PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

4. Tydzień Ukraiński w Gdańsku. W programie koncert Dakh Daughters w B90, spektakle i inne wydarzenia

4. Tydzień Ukraiński w Gdańsku. W programie koncert Dakh Daughters w B90, spektakle i inne wydarzenia
Najciekawsze spektakle teatralne, zespoły muzyczne i projekty artystów współtworzących współczesną kulturę Ukrainy zobaczymy podczas Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku. Festiwal odbędzie się w dniach 7-16 listopada, w różnych przestrzeniach - m.in. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Teatrze Wybrzeże. Na część wydarzeń wstęp wolny.
„Jesień na Plutonie” to niezależny projekt teatralny Saszko Bramy, oparty na wywiadach przeprowadzonych z mieszkańcami domów spokojnej starości. Zostanie pokazany w ramach Tygodnia Ukraińskiego w niedzielę, 10 listopada
„Jesień na Plutonie” to niezależny projekt teatralny Saszko Bramy, oparty na wywiadach przeprowadzonych z mieszkańcami domów spokojnej starości. Zostanie pokazany w ramach Tygodnia Ukraińskiego w niedzielę, 10 listopada
mat. prasowe

 

Tydzień Ukraiński w Gdańsku to coroczna, szeroka prezentacja kultury ukraińskiej, zapoczątkowana z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i jego żony Tetiany Yermak. Festiwal został zainspirowany sukcesem Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku, który w 2016 roku Konsulat zorganizował wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy.

- Głównym zadaniem tego wydarzenia jest prezentacja najciekawszych elementów współczesnej sztuki ukraińskiej polskiemu widzowi, zagranicznym gościom i oczywiście ukraińskiej społeczności oraz imigrantom z Ukrainy, w celu promocji kultury ukraińskiej - mówi Lew Zacharczyszyn, Konsul Ukrainy w Gdańsku.

Tegoroczna, czwarta edycja Tygodnia Ukraińskego w Gdańsku, organizowana pod hasłem „Ukraina, którą warto poznać”, potrwa od czwartku do soboty, 7-16 listopada. Wydarzenia odbywać się będą w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych, m.in. w Teatrze Szekspirowskim i Teatrze Wybrzeże, a także w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, i w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

W ramach festiwalu zaplanowano trzy współczesne, niezależne spektakle teatralne, znanych i szanowanych reżyserów: Dmytra Kostiuminskiego z Kijowa; Sashki Bramy z Lwowa oraz Niny Chyżnej z Charkowa.

 

„Apollo” - performatywno-plastyczny spektakl, inspirowany baletem Igora Strawińskiego
„Apollo” - performatywno-plastyczny spektakl, inspirowany baletem Igora Strawińskiego
mat. prasowe

 

Nie zabraknie też wydarzeń muzycznych. W sobotę, 16 listopada, w klubie B90 wystąpi zespół Dakh Daughters, prezentujący performans na pograniczu teatru, muzyki i rockowej opery. Styl grupy, o której pisały m.in. „New York Times” i „Rolling Stone”, określany jest jako etno-chaosowy. A w środę, 13 listopada, w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędą się „Interpretacje jazzowe” do muzyki Fryderyka Chopina i poezji Adama Mickiewicza. Jest to projekt ukraińskiej pianistki jazzowej Natalii Łebediewej „Quests” z wokalem Laury Marti.

Teatralnym i muzycznym wydarzeniom towarzyszyć będą spotkania literackie i ciekawe dyskusje. We wtorek, 12 listopada, w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zaplanowano spotkanie z dr hab. Magdaleną Nowak, autorką książki „Dwa światy. Zagadnienie identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865-1914”. Natomiast w sobotę, 16 listopada, w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności zorganizowane zostanie spotkanie ze znaną ukraińską pisarką młodego pokolenia Ireną Karpą. Tematem dyskusji z autorką będzie miejsce ukraińskiej kultury w Polsce.

 

Dakh Daughters stworzyło siedem aktorek z jednego z najznamienitszych teatrów w Kijowie - DAKH. Ich twórczość oscyluje pomiędzy sztuką dramatyczną i musicalem, i znana jest na całym świecie
Dakh Daughters tworzy siedem aktorek z jednego z najznamienitszych teatrów w Kijowie - DAKH. Ich twórczość oscyluje pomiędzy sztuką dramatyczną i musicalem, i znana jest na całym świecie
mat. prasowe

 

Program uzupełni wernisaż, podczas której zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna Serhija Sawchenki, projekcja filmowa w ramach „Kadrowego cyklu Ukraińskiego” przygotowanego we współpracy z Państwową Agencją Filmową Ukrainy, a także prezentacja turystyczna Odessy, która jest miastem partnerskim Gdańska.

To nie wszystko: 4 i 6 listopada na murach Forum Gdańsk mieszkańcy i goście zobaczą projekcje plenerowe przedstawiające ukraińskie etno, w robiącym wrażenie wykonaniu mistrzyni Dominiki Dykiej, którą już 4 rok możemy podziwiać na emblemacie Ukraińskiego Tygodnia.

 

 

PROGRAM TYGODNIA UKRAIŃSKIEGO:


Czwartek, 7 listopada

- godz. 19:00 - Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) - „Pasja dziewczynki z zapałkami” - performans teatralno-muzyczny na podstawie utworu Davida Langa (Kijów), reż. Dmytro Kostiuminski. Muzyka na żywo: zespół wokalny „Alter Ratio”, performerka: Marija Sało. Współorganizator: Ukrainian Institute - Український інститут. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, do kupienia online: teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/pasja-dziewczynki-z-zapalkami, i w kasach GTS.


Piątek, 8 listopada

- godz. 18:00, Savchenko Gallery (ul. Szafarnia 11) - wernisaż instalacji Serhija Sawczenki „Jesteś tym, na co patrzysz” (fotografia / wideo / malarstwo). Prowadzenie autorskie. Wstęp wolny.


Sobota, 9 listopada

- godz. 19:00, Teatr Wybrzeże - Duża Scena (ul. Świętego Ducha 2) - „Apollo” - performatywno-plastyczny spektakl na motywach baletu „Apollon musagète” Igora Strawińskiego. Opowieść o artystach, artystkach i podróż w kosmos. Reż. Nina Chyżna. Z udziałem Orkiestry Kameralnej „Nova Simfonietta” - dyrygent Stanisław Chrystenko, kompozytor: Stanisław Kononow. Współorganizator: Ukrainian Institute - Український інститут. Bilety: normalny 65 zł, ulgowy 50 zł, do kupienia online: bilety.teatrwybrzeze.pl, i w kasach TW.


Niedziela, 10 listopada

- godz. 19:00, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) - „Jesień na Plutonie” - Niezależny Projekt Teatralny Saszki Bramy (Lwów) oparty na wywiadach z Domów Opieki Społecznej. Współorganizator: Ukrainian Institute - Український інститут. Bilety: 15-40 zł, do kupienia online: teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/jesien-na-plutonie, i w kasach GTS.


Wtorek, 12 listopada

- godz. 13:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku (ul. Mariacka 42) - „Odessa - nadmorska perła”: Ukraina turystyczna - nowe kierunki, nowe możliwości. Prowadzenie: Olha Nazarenko, przedstawicielka Odesa Tourism Association w Polsce
Koordynator: Antoni Filipkowski. Wstęp wolny.

- godz. 16:00, Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 53) - Spotkanie z dr hab. Magdaleną Nowak, autorką książki „Dwa światy. Zagadnienie identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865-1914” (Wydawnictwo UG, 2018). Gość: dyrektor wydawnictwa Joanna Kamień. Prowadzenie: prof. dr hab. Marek Wilczyński. Wstęp wolny.


Środa, 13 listopada

- godz. 19:00, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku (ul. Ołowianka 1) - Interpretacje jazzowe do muzyki Fryderyka Chopina i poezji Adama Mickiewicza. Projekt ukraińskiej pianistki jazzowej Natalii Łebediewej „Quests”, wokal: Laura Marti. Współorganizator: Ukrainian Institute - Український інститут. Bilety: 10-35 zł, do kupienia online: www.bilety24.pl, i w kasach PFB.


Czwartek, 14 listopada

- godz. 17:00 i 20:00, Kawiarnia Filmowa „W Starym Kadrze” (ul. Lawendowa 2/3) - „Kadrowy cykl Ukraiński”: pokaz filmu „Tołoka” - prapremiera (2020 r., 114 min). Czterystuletnia przypowieść między tragedią a komedią, oparta na balladzie Tarasa Szewczenki. Reżyseria i scenariusz: Mychajło Iljenko. Wstęp: 15 zł - do odbioru w barze.


Sobota, 16 listopada

- godz. 14:00, ECS (pl. Solidarności 1, sala nr 5) - Forum FEST//43.JarmaRock FEST - dyskusja na temat miejsca ukraińskiej kultury w Polsce i spotkanie autorskie ze znaną ukraińską pisarką młodego pokolenia Ireną Karpą. Prowadzenie: Hrystyna Zanyk - red. naczelna tygodnika „Nasze Słowo”. Wstęp wolny. Więcej: www.facebook.com/JarmaRockFEST.

- godz. 19:00, Klub B90 (ul. Elektryków) - Freak cabaret Dakh Daughters - unikatowy performans na pograniczu teatru, muzyki i rockowej opery. Zespół etno-chaosowy, o którym pisał New York Times i Rolling Stone, po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku. Wspólny projekt z JarmaRock FEST, zrealizowany dzięki współfinansowaniu Публічна дипломатія України від МЗС / Ukraine's Public Diplomacy by MFA. Bilety: 80 zł (karnet piątek-sobota: 100 zł), do kupienia online: www.b90.pl/pl/43-jarmarock-fest, oraz na miejscu - w dniu koncertu.


Wydarzenie towarzyszące: Projekcje plenerowe „Barwy Ukrainy ze Studia >>Treti piwni<< na starych murach Gdańska” - budynek Foum Gdańsk.


Patronat Honorowy nad 4. Tygodniem Ukrainy w Gdańsku objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze