PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olszynka. W tej dzielnicy powstaje ponad półkilometrowy wał przeciwpowodziowy

Olszynka. W tej dzielnicy powstaje ponad półkilometrowy wał przeciwpowodziowy
Nabrzeże, przy którym powstanie nowy wał ochronny, zostało już wzmocnione. Na całej wyznaczonej długości zamontowano już ścianki szczelne. Tym samym rozpoczęły się prace przy wykonywaniu konstrukcji samego wału. Inwestycja zakończy się jesienią 2022 r.
Nabrzeże wzmocnione, czas na budowę konstrukcji nowego gdańskiego wału ochronnego
Nabrzeże wzmocnione, czas na budowę konstrukcji nowego gdańskiego wału ochronnego
Fot. DRMG

 

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego nad opływem Motławy. Projekt zakłada budowę około 600-metrowego obiektu z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Powstaje on na prawym brzegu opływu, po stronie Olszynki. Jego wysokość będzie podobna do tych, które wybudowano na odcinkach dawnych fortyfikacji.

Wał, podobnie jak zbiorniki retencyjne w Gdańsku, poza funkcją zabezpieczającą przed powodzią, będzie na co dzień pełnił funkcję miejsca do rekreacji mieszkańców. Na wale zaplanowano bowiem budowę drogi eksploatacyjnej, która będzie pełniła funkcję ścieżki pieszo-rowerowej. Wzdłuż niej pojawi się także oświetlenie. Do tego powstaną dwa place rekreacyjne - w okolicy ul. Słonecznikowej, z altankami, miejscami do urządzania pikników, stojakami na rowery i ławkami. Na tych placach zamontowane zostaną też urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz do ćwiczeń dla dorosłych mieszkańców. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także chodniki na około 100-metrowym odcinku ul. Zawodzie, od ul. Słonecznikowej do ul. Osiedle. Prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 roku, a ich koszt to blisko 11 mln zł. Budowa kolejnego wału jest częścią Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego.

 

2
Mat. DRMG

 

Realizację tego projektu rozpoczęto w maju br. W ostatnich miesiącach wzmacniano nabrzeże poprzez montaż ścianek szczelnych. Przygotowywano też nabrzeże do budowy konstrukcji samego wału.

Wykonawcą robót jest firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl