• Start
  • Wiadomości
  • Wielki Krzysztof w remoncie. Pierwsza renowacja sali dawnego archiwum miejskiego od 50 lat

Wielki Krzysztof w remoncie. Pierwsza renowacja sali dawnego archiwum miejskiego od 50 lat

Muzeum Gdańska otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace konserwatorskie w Ratuszu Głównego Miasta. To pierwsza renowacja sali dawnego archiwum miejskiego od blisko 50 lat. Sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania pod koniec 2019 r.
19.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prac konserwatorskich wymaga również Mały Krzysztof
Prac konserwatorskich wymaga również Mały Krzysztof
Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska


Wielki Krzysztof to pomieszczenie o powierzchni 20 m2, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika Wielkiej Sali Wety.

Wielki Krzysztof. Co jest zabytkiem?

Do 1902 r. pomieszczenie służyło jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję, księgi gruntowe i inne dokumenty.

– W 1972 r. Wielki Krzysztof był cichym bohaterem filmu przygodowego dla młodzieży, opowiadającego o tajemnicach średniowiecznego Gdańska. Faktycznie w jego wnętrzu znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Prus Królewskich, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI w.– mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Posadzka Wielkiego Krzysztofa
Posadzka Wielkiego Krzysztofa
Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska


Jajka vs. nanosrebro i laser. Prace konserwatorskie do końca 2019 r.

Blisko po 50 latach od prac konserwatorskich w Wielkim Krzysztofie, które miały miejsce w 1970 r, Muzeum Gdańska planowało przeprowadzenie nowych działań zabezpieczających dekorację sali. Powodem decyzji było widoczne ciemnienie malowideł i nieprzyjemny zapach, które wynikały z zastosowania materiałów konserwacyjnych opartych o naturalne składniki, jak. np. spoiwo z jajek. Plany muzealników przyspieszyła awaria systemu przeciwpożarowego. Od 2017 r. mury pomieszczeń stopniowo osychały do pożądanego poziomu, a Muzeum przygotowywało się do poszukiwań zewnętrznych źródeł finansowania.

Konserwację Wielkiego Krzysztofa dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Ochrona Zabytków”. Wnętrza zabytkowej sali zostaną poddane wielu zabiegom. Prace potrwają do najpóźniej do połowy grudnia 2019 r.

Malowidła w Wielkim Krzysztofie
Malowidła w Wielkim Krzysztofie
Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska

– Zadania konserwatorskie podzieliśmy na trzy etapy, a do dyspozycji mamy najnowsze metody konserwacyjne. W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy konserwatorskie, a następnie zabezpieczymy i skonsolidujemy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji – dodaje Waldemar Ossowski.

Działań konserwatorskich wymaga także znajdująca się w Ratuszu Głównomiejskim sala zwana „Małym Krzysztofem”. Przy pracach konserwatorskich w latach 70. XX w. zastosowano tu podobne zabiegi i obserwowane są podobne efekty, choć z nieco mniejszym natężeniem. Działania konserwatorskie w mniejszym z „Krzysztofów” są planowane w nadchodzącej dekadzie XXI w.

Drzwi prowadzące do Wielkiego Krzysztofa
Drzwi prowadzące do Wielkiego Krzysztofa
Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska


Projekt „Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 1583 r., Kompleksowe prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych i wspornikach żeber sklepiennych w pomieszczeniu Wielkiego Krzysztofa” opiewa na kwotę 778 tys. złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten 240 tys. złotych.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1