• Start
  • Wiadomości
  • Rzeźby wielorybów promujące akcję Greenpeace "BezPlastiku: najpierw Neptun, później Brzeźno

Przy Fontannie Neptuna stanęły rzeźby wielorybów promujące akcję Greenpeace "BezPlastiku

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, w którym stanęły naturalnej wielkości rzeźby wielorybów zaplątanych w plastikowe śmieci. To akcja Greenpeace #BezPlastiku. Ma zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska i turystów na zanieczyszczenie mórz i oceanów plastikiem. Z centrum Gdańska instalacja zostanie przewieziona do Brzeźna.
17.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach akcji Polska #BezPlastiku Greenpeace Polska, na Długim Targu w Gdańsku stanęły dwie olbrzymie rzeźby wielorybów zaplątane w plastikowe odpady
W ramach akcji Polska #BezPlastiku Greenpeace Polska, na Długim Targu w Gdańsku stanęły dwie olbrzymie rzeźby wielorybów zaplątane w plastikowe odpady
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

W środę, 17 lipca do jednego z najsłynniejszych miejsc w Gdańsku na Długim Targu, tłumy mieszkańców i turystów ciągnęły nie tylko ze względu na Fontannę Neptuna. Ich uwagę przyciągały charakterystyczne dźwięki – odgłosy wielorybów.

Tuż przy fontannie Neptuna stanęły olbrzymie monumenty morskich ssaków, wykonane z drewna, papieru i z elementów plastiku z odzysku. Doczepiono do nich plastikowe śmieci, które zostały znalezione we Włoszech (tam też wolontariusze i wolontariuszki Greenpeace wykonali figury waleni).

- To rzeczywistej wielkości rzeźby wielorybiej matki z dzieckiem, która w swoim naturalnym środowisku musi przebić się przez morze pełne plastiku. Rozwiązaniem sytuacji jest pozbycie się plastiku, czyli m.in. ograniczenie jego produkcji. I z takim właśnie przekazem przyjechaliśmy do Gdańska – opowiada Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace Polska. – Będziemy podróżowali wzdłuż polskiego wybrzeża. Strefa Greenpeace stanie dziś na plaży w Gdańsku Brzeźnie, będzie tam także jutro (17-18 lipca - red.).

Organizatorzy będą na plaży przy molo w Brzeźnie nie tylko zachęcać do wspólnego spaceru po plaży, ale także zapraszać plażowiczów do sprzątania. Chodzi nie tylko o sprzątanie plaż, ale Greenpeace Polsca chce przede wszystkim dowiedzieć się, jakich śmieci nad Bałtykiem jest najwięcej i na bazie tych informacji zaproponować takie regulacje prawne, by ten problem realnie zmniejszyć.

Żyjemy w czasach prawdziwej plastikowej epidemii, której przyczyną jest masowa produkcja plastikowych produktów jednorazowego użytku i braku przepisów, które by skutecznie to ograniczały.
Żyjemy w czasach prawdziwej plastikowej epidemii, której przyczyną jest masowa produkcja plastikowych produktów jednorazowego użytku i braku przepisów, które by skutecznie to ograniczały.
Greenpeace Polska

 

Rzeźba była dotychczas pokazywana w Rzymie i Budapeszcie. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie zainstalowano monumenty wielorybów. Stąd posągi pojadą do Kołobrzegu, Międzyzdrojów, a następnie do Wiednia. Wieloryby na Długim Targu stały w środę, 17 lipca do godz. 13, później zostały przewiezione w okolice molo w Brzeźnie. I tam też zostaną do popołudnia w czwartek, 18 lipca.

W trakcie happeningu na Długim Targu wolontariusze Greenpeace Polska zbierali również podpisy pod petycją do Ministerstwa Środowiska o wdrożenie dyrektyw Unii Europejskiej w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Państwa członkowskie, w tym Polska, będą musiały wprowadzić je do 2021 roku.

- Polska ma dwa lata na wdrożenie w życie dyrektyw unijnych. Naszą petycją wzywamy do tego, żeby te przepisy były ambitne i doprowadziły do rzeczywistej redukcji plastiku – mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace. - Polska powinna potraktować dyrektywę jako wyznacznik minimum potrzeb. To znaczy podjąć znacznie ambitniejsze działania oraz wyjść poza uwzględniony w dyrektywie katalog produktów, których użycie będzie zakazane lub ograniczone. Rząd nie może dłużej zrzucać odpowiedzialności na ludzi i liczyć, że korporacje dobrowolnie podejmą realne działania - dodaje.

Dyrektywa zawiera listę konkretnych plastikowych produktów, które będą zakazane m.in. jednorazowe sztućce i talerze, patyczki do uszu, patyczki do balonów, słomki, mieszadełka do napojów i takie, których stosowanie powinno zostać ograniczone, jak jednorazowe kubki i opakowania do żywności. Przepisy nakładają również obowiązek wdrożenia ambitnych celów w zakresie ograniczenia ilości plastiku jednorazowego użytku. Polska może albo wdrożyć wymagane przez dyrektywę minimum, albo stanąć na wysokości zadania i podjąć realne działania, by znacząco zmniejszyć zużycie jednorazowego plastiku.

Tutaj możesz podpisać PETYCJĘ

 

TV

Światowa stolica bursztynu