PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wakacje? Nie dla drogowców - niemal 60 remontów dróg w Gdańsku w lecie

Wakacje? Nie dla drogowców - niemal 60 remontów dróg w Gdańsku w lecie
Sezon wakacyjny to nie tylko czas wypoczynku, ale również wytężonej pracy drogowców. W Gdańsku rozpoczęło się lub wkrótce zacznie prawie 60 inwestycji drogowych. Zmiany jakie czekają mieszkańców i turystów w najbliższych miesiącach przedstawiono na konferencji prasowej.
Prace na moście oraz wiadukcie w ciągu ul. Elbląskiej z października 2020 roku, zdjęcie ilustracyjne
Prace na moście oraz wiadukcie w ciągu ul. Elbląskiej z października 2020 roku, zdjęcie ilustracyjne
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 
 
- W 2021 roku wartość projektów inwestycyjnych w sektorze transportowym i komunikacyjnym to na dziś 402 miliony złotych – podkreśla Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Inwestycje, które mają być realizowane w okresie letnim to łącznie blisko 60 zadań. Zakończyły się prace projektowe, dokumentacyjne i logicznym następstwem jest przystąpienie do robót. Nie możemy ich przesunąć na okres po wakacjach ze względu na dane, które potwierdzają, że w trakcie wakacji ruch na ulicach jest o 30 proc. mniejszy. Chcielibyśmy uniknąć największego obciążenia ruchem jesienią, kiedy samochodów będzie zdecydowanie więcej. Nie możemy ich też kumulować w późniejszym okresie, bo niezależnie od projektów, które się teraz rozpoczynają, jesienią uruchomimy kolejne. Część projektów jest finansowana ze środków unijnych oraz z kontraktów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Realizację zadań wymusza również budżet miasta - aby nie stracić płynności, muszą wydatkowane być środki na inwestycje, modernizacje i remonty zgodnie z harmonogramem.

 

Konferencja prasowa nt. wakacyjnych remontów, od l.: Alan Aleksandrowicz z-ca prezydent Gdańska ds. inwestycji, Ewa Zielińska z-ca dyrektora ds. zadań liniowych Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Tomasz Warzonek z-ca dyrektora ds. zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Agata Lewandowska Miejski Inżynier Ruchu
Konferencja prasowa nt. wakacyjnych remontów, od l.: Alan Aleksandrowicz z-ca prezydent Gdańska ds. inwestycji, Ewa Zielińska z-ca dyrektora ds. zadań liniowych Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Tomasz Warzonek z-ca dyrektora ds. zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Agata Lewandowska Miejski Inżynier Ruchu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Oczywiście nie możemy wykluczyć miejsc, gdzie ruch będzie się kumulował. Są to najbardziej atrakcyjne obszary miasta, czyli Śródmieście, Główne Miasto oraz obszary nadmorskie - mówi Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu. - Dlatego też te obszary co roku objęte są szczególnymi organizacjami ruchu, które w tym roku również tam zaistnieją. W pasie nadmorskim są to parkingi nadmorskie. Natomiast jeśli chodzi o Śródmieście, to tak jak w latach poprzednich będzie rozszerzona Strefa Ograniczonej Dostępności. Powinna ona zapewnić pieszym, turystom znalezienie się w bezpiecznym i komfortowym obszarze, w którym będą mogli poruszać się tylko i wyłącznie mieszkańcy wyposażeni w identyfikatory lub abonamenty.

Wśród blisko 60 inwestycji drogowych znajdują się 24 kluczowe dla zmian w organizacji ruchu, ale także ponad dwadzieścia mniejszych, np. naprawy w torowiskach realizowane częściowo w nocy.

 

Agata Lewandowska Miejski Inżynier Ruchu w Gdańsku
Agata Lewandowska Miejski Inżynier Ruchu w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Będziemy również przeprowadzać wiele drobnych napraw, które może nie są tak strategiczne dla ruchu drogowego, ale mieszkańcy muszą o nich wiedzieć, aby zaplanować sobie powrót do domu – powiedział Tomasz Wawrzonek, z-ca dyrektora ds. zarządzania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - O wszystkich na bieżąco będziemy informować.

ZAPIS VIDEO KONFERENCJI:

 

GRAFIKI PREZENTUJĄCE WAKACYJNE REMONTY

OGÓLNOMIEJSKA

male1

 

DLA GDAŃSKA POŁUDNIE

poludnieMaleInwestycje drogowe, więcej szczegółów i daty:

 1. Armii Krajowej / Sikorskiego, remont kładki nr 2 oraz wiaduktu Sikorskiego, zamknięcie dla ruchu północnego wiaduktu w relacji od Centrum do al. Sikorskiego. Dojazd do al. Sikorskiego i dzielnicy Chełm odbywać się będzie poprzez tymczasową zawrotkę zlokalizowaną w odległości ok. 300 m przed skrzyżowaniem al. Armii Krajowej i ul. Vaclava Havla oraz Łostowickiej. Remont zaczął się 21.06.2021r. i potrwa do 30.09.2021 r.    
 2. Ul. Kartuska, rozbudowa od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów (przeniesienie ruchu na drogi technologiczne). Ruch prowadzony będzie po nowych drogach serwisowych. Prace będą prowadzona w śladzie obecnej jezdni ul. Kartuskiej. Trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Kolejny etap od lipca do 15.11.2021 r.
 3. Ul. Kartuska, naprawa nawierzchni bitumicznej na odcinku od ul. Nowatorów do granicy administracyjnej Gdańska. Ruch wahadłowy w godzinach nocnych (od 22:00 do 5:00) od 14.06 - 15.07.2021 r.
 4. Wały Jagiellońskie/Okopowa, budowa przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej wraz z modernizacją nawierzchni jezdni w ul. Wały Jagiellońskie (jezdnia w kierunku Warszawy) na odcinku od ul. Okopowej, stanowiącej kontynuację zakresu prac realizowanych w ramach budowy Wiaduktu Biskupia Górka. Trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Wstępnie przewiduje się zawężenie jezdni do dwóch pasów ruchu z wyłączeniem przejazdów w tunelu pod Węzłem Unii Europejskiej w relacji do Pruszcza. Czasowe wyłączenie torowiska - ruch tramwajowy prowadzony objazdem ul. 3 Maja, od lipca 2021 do grudnia 2021 r.
 5. Al. Havla, budowa lewoskrętu z al. Havla w kierunku al. Armii Krajowej w ramach BO. Zawężenie szerokości pasów ruchu przy utrzymaniu ich liczby. Zawężenie do jednego pasa w nocy na czas robót bitumicznych wokół wyspy centralnej, od lipca do końca września 2021 r.
 6. Al. Grunwaldzka - ul. Pomorska, remont torowiska w ramach umowy 16-kowej przez inwestora INPRO wraz z budową fragmentu ul. Nowa Opacka. Zamknięcie relacji z ul. Pomorskiej w kierunku Centrum oraz w ul. Opacką, zamknięcie ruchu tramwajowego, brak możliwości przejazdu przez torowisko al. Grunwaldzkiej w kierunku centrum. Obecnie trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Planowane prowadzenie robót lipiec-grudzień 2021 r., Przewidziany czas realizacji około 6 tygodni.     
 7. Al. Hallera – ul. Grudziądzka, przebudowa skrzyżowania w ramach umowy 16-kowej przez inwestora ROBYG z budową sygnalizacji świetlnej oraz z przebudową ul. Grudziądzkiej. Zawężenie al. Hallera do jednego pasa ruchu, zamknięcie ruchu tramwajowego na czas robót na torowiskach, planowany termin lipiec - sierpień 2021 r.
 8. Ul. Zakopiańska, rozbudowa ulicy obejmująca jezdnię i chodniki. Ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Wyczółkowskiego w kierunku ul. Kartuskiej, wstępnie od lipca do października 2021 r.  
 1. Nowa Warszawska, budowa Nowej Warszawskiej - prace na ul. Piotrkowskiej i skrzyżowaniu z al. Havla, Łódzką i Warszawską - etap obejmuje budowę torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ruchu pojazdów w kierunku do Centrum odbywa się bypassem zlokalizowanym w pasie rozdziału między obiema jezdniami. Zamknięty dla ruchu jest jeden z łączników między ul. Łódzką a Al. V. Havla, na drugim łączniku odbywa się będzie ruch dwukierunkowy. Ten układ ruchu będzie wstępnie obowiązywał do 30.11.2022 r.
 2. Ul. Dąbrowskiego/Gradowa, budowa sieci ciepłowniczej preizolowanej DN700. Zamknięcie jezdni na odcinku od ul. Gradowej do ul. Dziekuć-Maleja, objazd ul. 3 Maja, od 22.06.2021 r. do 15.08.2021r. Inwestorem jest Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
 3. Ul. Zakopiańska, rozbudowa ulicy obejmująca jezdnię i chodniki. Ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Wyczółkowskiego w kierunku ul. Kartuskiej, wstępnie od lipca do października 2021 r.
 4. Ul. Jabłoniowa – Turzycowa, budowa ronda z wyspą przejezdną w ramach umowy 16-kowej przez inwestora INVESTING. Planowane zamknięcie dla ruchu wlotu ul. Leszczynowej w ul. Jabłoniową i wprowadzenie ruchu wahadłowego przez skrzyżowanie. Od sierpnia do listopada 2021r.
 5. Al. Hallera, realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego "Droga do Morza" etap II na odcinku od ul. Grudziądzkiej do al. Płażyńskiego. Planowane zawężenie do jednego pasa ruchu na kierunku do al. Płażyńskiego. Planowany termin realizacji od 15 sierpnia do 30 października br.                
 6. Ul. Nowatorów, budowa trasy rowerowej od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych. Przewiduje się ruch wahadłowy ze sterowaniem ręcznym na odcinkach do 100 m oraz czasowe zamknięcie skrzyżowania Nowatorów-Banińska wraz z wprowadzeniem objazdów. Prace od 22.06.2021 do 30.11.2021 r.
 7. Ul. Przyokopowa/Polna/ Wierzbowa, przebudowa i rozbudowa dróg oraz infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ulic: Przyokopowej, Polnej, Wierzbowej w ramach zadania pn. „Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku” – przebudowa ul. Przyokopowej, zamknięcie ulic, utrudnienia dla mieszkańców wstępnie od lipca do 31.08.2021 r.
 8. Ul. Falck Polonusa, remont, wprowadzenie jednego kierunku ruchu od ul. Stryjewskiego do Hożej wstępnie do 17.08.2021 r.
 9. Główne Miasto, rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności i Jarmark Św. Dominika, standardowa organizacja jak w latach poprzednich zakładająca rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności oraz strefy zamieszkania, ruch jednokierunkowy na ul. Podwale Staromiejskie, Grodzkiej, Igielnickiej i Stolarskiej, od 28 czerwca do 29 sierpnia 2021 r.                                
 10. Ulice Stągiewna/ Motławska/Spichrzowa/Szafarnia, zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów, przebudowa Mostu Stągiewnego w ramach realizowanej Umowy PPP z Gminą Miasta Gdańska. Roboty już trwają. Zamknięcie Mostu Stągiewnego od października (przejście piesze tymczasową kładką) wstępnie do 30.06.2022 r. Inwestor w ramach umowy PPP – GRANARIA.
 11. Ul. Pomorska, modernizacja - budowa chodników od ul. Subisława do ul. Chłopskiej zawężenie jezdni w kierunku ul. Chłopskiej do jednego pasa ruchu od 23.06.2021 do 30.11.2021.
 12. Ul. Powstańców Warszawskich, przebudowa sieci wodociągowej przy szpitalu kolejowym. Ruch jednokierunkowy od ul. Bema do ul. Nowe Ogrody. Zmiany w przebiegu tras autobusowych w relacji Centrum-Suchanino, od 15 sierpnia po robotach na ul. Dąbrowskiego. Realizacja GIWK
 13. Ul. Jaśkowa Dolina, budowy zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina w ramach którego planowana jest budowa kolektora w jezdni. Trwa uzgadnianie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Roboty zakładają wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku pomiędzy ulicami Falistą a Matuszewskiego po pasie ruchu wyznaczonym w przebiegu drogi rowerowej i części chodnika, od lipca do listopada 2021 roku.
 14. Ul. Piastowska, modernizacja na odcinku od ul. Subisława do ul. Chłopskiej. Kontynuacja prac. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w zależności od etapu robót wstępnie do 14.10.2021r.
 15. Ul. Hoża, remonty magistrali wodociągowej, całkowite zamknięcie ulicy, ruch prowadzony objazdami, planowane od 18 sierpnia 2021 r. Realizacja GIWK               
 16. Ulice Góreckiego/ Strajku Dokerów/ Wilków Morskich/ Na Zaspę / Wolności oraz Oliwska, przebudowa i rozbudowa dróg oraz infrastruktury podziemnej ulic: Góreckiego, Strajku Dokerów, Wilków Morskich w ramach zadania Rewitalizacji Nowego Portu z Twierdzą Wisłoujście w Gdańsku w zakresie branży drogowej, etapowe zamykanie dla ruchu poszczególnych ulic w miarę postępu prac, ruch prowadzony objazdami, wstępnie do 08.11.2021 r.

 

Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze
Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze