• Start
  • Wiadomości
  • Wirtualny spacer po miejscach pamięci związanych z odzyskaniem niepodległości. MAPA

Wirtualny spacer po miejscach pamięci związanych z odzyskaniem niepodległości. MAPA LOKALIZACJI

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku w związku ze Świętem Niepodległości przygotował mapę online „11.11.1918 - miejsca pamięci”. Na mapie są zaznaczone i opisane trójmiejskie miejsca upamiętniające ludzi i wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości oraz powrotem Pomorza do Polski w roku 1920.
10.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Sobieszewie został otwarty 10 listopada 2018 roku
Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Sobieszewie został otwarty 10 listopada 2018 roku. To jedno z miejsc zaznaczonych na mapie „11.11.1918 - miejsca pamięci” 
fot. Łukasz Ogrodziński / www.gdansk.pl

 

W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W związku z pandemią koronawirusa większość uroczystości, w tym doroczna Parada Niepodległości w Gdańsku zostały odwołane. Na gdańszczan i gdańszczanki czekają inne atrakcje. W planach są m.in. wystawa fotografii, uroczyste wciągnięcie państwowej flagi na maszt na Gradowej Górze, salwa armatnia i liczne koncerty transmitowane online na portalu gdansk.pl. 


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości szereg inicjatyw przygotował Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Ze względu na sytuację epidemiczną, większość z nich odbędzie się online.

- Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy łatwą w obsłudze, publiczną i użyteczną mapę online „11.11.1918 - miejsca pamięci” - informuje Jan Hlebowicz z IPN w Gdańsku. - Zapraszamy na wirtualny spacer po trójmiejskich miejscach upamiętniających ludzi i wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości oraz powrotem Pomorza do Polski w roku 1920. 

Na mapie „11.11.1918 - miejsca pamięci” zaznaczonych zostało ponad 30. miejsc pamięci w całym Trójmieście. Miejsca są w kilku zdaniach opisane oraz opatrzone zdjęciem. 


(kliknij w mapę)

mapa

 

W Gdańsku zaznaczono ponad 10 miejsc, m.in. ul. Ignacego Paderewskiego.

W opisie czytamy:

Ignacy Jan Paderewski (1860‒1941), światowej sławy pianista, kompozytor, filantrop, polityk i mąż stanu. Reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu.

 

Ulica Paderewskiego

 

W Gdańsku zaznaczono też ul. Antoniego Abrahama.

W opisie czytamy:

Antoni Abraham (1869‒1923), pisarz ludowy i kaszubski działacz społeczny, nazywany królem Kaszubów. Zagorzały obrońca polskości Pomorza.

 

Ulica Abrahama

 

IPN w Gdańsku z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotował także dwie wystawy plenerowe, które można oglądać do 30 listopada przed siedzibą IPN Gdańsk przy al. Grunwaldzkiej 216. 

 

TV

To przedszkole jest wzorem