PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wsiądź na rower i korzystaj z nowych ścieżek PODSUMOWANIE I PLANY INWESTYCYJNE

Wsiądź na rower i korzystaj z nowych ścieżek PODSUMOWANIE I PLANY INWESTYCYJNE
Ostatnie ciepłe chwile września zachęcają do przemieszczania się rowerem. Zachęcamy i my. Warto szczególnie przetestować oddane niedawno do użytku drogi dla rowerów na al. Grunwaldzkiej czy ul. Potokowej. Może się okazać, że... przesiądziemy się na stałe na rower w drodze do pracy lub na uczelnię.
Wzdłuż ulicy Potokowej nowa droga rowerowa zastąpiła starą i wysłużoną
Wzdłuż ulicy Potokowej nowa droga rowerowa zastąpiła starą i wysłużoną
źródło: DRMG


Na początku września zakończyła się budowa ponad kilometrowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Potokowej - od PKM Brętowo do ul. Słowackiego. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 mln zł. Na tym odcinku powstał też chodnik. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków UE.

Inną zakończoną w tym miesiącu inwestycją, realizowaną z myślą o cyklistach w ramach tego samego zadania, jest budowa 600-metrowej drogi rowerowej wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Biegnie ona na odcinku od ul. Kołobrzeskiej do ul. Braci Lewoniewskich. Pozwala cyklistom poruszać się po wschodniej stronie głównej arterii komunikacyjnej Gdańska. To ważne, bo po tej stronie zlokalizowane jest nie tylko centrum handlowe, ale też duże centrum biurowe. Koszt budowy wyniósł 2,6 mln zł.

Inwestycje te w imieniu Miasta prowadziła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zobacz relację wideo:


Obecnie trwa realizacja dwóch ścieżek rowerowych. Każda z nich zaawansowana jest w różnym stopniu:

Droga rowerowa wzdłuż ul. Dmowskiego (500m - odcinek ul. Dmowskiego, od Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz do skrzyżowania z al. Grunwaldzką) – prace bardzo zaawansowane. Termin realizacji grudzień 2020 r. Koszt inwestycji 1,4 mln zł.


Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej po wale wiślanym (7 km - od skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską do granic Gminy Miasta Gdańska z Gminą Cedry Wielkie z odgałęzieniem w kierunku przystani Błotnik) – podpisano umowę z wykonawcą. Termin wykonania do końca 2021 r. Koszt inwestycji wyniesie ok. 4,4 mln złotych.


To drugie zadanie powstaje w ramach przedsięwzięcia strategicznego, którego inspiratorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.
                            
A jak wyglądają najbliższe plany inwestycyjne Miasta w zakresie budowy dróg dla rowerów? Z myślą o rowerzystach w przygotowaniu są jeszcze następujące inwestycje:

 

Budowa ciągu pieszo – rowerowego od Zbiornika Augustowska do Parku Oruńskiego - III etap. W ubiegłych latach w dwóch etapach część trasy już wykonano. Teraz powstać ma ścieżka pieszo-rowerowa o długości ok. 650 metrów już do samego parku. Termin realizacji: maj 2021 r.

 

Budowa 450-metrowej drogi rowerowej wzdłuż al. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Bitwy Oliwskiej do ul. Pomorskiej. Czas realizacji 4 miesiące od daty podpisania umowy.

 

Budowa 1,2-kilometrowego odcinka ciągu pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego na ul. Nowatorów, na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych. Długość W ramach zadania wybudowana zostanie także kładka pieszo-rowerowa nad torami kolejowymi. Koniec inwestycji zaplanowano na sierpień 2021 r.

 

 

 

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl