PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wszystkich Świętych: dodatkowe kursy autobusów, parkingi, pomoc przy sprzątaniu grobów

Wszystkich Świętych: dodatkowe kursy autobusów, parkingi, pomoc przy sprzątaniu grobów
W związku z epidemią covid-19 z okazji dnia Wszystkich Świętych w Gdańsku ruszą dodatkowe kursy komunikacji miejskiej. Władze miasta podjęły też inne działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców - to m.in. parkingi rowerowe przy cmentarzach czy akcja „Gdańsk pomaga sprzątać groby”. Informacje przedstawiono podczas konferencji prasowej w piątek, 23 października.
Gdańszczanie każdego roku licznie odwiedzają cmentarze na Wszystkich Świętych. Ale w tym roku trzeba pamiętać o trwającej epidemii - warto zaplanować wizytę wcześniej, skorzystać z bocznego wejścia, itd. Obowiązkowe są też maseczki lub przyłbice, zachowanie dystansu społecznego i dezynfekcja rąk
Gdańszczanie każdego roku licznie odwiedzają cmentarze na Wszystkich Świętych. Ale w tym roku trzeba pamiętać o trwającej epidemii - warto zaplanować wizytę wcześniej, skorzystać z bocznego wejścia, itd. Obowiązkowe są też maseczki lub przyłbice, zachowanie dystansu społecznego i dezynfekcja rąk
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną, władze Gdańska apelują do mieszkanek i mieszkańców, aby odwiedzali groby od najbliższego weekendu, podkreślając, że wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych.

- Wszystkich Świętych, to ważne święto w polskiej tradycji, ważne dla każdego z nas. Jesteśmy jednocześnie w specjalnej sytuacji sanitarnej, wkrótce cały kraj będzie objęty strefą czerwoną i w tym kontekście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan o to, by z myślą o zdrowiu i życiu naszych najbliższych zrezygnowali z wyjścia 1 listopada na groby - zwrócił się do gdańszczan Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, podczas konferencji, która odbyła się w piątek, 23 października. - W tym dniu przyjadą do Gdańska osoby, które mają tu na cmentarzach swoich najbliższych. My, gdańszczanie, możemy pamiętać o naszych najbliższych we wszystkie inne dni w roku. Zostańmy w domu ze względu na naszych żyjących dziadków, babcie, mamy i ojców.

Prezydent przypomniał, aby nie korzystać tylko z jednego wejścia, ale z wielu wejść które gdańskie cmentarze posiadają - cmentarz Srebrzysko ma ich na przykład aż 14. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram. Dzięki mapom, zamieszczonym na cmentarza, ale i też w komunikacji miejskiej, będzie można zaplanować, którędy wejść, by jak najkrótszą drogą dotrzeć do grobu bliskiej osoby.

Należy także nie zapominać, że na terenie cmentarzy również obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, utrzymywania dystansu fizycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.

 

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Organizacja ruchu będzie podobna do lat ubiegłych. Dzień przed świętem - w sobotę, 31 października, wprowadzone zostaną zmiany na ulicy Starej Słowackiego, od ulicy Trawki do Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i pojawi się możliwość parkowania w miarę blisko cmentarza.

Cmentarz Łostowicki

W niedzielę, 1 listopada, ulica Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Wyłączenie nie będzie dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ulicy Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy od ulicy Kartuskiej do alei Armii Krajowej.

Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ulicę Łostowicką z ulicy Wojskiego i alei Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami - Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko - wjazd ulicą Pana Tadeusza.

Od soboty, 31 października, zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ulicy Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na alei Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łostowicką w stronę ulicy Jabłoniowej. 31 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na alei Armii Krajowej - do 50 km/h.

Łostowice

Miejsca postojowe:

 • parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
 • postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ulicy Łostowickiej, w kierunku do alei Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking
 • trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ulicy Nowolipie, od ulicy Szuberta do skrzyżowania z ulicą Kartuską, w kierunku do ulicy Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ulicy Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ulicy Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ulicy Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Cmentarz Centralny Srebrzysko

Dojazd do cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią alei Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ulicy Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w aleję Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.

Tymczasowe przystanki w kierunku do ulicy Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ulicą Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ulicą Srebrniki.

Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ulicy Srebrniki i ulicy Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do alei Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ulicy Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ulicy Potokowej.

Dojazd dla mieszkańców ulicy Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ulicy Zabytkowej. Na ulicy Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ulicy Chrzanowskiego.

Od soboty, 31 października, na ulicy Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ulicy Chrzanowskiego na odcinku od ulicy Trawki do ulicy Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ulicy Srebrniki, na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 31 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Srebrniki

Miejsca postojowe:

 • dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),
 • jeden parking na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ulicą Opacką, która będzie jednokierunkowa od alei Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ulicy Opackiej od ulicy Spacerowej.

Na ulicy Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Oliwa

Miejsca postojowe:

 • na parkingu przy ulicy Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)
 • na placu u zbiegu ulicy Tatrzańskiej i ulicy Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
 • po prawej stronie ulicy Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)
 • Na ul. Opackiej i ulicy Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywać się będzie jednokierunkową ulicą Stoczniowców, w kierunku do ulicy Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ulicy Dąbrowskiego odbywać się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ulicy 3 Maja poniżej Dworca PKS.

W sobotę, 31 października, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ulicy Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ulicy Kartuskiej, od ulicy Nowolipie do ulicy Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających wyznaczono na jezdni ulicy Nowolipie, w relacji Schuberta-Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ulicy Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ulicy Brzegi (od mostu do ulicy Cienistej).

Odcinek ulicy Brzegi od ulicy Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ulicy Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).

Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ulicy Marynarki Polskiej jednokierunkową ulicą Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ulicy Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.

Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Inne zmiany:

Mieszkańcy ulic Srebrniki i Łostowickiej oraz osoby prowadzące stałą działalność proszone są do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po stosowne identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarzy. Wydawane będą od 26 do 31 października (poniedziałek-czwartek), w godzinach 07.00-15.00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.

Od 29 października do 2 listopada (czwartek-poniedziałek) wjazd na teren cmentarzy będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W środę, 28 października, wjazd na teren cmentarza będzie możliwy w godz. 07:00-10:00, zaś w pozostałe dni zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

 

PARKINGI ROWEROWE

Przy bramach głównych oraz przy wejściach bocznych przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Oliwskim wyznaczone zostały parkingi dla rowerów.

 • Cmentarz Łostowicki: 2 parkingi rowerowe przy parkingu dla samochodów przy ulicy Cedrowej, 1 parking rowerowy przy parkingu dla samochodów przy ulicy Łostowickiej, 1 parking rowerowy przy skrzyżowaniu ulicy Łostowickiej i alei Armii Krajowej, 1 parking rowerowy przy wejściu na cmentarz od alei Armii Krajowej.
 • Cmentarz Centralny „Srebrzysko”: 1 parking rowerowy przy bramie głównej, 1 parking rowerowy przy wejściu od ulicy Srebrniki.
 • Cmentarz Oliwski: 1 parking rowerowy przy wejściu od ulicy Czyżewskiego, 1 parking rowerowy przy wejściu od ulicy Opackiej.

 

ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W GDAŃSKU

Linie specjalne 63, 68, 601, 608 i 627 kursujące do gdańskich cmentarzy oraz zwiększona częstotliwość kursów tramwajów linii 2,4,6,7 i autobusów 107,115,162,195 to udogodnienia, które będą dostępne od weekendu 24 i 25 października oraz przez tydzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. 

- Ten rok jest wyjątkowy, z powodu pandemii i ogłoszonej czerwonej strefy w pojazdach może być zajęte tylko 30% wszystkich miejsc. Nie chcemy dopuścić do kumulacji pasażerów 1 listopada, stąd już od soboty, 24 października, zostanie jeszcze wzmocniona oferta komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów potrwa do 8 listopada. Nie będzie możliwości zakupu biletów u kierowców i motorniczych. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety, a można to zrobić w kasach, biletomatach lub przez aplikację mobilną - podkreśla Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM. - Apelujemy do bieżącego sprawdzania informacji, sytuacja jest bardzo dynamiczna i Rząd w każdej chwili może wprowadzić nowe obostrzenia. Wszystkie szczegóły oferty komunikacji miejskiej na najbliższy czas znajdą państwo na stronie internetowej ZTM i www.gdansk.pl.

W niedzielę, 25 października, na wszystkich liniach, które obsługuje ZTM, będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy. Oznacza to częstsze kursowanie autobusów i tramwajów. Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.

Warto przypomnieć, na cmentarz Łostowicki najłatwiej dojechać tramwajami. Dogodny dojazd do największej gdańskiej nekropolii zapewnią tramwaje linii 2, 6, 63 i 68 oraz w dni powszednie dodatkowo 4 i 7. Wszyscy, którzy wybiorą ten środek transportu powinni pamiętać, że do bramy głównej cmentarza najbliżej jest od przystanku tramwajowego „Wilanowska”, zlokalizowanym na skrzyżowaniu alei Havla i ulicy Łostowickiej. Kursowanie autobusów w ciągu ulicy Łostowickiej będzie utrzymane.

Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich powinny też rozważyć skorzystanie z pociągów SKM i POLREGIO. Mieszkańcy na obszarze Gdańska mogą podróżować tymi środkami transportu na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

Należy też pamiętać, że obowiązująca od soboty, 24 października, na terenie całego kraju strefa czerwona wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Obowiązkowe jest też zasłanianie nosa i ust.

 

24-25 października (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy

107 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 45 minut,

115 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

162 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

195 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 15 minut

Linie specjalne

601 - linia dodatkowa na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki – w godz. 09:00-17:00 co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okrężna na trasie Chełm Witosa - Cienista - Brzegi - Stoczniowców - Wronki - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa – w godz. 08:00-16:00 co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasa jak linii 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa - w godz. 09:00-17:00 co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy

3- nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian działa linia 63,

6- podwojenie częstotliwości kursowania w godz. 09:00-17:00

Linie specjalne

63 - linia dodatkowa przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice Świętokrzyska, a w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa na trasie: Stogi – Przeróbka - Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice Świętokrzyska - w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut.

 

26-30 października (poniedziałek-piątek)

Autobusy

115 – w godz. 08:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 – w godz. 08:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 8-10 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy.

W niedzielę, 1 listopada:

W niedzielę, 01.11. obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!

Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.

Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie ta-ryfa, jak na liniach zwykłych.

Z uwagi na pandemię, kierowcy i motorniczowie nie sprzedają biletów (karnetów). Proszę zakupić bilety w automatach biletowych albo przez aplikacje mobilne.

Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

 

31.10. i 01.11.2020 (sobota i niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 45 minut,

111 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

116 i 136 - w godz. 08:00-16:00 kursują co 30 minut,

117 – w kierunku Jelitkowa kursuje przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego, w kie-runku do Sopotu trasa bez zmian; zmiana ta dotyczy tylko dnia 01.11.2020!

120 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

122 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

157 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

175 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

210 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 8 minut,

262 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co około 10 minut,

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co 15 minut.

610 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Sre-brzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7:00-18:00, co około 4 minuty.

627 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej jak 227) – Cm. Sre-brzysko – Rakoczego – Cm. Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 08:00-18:00, co około 8 minut,

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

2 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

10 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

12 - wydłużona trasa w godz. 09:00-17:00 do Jelitkowa: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. Gł. – Siedlce – Lawendowe Wzgórze

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut, a w godz. 09:00-17:00 co około 10 minut,

66 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co około 6-7 minut.

68 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Stogi – Przeróbka – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co 10 minut.

 

02.11.2020 (poniedziałek)

Autobusy

115 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 6-7 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ponadto:

6 - w godz. 08:00-14:00 - kursuje co 10 minut zamiast co 20 minut. Przypominamy, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tramwaje tej linii kursują średnio co 6-7 minut. Dojazd do Cm. Łostowickiego (przystanek: „Wilanowska”) możliwy również tramwajami linii 2, 4 i 7.

 

07-08.11.2020 r. (sobota-niedziela)

W niedzielę, 08.11.2020 obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!

Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie ta-ryfa, jak na liniach zwykłych.
Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca
07-08.11.2020 r. (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 45 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 15 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 09:00-17:00, co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

6 – podwojenie częstotliwości kursowania w godz. ramowych 09:00-17:00,

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, a w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa kursuje w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut na trasie: Stogi-Przeróbka-Śródmieście SKM-Chełm– Łostowice.

 

GDAŃSK POMAGA SPRZĄTAĆ GROBY

Wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 60+ lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach. Cel jest jeden – ograniczenie ilości osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19 na cmentarzach, nie odbierając im prawa do troski o groby bliskich.

- Akcja Gdańsk pomaga sprzątać groby powstała z myślą o seniorach i seniorkach. W okresie Wszystkich Świętych postanowiliśmy zatroszczyć się o pomniki bliskich im osób. Akcja jest skierowana do osób w wieku 60+, ale też do osób z niepełnosprawnościami lub szczególnie narażonych na ciężkie powikłania związane z wirusem COVID-19. Do naszej akcji można zgłaszać zarówno potrzebę, jak i chęć pomocy. Działania rozpoczną się 26 października i potrwają do 6 listopada. W tym czasie wolontariusze będą sprzątali zgłoszone nagrobki oraz zapalą na nich znicze – mówił Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Celem akacji „GDAŃSK POMAGA sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej. Akcja jest skierowana do seniorów i seniorek powyżej 60 roku życia oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością, mieszkających na terenie Gdańska, jak również do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować się i uprzątnąć zgłoszone groby.

Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu Miasta Gdańsk. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 czynny w godzinach 9.00 -17.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31.10.2020, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie przez 2 tygodnie do dnia 06.11.2020.

Potrzebę wsparcia może zgłosić sam zainteresowany lub ktoś w jego imieniu. Zachęcam do kontaktu z instytucjami publicznymi, domami sąsiedzkimi na dzielnicach, które chętnie pomogą w zgłoszeniu potrzeby - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Organizatorzy zachęcają również do pomocy w sprzątnięciu grobów osoby, które w okresie od 26.10.2020 do 06.11.2020 mogą w bezpieczny dla siebie sposób przy wsparciu Fundacji Gdańskiej i Miasto Gdańsk zaangażować się i uprzątnąć zgłoszony grób. W zakresie wsparcia jest podstawowe sprzątnięcie pomnika oraz zapalenie znicza.

 

STRAŻ MIEJSKA PRZYPOMINA

Ponieważ w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są więc elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

Wcześnie zapadający zmrok i tłumy ludzi na cmentarzach to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

 

Oprac. AO

 

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze