• Start
  • Wiadomości
  • WL4 Mleczny Piotr: unikalne fotografie Stanisława Składanowskiego, świadka strajku w Sierpniu ’80

WL4 Mleczny Piotr: unikalne fotografie Stanisława Składanowskiego, świadka strajku w Sierpniu ’80

W przestrzeni sztuki WL4 Mleczny Piotr przez najbliższe kilka tygodni możemy oglądać fotografie autorstwa Stanisława Składanowskiego, fotografika i byłego pracownika Stoczni Gdańskiej. Wystawa pt. „Sierpień ‘80 – 40 lat minęło” jest jednym z elementów obchodów 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych.
25.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stanisław Składanowski w Stoczni Gdańskiej najpierw uczył się zawodu, pracował jako monter rurociągów okrętowych, a w sierpniu '80 uczestniczył w strajku i dokumentował wydarzenia związane z rodzącą się „Solidarnością”
Stanisław Składanowski w Stoczni Gdańskiej najpierw uczył się zawodu, pracował jako monter rurociągów okrętowych, a w sierpniu '80 uczestniczył w strajku i dokumentował wydarzenia związane z rodzącą się „Solidarnością”
fot. Dominik Kulaszewicz

 

Gdańsk 2020 - sztuka na czas pandemii. Posłuchaj głosu artystów na wystawie online

 

Stanisław Składanowski pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął w 1964 roku najpierw jako uczeń zawodu, a następnie - monter rurociągów okrętowych. Po ukończeniu szkoły aż do roku 1984 pracował w Gdańskiej Stoczni Remontowej. W sierpniu 1980 uczestniczył w strajku, został też dokumentalistą „Solidarności”: jest autorem zdjęć m.in. ze strajku w SG oraz wydarzeń Sierpnia ’80 na Wybrzeżu, które oglądać możemy na stałej wystawie „Drogi do Wolności” w Sali BHP stoczni.

W stanie wojennym fotografował protesty i zajścia uliczne w Gdańsku i Gdyni. W maju ‘82 został internowany i osadzony na blisko dwa miesiące w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku. Poważnie fotografią zajął się w 1999 roku. Wkrótce został członkiem, a od 2007 roku prezesem gdańskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców. “Tamte czasy już się skończyły, musimy dzielić się wspomnieniami”

 

Zdjęcia Stanisława Składanowskiego ze strajku w Stoczni Gdańskiej oraz wydarzeń Sierpnia ’80 na Wybrzeżu oglądać możemy zazwyczaj na stałej wystawie „Drogi do Wolności” w Sali BHP
Zdjęcia Stanisława Składanowskiego ze strajku w Stoczni Gdańskiej oraz wydarzeń Sierpnia ’80 na Wybrzeżu oglądać możemy zazwyczaj na stałej wystawie „Drogi do Wolności” w Sali BHP
fot. Dominik Kulaszewicz

Droga do fotografii

Na pierwszym zdjęciu, które stało się dla niego ważne - widnieje spychacz. Stanisław Składanowski zrobił je chwilę po przekroczeniu bramy stoczniowej. Tak się zaczęło dokumentowanie strajków stoczniowców w sierpniu 1980, a potem w 1988 r.  Autor uważa, że to jedne z najważniejszych wydarzeń, które znalazły się w jego obiektywie.

 

40 rocznica Sierpnia' 80. Spacer z bohaterami tamtych wydarzeń po stoczni i ECS


Zobacz galerię zdjęć Stanisława Składanowskiego:



Jako stoczniowiec i fotograf tylko w czasie strajków Stanisław Składanowski wykonał ponad 1100 zdjęć, w tym dobrze wszystkim znane, ikoniczne obrazy przedstawiające słynną tablicę, na której widniało 21 postulatów strajkowych, czy Lecha Wałęsę triumfalnie niesionego na rękach na tle budynku Dyrekcji Stoczni.

Po doświadczeniu strajkowym uwieczniał również na fotografiach wszystko, co było związane z tym tematem - budowę Pomnika Poległych Stoczniowców, stan wojenny w Gdańsku, protesty uliczne, wizyty papieża Jana Pawła II oraz wszystko, co było związane z działaniami solidarnościowymi aż do 1989 roku i obrad „Okrągłego Stołu”.

Z bogatej kolekcji autor wybrał 75 fotografii, które zostały powiększone, przeniesione na specjalny papier archiwalny, którego trwałość jest gwarantowana nawet przez 300 lat oraz profesjonalnie oprawione do ekspozycji w ramy.

Przez najbliższe tygodnie archiwalne fotografie obejrzeć można na wystawie w WL4 na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej
Przez najbliższe tygodnie archiwalne fotografie obejrzeć można na wystawie w WL4 na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej
fot. Dominik Kulaszewicz

 

Legendarne fotografie przez najbliższe tygodnie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców Gdańska oraz turystów w przestrzeni WL4 Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej. W kolejnych miesiącach planowane jest udostępnienie wystawy w kolejnych miastach Polski, w tym w Krakowie czy Kielcach.

Kolejną inicjatywą uczczenia 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych jest album fotograficzny Stanisława Składanowskiego. Autor wybrał ponad 270 zdjęć, które ukazały się w publikacji pt. „Solidarność. Sierpień 1980”. Znajdziemy tu wspomnienia czynnych uczestników tych wydarzeń, m.in. Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy czy Bogdana Borusewicza, które uzupełnione zostały oddającymi atmosferę tamtego okresu fotografiami autora. Powstał też kalendarz okolicznościowy, obejmujący wydarzenia od sierpnia 2020 roku do grudnia 2021 roku.

Więcej o Strajku Sierpniowym: „Ten dzień będę pamiętał zawsze” - Jerzy Borowczak o początku Strajku Sierpniowego. WIDEO i ZDJĘCIA

Wystawę i album współfinansowała Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych. Dlaczego firma zaangażowała się w taką działalność? 

- Nie da się budować przyszłości miejsca, zapominając o jego historii i dziedzictwie. – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. - Ta ważna zasada towarzyszy nam w procesie rewitalizacji Stoczni Cesarskiej od samego początku. Właśnie dlatego aktywnie zaangażowaliśmy się w obchody 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, wspierając inicjatywę Stanisława Składanowskiego – wspaniałego fotografa, dzięki któremu dziś możemy na własne oczy zobaczyć upamiętnione na zdjęciach, zmagania o wolność – dodaje Schuurman.

Wystawa „SIERPIEŃ 80 – 40 Lat minęło” wraz z wydaniem albumu „Solidarność. Sierpień 1980” oraz okolicznościowego kalendarza stanowi jedno z wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.

Wstęp na wystawę jest w wolny.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku