Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wkrótce od tych kwiatów zaroi się w mieście - najpierw Orunia i skwer Inki

Rudbekia - tak nazywa się gatunek kwiatu, który wkrótce masowo pojawi się na placach i skwerach naszego miasta. Dlaczego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni chce sadzić właśnie rudbekie? Bo to są kwiaty jednocześnie ładne i bardzo odporne na choroby i działanie owadów, a także wytrzymałe na niekorzystne warunki pogodowe. Jakby tego było mało - swoje walory zachowują przez kilka lat.

Wkrótce od tych kwiatów zaroi się w mieście - najpierw Orunia i skwer Inki
A
A
data publikacji: 18 lipca 2017 r.

Rudbekie - kwiaty piękne i wytrzymałe wkrótce mają ozdobić skwer na Oruni, a potem także w innych dzielnicach
Rudbekie - kwiaty piękne i wytrzymałe wkrótce mają ozdobić skwer na Oruni, a potem także w innych dzielnicach
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

W czwartek, 20 lipca mieszkańcy gdańskiej Oruni wspólnie z pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni posadzą rudbekie na zieleńcu u zbiegu ul. Trakt św. Wojciecha i Gościnnej (w sąsiedztwie pomnika Inki). To będzie debiut tych kwiatów w przestrzeni publicznej naszego miasta. GZDiZ zaprasza na wspólne sadzenie na Oruni aż stu Czarnookich Zuzann.

Polscy ogrodnicy mają dla rudbekii rodzimą nazwę: Czarnooka Zuzanna. Żartobliwie można powiedzieć, że jest to panna, która nie omdlewa z upału i nie trzęsie się z zimna na mrozie. Jej szorstkie, zwykle owłosione nogi (łodygi) nie smakują szkodnikom. Czarnooka Zuzanna rzadko choruje. Nie straszny jej mróz ani upał. Rozkwita wytrwale aż do późnej jesieni i jest byliną, co oznacza, że gdy już gdzieś zagości - to na lata.

Rudbekie zajmą na Oruni miejsce słoneczników, które siali swego czasu mieszkańcy dzielnicy. Było to w maju 2011 roku. Słoneczniki sadzone były w rocznicę powodzi, która wyrządziła na Oruni poważne szkody. Ich kolor i naturalne ciepło, jakie wokół siebie roztaczają miały symbolizować nadzieję i stanowić dobry omen na przyszłość. Teraz ich miejsce zajmą rudbekie błyskotliwe - które raz zasadzone, będą cieszyć oczy już co roku bez konieczności ich corocznego wysiewania.

Następną dzielnicą - po Oruni - w której nasadzone będą Czarnookie Zuzanny ma być Przymorze.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl