PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański weekend z kulturą. Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj patriotyczne pieśni

Gdański weekend z kulturą. Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj patriotyczne pieśni
W ten weekend w Gdańsku rozpoczynamy przygotowania do celebracji obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Pierwsze wydarzenia z tej okazji odbędą się już w niedzielę, 10 listopada. Nie zabraknie też innych atrakcji - premier kinowych, koncertów czy wystaw. Specjalnym akcentem będzie iluminacja Zielonej Bramy z muzycznym podkładem "The Sound of Silence" zespołu Disturbed.
„Toy Story 4” - dobrze znane dzieciom i dorosłym zabawki powracają w zupełnie nowych przygodach
„Toy Story 4” - dobrze znane dzieciom i dorosłym zabawki powracają w zupełnie nowych przygodach
mat. dystrybutora

 

A może do kina? W niedzielę, 10 listopada, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza do swojego KinoPortu (ul. Strajku Dokerów 5), na rodzinny pokaz filmu z kultowej serii: „Toy Story 4” w reżyserii Josha Cooley'a.

O filmie: Chudy zawsze znał swoje miejsce na świecie. Jego życie, jak na prawdziwego szeryfa przystało, kręciło się wokół opieki nad Andym, a później Bonni. Gdy pewnego dnia w pokoju Bonni pojawia się nowa zabawka, Sztuciek, nikt nawet nie przypuszcza, że to początek zaskakującej podróży. Nieoczekiwana wyprawa pozwoli Chudemu przekonać się, jak wielki może być świat dla zwykłej zabawki...

Produkcja: USA, czas trwania: 100 min. Początek seansu o godz. 14:30. Bilety: 10 zł.

 

„Amazing Grace: Aretha Franklin” to historia o amerykańskiej muzyce i jednej z legend ją tworzących
„Amazing Grace: Aretha Franklin” to historia o amerykańskiej muzyce i jednej z legend ją tworzących
mat. dystrybutora


Starszych widzów z pewnością zainteresuje wieczorny pokaz w KinoPorcie - o godz. 18:00 odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu o jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel Arecie Franklin - „Amazing Grace: Aretha Franklin” w reżyserii Sydney'a Pollacka i Alana Elliotta.

O filmie: Historia amerykańskiej muzyki zapisana na filmie który nigdy nie ujrzał światła dziennego! Film ukazuje nie tylko wpływ Afroamerykanów na amerykańską kulturę początku lat siedemdziesiątych XX wieku... Jest to także przejmujący obraz kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel, ukazana w materiale zrealizowanym w ciągu dwóch nocy nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w roku 1972. Królowa Soul - jak nazywano Arethę, wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu wielkiemu ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat.

Produkcja: USA, czas trwania: 89 min. Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł.

 

Iluminacja na Zielonej Bramie - tak prezentować się będzie oddział Muzeum Gdańska już 10 listopada
Iluminacja na Zielonej Bramie - tak prezentować się będzie oddział Muzeum Gdańska już 10 listopada
mat. organizatora


Niedziela upłynie także pod znakiem przygotowań do obchodów 11 listopada. Już 10 listopada z okazji Święta Niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz firma LBL VAP Philips i Signify (Philips) zaprezentują po raz pierwszy specjalną iluminację elewacji Zielonej Bramy (ul. Długi Targ 24), od strony Długiego Pobrzeża.

Niezwykłość spektaklu, którego elementami będą światło i dźwięk, ma wprowadzić nastrój oddający charakter i istotę święta tak szczególnego dla całego narodu. Świetlnemu pokazowi będzie towarzyszyć tło muzyczne - utwór „The Sound of Silence” w wykonaniu grupy Disturbed.

- Mamy nadzieję, że połączenie ekspresji światła i dźwięku pobudzi mieszkańców i gości Gdańska do chwili refleksji nad burzliwą przeszłością, a przede wszystkim obudzi ducha nadziei na nadchodzącą, budowaną przez to pokolenie przyszłość. Właśnie te akordy muzyki i zmieniające się barwy światła mają nadać dynamiki pokazowi i uświetnić obchody Święta Niepodległości - mówią organizatorzy.

Spektakle będą emitowane co 30 minut od godz. 18:00 do 21:30. Wstęp wolny.

 

Na zdjęciu: Parada Niepodległości 2018 w Gdańsku
Na zdjęciu: Parada Niepodległości 2018 w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Na Długim Targu na wysokości Dworu Artusa (ul. Długi Targ 43/44) odbędzie się natomiast Wspólne Gdańskie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych. To wieloletnia tradycja - w tym roku już po raz ósmy pieśni wykona kilkudziesięcioosobowy chór złożony z uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli II Społecznej Szkoły Podstawowej STO z ulicy Kartuskiej w Gdańsku.

- Wszyscy zgromadzeni mogą dołączyć do chóru korzystając z tekstów pieśni wyświetlanych na widocznych z daleka ekranach LCD. Śpiewajcie z nami, zaproście rodziny i przyjaciół! Nie potrzebujecie zaproszeń ani biletów. Zawsze towarzyszy nam radosny nastrój łączący wszystkie pokolenia - zapraszają organizatorzy.

Chór zaprezentuje wybrane pieśni, które, jak podkreślają pomysłodawcy - począwszy od średniowiecza aż do czasów obecnych, tworzyły poczucie przynależności narodowej i ducha niepodległości Polaków. Wykonane zostaną między innymi utwory: „Bogurodzica”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Mury” czy „Wolność”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 listopada, o godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

„Opowieści o Śmierci, tej żywej” to próba spojrzenia na inne przedstawienie śmierci poprzez historie i pieśni z Polski, a także z innych zakątków świata
„Opowieści o Śmierci, tej żywej” to próba spojrzenia na inne przedstawienie śmierci poprzez historie i pieśni z Polski, a także z innych zakątków świata
mat. organizatora


Na zakończenie dnia warto udać się do Teatru w Oknie (ul. Długa 50/51), gdzie o godz. 20:00 odbędzie się wydazenie teatralno-muzyczne pt. „Opowieści o Śmierci, tej żywej”. Opowiadać będzie Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści, a towarzyszyć mu będzie muzyka.

O spektaklu: Tak jak wszyscy urodziliśmy się, tak też wszystkich nas czeka ten moment, kiedy to nasze życie się zakończy. Często boimy się tego. Niektórzy tak bardzo, że zakazują wymawiania słowa „Śmierć” (bo wtedy ona przyjdzie szybciej). Ciężko jest nam się pogodzić ze śmiercią bliskich osób. Pojawia się wtedy smutek i cierpienie z powodu pustki. Żeby sobie z tym radzić, ludzie śpiewają pieśni, tańczą, opowiadają historie. Wierzą, że życie tutaj, to tylko przystanek podczas Wielkiej Wędrówki. Porozmawiajmy o tym i spójrzmy na Śmierć z różnych stron. Zróbmy to poprzez historie i pieśni z Polski, a także z innych zakątków świata, gdzie postać Śmierci inaczej jest przedstawiana.

Biety: 25 zł.

 

On Kawara „Million Years”
On Kawara „Million Years”
brak autora

 

W ten weekend warto też bliżej zapoznać się ze sztuką współczesną - tym bardziej, że w Gdańskiej Galerii Miejskiej, która świętuje jubileusz 10-lecia istnienia, dobiega końca wystawa „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, przygotowana z tej okazji w oddziale GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15).

Celem tej interdyscyplinarnej ekspozycji z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Romana Opałki czy Dana Reisingera, przyświecającemu jej kuratorowi i pomysłodawcy - Pawłowi Sosnowskiemu z warszawskiej galerii sztuki współczesnej Propaganda, jest pokazanie różnorodnego i wnikliwego podejścia do kategorii przemijania, odliczania czasu i trwania, poprzez zestawienie ze sobą dzieł polskich oraz światowej sławy, zagranicznych artystów.

Prace, które na nią trafiły, doskonale wpisują się w tematykę upływającego czasu. Jest to przy tym rodzaj eksperymentu - wybrane na ekspozycję dzieła sztuki współczesnej, wykonane w różnych technikach i za pomocą różnych środków, służą jako narzędzia do zapamiętywania i dokumentowania aktualnych zagadnień społecznych. „Ale czy to wystarczy, by zapewnić im ponadczasowość?” - zdają się zastanawiać twórcy.

Wystawa potrwa do niedzieli, 10 listopada 2019 r. Galeria jest czynna codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godz. 12:00 - 18:00. Wstęp wolny.

Więcej: „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas” - wystawa na 10-lecie Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

W ten weekend też:

4. Tydzień Ukraiński w Gdańsku. W programie koncert Dakh Daughters w B90, spektakle i inne wydarzenia

5. MFFA AnimaFest Gdańsk 2019 - najlepsze filmy animowane z całego świata, warsztaty i koncerty

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze