PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wrzeszcz Górny. Budowa Pogotowia Opiekuńczego dobiega końca. Jak wygląda?

Wrzeszcz Górny. Budowa Pogotowia Opiekuńczego dobiega końca. Jak wygląda?
U zbiegu ulic Sobieskiego i Wagnera powstają trzy nietypowe domki jednorodzinne, które mają dać dzieciom i młodzieży namiastkę poczucia bycia w domu, a nie w instytucji. Do pogotowia opiekuńczego trafiają bowiem młode osoby, które z różnych powodów muszą opuścić swoje rodzinne otoczenie. Tutaj przebywają tymczasowo, do momentu znalezienia nowego, bezpiecznego domu.
U zbiegu ulic Sobieskiego i Wagnera powstaje nowy kompleks Pogotowia Opiekuńczego
U zbiegu ulic Sobieskiego i Wagnera powstaje nowy kompleks Pogotowia Opiekuńczego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wszystkie budynki zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone obiekty, które pełnić będą funkcję mieszkalną, w tym jeden z nich dodatkowo rozbudowany zostanie o część administracyjną i opieki specjalistycznej. Każdy z budynków dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w specjalną windę. W ramach inwestycji powstała także infrastruktura techniczna i drogowa. Jest też część rekreacyjna, m.in. małe boisko, plac zabaw i urządzenia siłowni zewnętrznej.

Nowo powstałe obiekty zajmują w sumie 2550 metrów kw. powierzchni użytkowej. Każdy z nich, zgodnie z założeniem, przypomina typowy dom jednorodzinny.

Co obecnie dzieje się na placu budowy?

- Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków. Zamontowane zostały windy, barierki na klatkach schodowych, trwa montaż mebli oraz sprzętów AGD. Na zewnątrz trwa jeszcze budowa chodników oraz nasadzenia zieleni - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.


Pogotowie Opiekuńcze, które będzie namiastką rodzinnego domu


Pod koniec grudnia 2019 na terenie inwestycji wizytowała Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Ostatnie szlify i pogotowie opiekuńcze przy zbiegu ulic Wagnera i Sobieskiego będzie gotowe. Placówka ma być bezpieczną przystanią dla dzieci, które muszą opuścić swoje domy rodzinne, gdzie zagrożone jest ich zdrowie bądź życie - napisała na swoim profilu FB Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

Pogotowie opiekuńcze jest pierwszym miejscem, do którego dziecko trafia po decyzji zabrania z tzw. środowiska. Często są to maluchy doświadczone przez alkoholizm rodziców, przemoc domową, patologię domowników.
Inwestycja obejmuje budowę trzech wolnostojących obiektów i zagospodarowanie terenu wokół nich. Realizuje ją firma Hartuna, która oszacowała koszt budowy na 21,9 mln złotych.

Gdańsk, jako jedno z pierwszych miast, zaczął dostosowywać domy, w których przebywają dzieci i młodzież pozbawione opieki rodziców, do warunków zbliżonych do tych panujących w domach rodzinnych. W placówkach takich przebywa nie więcej niż 14 osób.

Obecnie Pogotowie Opiekuńcze ma swoją siedzibę przy ul. K. Leczkowa we Wrzeszczu - w budynku dzielonym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Są to dawne pomieszczenia biurowe zaadaptowane na potrzeby właśnie pogotowia.

 

Trwają już prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynków
Trwają już prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynków
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Budowa trzech budynków, w których funkcjonować będą placówki interwencyjne pieczy zastępczej, wynika z przepisów prawa (Ustawy o pomocy społecznej oraz Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), które wejdą w życie w 2019 i 2021 r.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze