komitety to:

 • Lista nr 1 – KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 • Lista nr 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia
 • Lista nr 3 – KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
 • Lista nr 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość
 • Lista nr 5 – KKW Lewica Razem - Razem, Unia Pracy, RSS
 • Lista nr 6 – KWW Kukiz'15
 • Lista nr 7 – KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

Nazwiska wszystkich kandydatów znajdą Państwo tutaj. 

 

Jak głosować?

Podobnie jak w poprzednich wyborach, m.in. samorządowych, głosujemy tylko na jednego kandydata z wybranej przez Państwa listy (komitetu wyborczego). Aby głos był ważny należy przy wybranym nazwisku, w kratce, postawić krzyżyk. W lokalu wyborczym członkowie komisji wręczą jedną kartę do głosowania. Będzie ona miała dość duży format: A3- (zmieścić się musiały bowiem na niej wszystkie zarejestrowane w tym okręgu komitety).

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21. By móc zagłosować, należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

26 maja funkcjonować będzie 198 lokali wyborczych. To o dwa więcej niż w poprzednich wyborach - zostaną one otwarte w domach studenckich.

Co ważne, w związku z tym, że w ostatnich latach w naszym mieście zmieniły się obwody głosowania, Komisarz Wyborczy wyznaczył dla kilkudziesięciu ulic nowe lokalizacje lokali wyborczych. Koniecznie sprawdźcie już dzisiaj, w którym lokalu będziecie mogli Państwo oddać w niedzielę głos - w ten sposób unikniecie przykrych sytuacji i "dodatkowych kilometrów".

 

Tutaj znajdziecie Państwo listę nowych lokalizacji dla wybranych obwodów w Gdańsku. 

 

Można także wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej, i tam, w zakładce o wyborach do PE, w wyszukiwarce wpisać nazwę miasta i ulicy. Po wpisaniu tych danych pojawi się informacja o lokalizacji lokalu wyborczego dla danej ulicy.

 

Wniosek o wydanie zaświadczenia, które umożliwia głosowanie poza miejscem zamieszkania można złożyć w gdańskim magistracie do piątku, 24 maja

 

Jeżeli ktoś z Państwa w ostatnim czasie przeprowadzał się, a nie zameldował w nowym miejscu, bądź zrobił to niedawno, powinien upewnić się, czy znajduje się w spisie wyborców (to na jego podstawie w lokalach wyborczych wydawane będą karty do głosowania). Można to sprawdzić w Urzędzie Miejskim, w Wydziale Spraw Obywatelskich, w Referacie Ewidencji Ludności, przy ul. Nowe Ogrody 8/12, telefonicznie: 58 323 63 46 do 55 bądź mailowo: wso@gdansk.gda.pl.

Termin składania wniosków o sprawdzenie spisu wyborców minął 20 maja. Natomiast do wtorku, 21 maja, można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców.

Jeżeli ktoś z Państwa zamierza głosować poza miejscem zamieszkania, to wniosek o wydanie stosownego zaświadczenia może złożyć w gdańskim magistracie do piątku, 24 maja.

Osoby starsze i niepełnosprawne mogą zgłosić potrzebę dojazdu do lokalu wyborczego
Osoby starsze i niepełnosprawne mogą zgłosić potrzebę dojazdu do lokalu wyborczego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dowóz osób starszych i niepełnosprawnych

Podobnie jak przy poprzednich wyborach, osoby z niepełnosprawnościami bądź starsze będą mogły skorzystać z transportu do lokalu wyborczego, który zapewnia Miasto. Każdy mieszkaniec Gdańska, który ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, może zamówić bezpłatny transport do lokalu i z powrotem. Wystarczy zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500 lub wysłać wiadomość na adres e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl.

 

W celu zapewniania dojazdu do lokalu wyborczych Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wprowadził czasowe zmiany w funkcjonowaniu wybranych linii autobusowych.

Linia 178:

 • będzie funkcjonować wg specjalnego rozkładu jazdy, zakładającego obsługę przystanku „Olszynka Szkoła” [137] większą liczbą kursów,
 • uruchomione zostaną dodatkowe kursy w godz. 11:00 – 18:00.

 

Linia 268:

 • będzie funkcjonować w godzinach 8:51 (odjazd z przystanku „Szczęśliwa” do Smęgorzyna) – 17:22 (ostatni przyjazd do pętli „Kiełpinek PKM”), zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni powszednie. Szczegółowy rozkład

 

Linia 512:

 • będzie funkcjonować w godzinach 8:10 (odjazd z przystanku „Sobieszewo Wyspa” do Przegaliny) – 17:03 (ostatni przyjazd do przystanku „Sobieszewo Wyspa”), zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni powszednie. Szczegółowy rozkład

 

Wyniki głosowania nieco później

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wszystkich krajach należących do wspólnoty. W niektórych odbędą się one już w najbliższy piątek, w innych w sobotę. W naszym kraju zwyczajowo wybory odbywają się w niedzielę, dlatego też zostały wyznaczone na 26 maja. Co ważne, zgodnie z prawem, w Polsce (podobnie jak w innych krajach członkowskich) wyniki wyborów nie będą mogły zostać ogłoszone wcześniej niż w niedzielę, o godz. 23. O tej godzinie zakończą się bowiem wybory we wszystkich państwach UE. Wcześniej żadna komisja wyborcza nie ma prawa wywiesić protokołu z wynikami. Chodzi o to, by uniknąć podejrzeń (bądź zarzutów), że wyniki wyborów w jednym kraju mogły wpłynąć na wybory w innym.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze