• Start
  • Wiadomości
  • “Wieczór latynoamerykański” w Operze Bałtyckiej. Baletowa premiera kończy sezon artystyczny 2018/2019

“Wieczór latynoamerykański” w Operze Bałtyckiej. Baletowa premiera kończy sezon artystyczny 2018/2019

Balet, który porusza i skłania do refleksji – taki spektakl proponuje Mauricio Wainrot, argentyński choreograf, który tańcem opowiada o wartościach najważniejszych, takich jak wolność osobista, ale też wolność drugiego człowieka.
20.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wieczór zakończy opowieść o Annie Frank. Tę choreografię Mauricio Wainrot wystawiał już wielokrotnie na różnych scenach świata. W Gdańsku pokaże ją 17 raz
Wieczór zakończy opowieść o Annie Frank. Tę choreografię Mauricio Wainrot wystawiał już wielokrotnie na różnych scenach świata. W Gdańsku zrealizuje ją po raz 17. 
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Punktem wyjścia dla skonstruowania tego spektaklu były utwory argentyńskich kompozytorów: najważniejszej postaci w historii tanga - Astora Piazzolli i Alberto Ginastery, jednego z czołowych twórców argentyńskich XX wieku. To oni, używając muzycznego języka kreują klimat tego spektaklu, łącząc rodzimy folklor z nowoczesnością XX wieku. Na “Wieczór latynoamerykański” w Operze Bałtyckiej składają się bowiem trzy osobne utwory: "Estancia" Ginastery, "4 pory roku w Buenos Aires" Piazzolli i "Anna Frank" Béli Bartóka.

Choreografie do wszystkich części opracował Mauricio Wainrot, jednen z największych postaci argentyńskiego tańca współczesnego, który ostatnio piastował stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. Kultury w argentyńskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Mauricio Wainrot przyjechał do Polski po raz pierwszy w życiu, chociaż ma polskie korzenie. Jego rodzice, polscy Żydzi, wyjechali z Polski w 1939 roku
Mauricio Wainrot przyjechał do Polski po raz pierwszy w życiu, chociaż ma polskie korzenie. Jego rodzice, polscy Żydzi, wyjechali z Polski w 1939 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Spektakl mówi o trudnej historii Argentyny. Ostatnia część, z którą Wainrot się utożsamia – to opowieść o Annie Frank, żydowskiej dziewczynce, autorce pamiętników, która zmarła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau na tyfus tuż przed wyzwoleniem. Jej tragiczne losy przypominają mu jego własną rodzinną historię.

Balet o "Annie Frank" Mauricio Wainrot wystawiał już wielokrotnie. Spektakl w Gdańsku będzie jego 17 realizacją.

Swoimi choreografiami Wainrot uzmysławia nam, że żywiołowa muzyka nie tylko zachęca do tańca, ale też porusza głęboko ludzkie emocje.

Spektakl przenaczony jest dla widzów od 12 roku życia.

 

Program wieczoru:
1. A. Piazzolla, The Four Seasons of Buenos Aires

2. A. Ginastera, suita z baletu Estancia

3. B. Bartok, Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę (Anna Frank)

 

Realizatorzy

Mauricio Wainrot - choreografia

José Maria Florêncio - kierownictwo muzyczne

Carlos Gallardo - scenografia i kostiumy

Analia Morales - adaptacja scenografii i kostiumów

Michał Stenzel - reżyseria świateł

Diego Poblete - asystent choreografa

Alexis Mirenda - asystent choreografa

Zuzanna Kubicz - asystent scenografa i kostiumografa

 

Premiera: 22 czerwca 2019, godzina 19:00

Spektakle: 23 czerwca 2019, godzina 18:00

 

Bilety: Premiera: 90zł-130 zł, spektakle: 50zł-90zł.

TV

Światowa stolica bursztynu