PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
W ten weekend: Solidarity of Arts, Octopus Film Festival, Mozartiana. Nie przegap!
W ten weekend: Solidarity of Arts, Octopus Film Festival, Mozartiana. Nie przegap!
Ostatni weekend sierpnia to okazja, żeby wakacje zakończyć z przytupem. W Gdańsku nie zabraknie atrakcji muzycznych, filmowych, teatralnych i przeznaczonych dla całych rodzin.
Solidarity of Arts 2018 - wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2018. Nz. Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Pomian - jeden z laureatów
Solidarity of Arts 2018 - wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2018. Nz. Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Pomian - jeden z laureatów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W Gdańsku trwa jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu Solidarity of Arts w zupełnie nowej odsłonie: nie ma już co prawda koncertów z „plusem”, są za to liczne wydarzenia muzyczne, teatralne, filmowe i rodzinne. Wszystko odbywa się w industrialnych przestrzeniach gdańskiej stoczni, w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło.

SOFA potrwa do niedzieli, 26 sierpnia. W programie m.in. spotkanie z Krzysztofem Pomianem - filozofem, laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska NEPTUN (Europejskie Centrum Solidaraności, piątek, 24 sierpnia, godz. 17), koncerty, podczas których wystąpią m.in. P.Unity i Michał Urbaniak, a także BluRum13 (piątek, 24 sierpnia, godz. 21 i 22, różne lokalizacje) i wspólne gotowanie (100cznia, niedziela, 26 sierpnia).

Więcej: SOFA 2018: ciekawi artyści, industrialne przestrzenie, kuchnia społeczna

Octopus Film Festival to zupełnie nowy festiwal filmowy na mapie wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Potrwa do niedzieli, 26 sierpnia
Octopus Film Festival to zupełnie nowy festiwal filmowy na mapie wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Potrwa do niedzieli, 26 sierpnia
Fot. Michał Szymończyk

Trwa także wielkie wydarzenie filmowe - Octopus Film Festival, jedyny festiwal kina gatunkowego na Pomorzu. Do niedzieli, 26 sierpnia, można oglądać filmy nietuzinkowe i niekomercyjne. Najważniejszym cyklem festiwalu jest Nowe kino gatunkowe, w ramach którego wyświetlone zostaną filmy, które w fascynujący sposób łączą gatunkowe inspiracje z autorską widzą, a które nie były wyświetlane w polskich kinach.

Octopus Film Festival to także pokazy specjalne - w piątek, 24 sierpnia, zombie opanują Centrum Handlowe Osowa w ramach pokazu „Świtu żywych trupów”, a w B90 odbędzie się seans niepokojącej Krainy Grzybów z udziałem twórcy. W sobotę, 25 sierpnia, przeniesiemy się do świata po apokalipsie, by przy WL4 Mlecznym Piotrze obejrzeć „Mad Maxa: na drodze gniewu”, a festiwal zamknie Seans Ukryty – jedyny pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w ścisłej tajemnicy.

Program uzupełniają: autorski cykl Michała Oleszczyka, Can’t Stop the Music: Najdziwniejsze musicale, zestaw fascynujących Dokumentów o historii kina, pokazy filmów Waleriana Borowczyka, arcydzieła włoskiego kina popularnego w sekcji Wymarłe gatunki, prezentowane przez Jacka Rokosza Najgorsze Filmy Świata i cykl filmów narkotycznych, czyli Hala odlotów.

Więcej: Octopus Film Festival - stanie się gratką dla miłośników kina? WYWIAD

Mozartiana to połączenie muzyki z piękną scenerią Parku Oliwskiego
Mozartiana to połączenie muzyki z piękną scenerią Parku Oliwskiego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Jakby tego było mało, w Gdańsku trwa także uwielbiany przez melomanów XIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

W piątek, 24 sierpnia, na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. Ta najsłynniejsza polska orkiestra została założona w 1935, na koncie ma ponad 190 płyt CD. W wykonaniu NOSPR usłyszymy utwory Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Symfonię Jowiszową Mozarta.

Nieco później tego dnia usłyszymy Krzesimira Dębskiego, Annę Jurksztowicz, Rolfa Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym.

Koncerty potrwają do soboty, 25 sierpnia - zakończy je Koncert Finałowy w Archikatedrze Oliwskiej. Zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas, znana gościom Mozartianów z zeszłego roku, oraz elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator Festiwalu - oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.

Więcej: Mozartiana 2018: marionetkowy Don Giovanni, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR i inni


Muzyka zabrzmi w ten weekend również we Wrzeszczu, za sprawą klubu Winda - Gdański Archipelag Kultury. Instytucja zaprasza na zakończenie wakacyjnego sezonu w Teatrze Leśnym (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45), które potrwa cały weekend: Gdańskie Noce Jazsowe.

W ramach wydarzenia w piątek, 24 sierpnia, odbędzie się koncert nawiązujący do obchodów 100-lecia praw wyborczych kobiet: „I fortepian jest kobietą”. Wystąpi Ilona Damięcka i Francesca Bertazzo-Hart, na scenie zobaczymy także Aleksandra Mońko Quintet oraz Karen Edwards i Eljazz Trio.

Następnego dnia, w sobotę, 25 sierpnia, Winda zaprasza na „Benefis Beneficjentów” - koncert dotychczasowych beneficjentów Gdańskich Nocy Jazsowych. Wystąpią: Bogdanowicz, Dranicki, Dyakowski, Kulm, Kułakowski, Maseli, Nagórski, Nahorny, Paciorek, Sikała, Sowiński, Staroniewicz, Strobel oraz Wendt.

Niedziela, 26 sierpnia, znów należeć będzie do kobiet. W ramach koncertu „Kobiety Kobietom” wystąpi Alicja Serowik z projektem Tribute to Ella Fitzgerald, oraz Ewa Uryga z projektem Tribute to Mahalia Jackson.

Koncerty rozpoczynają się o godz. 19. Bilet na jeden dzień: 5 zł.


A w Teatrze w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) dobiega końca lato z monodramem. W ten weekend, w ramach cyklu „MONOTEATR: Mikrokosmos Miedziewskiego” zobaczymy dwa spektakle w reżyserii mistrza spektakli w poetyce teatru jednego aktora, Stanisława Miedziewskiego.

W sobotę, 25 sierpnia, o godz. 19 zaprezentowany zostanie spektakl „Przyj, dziewczyno, przyj” na motywach utworów Tadeusza Różewicza, w wykonaniu Wiolety Komar. Dzień później, w niedzielę, 26 sierpnia, o godz. 19 scenę przejmie Krzysztof Gordon z monodramem „Fal/Staff” na podstawie twórczości Williama Szekspira.

Po spektaklach odbędą się rozmowy z twórcami projektu.

Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: monoteatr@ftg.pl, lub telefonicznie: 58 322 04 14.

Zobacz też: Stanisława Celińska wystąpi w sobotę w oruńskim Amfiteatrze Orana

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze