• Start
  • Wiadomości
  • W ten weekend: Jarmark św. Dominika, Gdański Festiwal Carillonowy, Mobilny Dom Kultury...

W ten weekend: Jarmark św. Dominika, Gdański Festiwal Carillonowy, Mobilny Dom Kultury...

Ten weekend będzie stał pod znakiem 761. Jarmarku św. Dominika, który potrwa od soboty, 24 lipca - ceremonia otwarcia rozpocznie się o 11:30, a w południe będzie można przemaszerować z tradycyjnymi, barwnymi paradami - do niedzieli, 15 sierpnia. Nie zabraknie też innych atrakcji w gdańskich dzielnicach: na Chełmie pojawi się Mobilny Dom Kultury, a we Wrzeszczu i na Oruni odbędą się spektakle dla dzieci i wiele innych ciekawych wydarzeń.
23.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tubicinatores Gedanenses i carillonistka Monika Kaźmierczak
Tubicinatores Gedanenses i carillonistka Monika Kaźmierczak zainaugurują XXIII Gdański Festiwal Carillonowy w piątek, 23 lipca
mat. zespołu

 

 

Aż 13 koncertów odbędzie się w ramach tegorocznego, XXIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, który rozpoczyna się w piątek, 23 lipca. Inauguracyjny koncert, zatytułowany „Musica Festiva” rozpocznie się o godzinie 20:30 - dźwięki popłyną z wieży kościoła św. Katarzyny (ul. Profesorska 3). Wystąpi gdański zespół Tubicinatores Gedanenses, w składzie: Wojciech Brzozowski, Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski i Emil Miszk (trąbki historyczne) oraz Paweł Szewczyk (kotły). Towarzyszyć im będzie miejska carillonistka Monika Kaźmierczak. Koncert zwieńczy pokaz Fontanny Heweliusza do muzyki na żywo (ok. godz. 21:15).

Wstęp wolny, do dyspozycji publiczności będzie zaciszny ogród oo. Karmelitów, znajdujący się obok kościoła - grających będzie można oglądać na ekranie. Przy okazji warto też obejrzeć zlokalizowaną przed kościołem carillonową wystawę planszową „Carillony dźwięki Gdańska”, przygotowaną przez Muzeum Nauki Gdańskiej.

 

Ceremonia otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika odbędzie się w sobotę, 24 lipca w formule hybrydowej
Ceremonia otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika odbędzie się w sobotę, 24 lipca w formule hybrydowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dzień później, w sobotę, 24 lipca, część ze wspomnianych muzyków zobaczymy i usłyszymy podczas drugiej części ceremonii otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika. Pierwsza część, podczas której odbędzie się przekazanie przez Prezydent Miasta Gdańska klucza do bram miasta, bez udziału publiczności - ze względów bezpieczeństwa sanitarnego - transmitowane będzie online, na Facebooku: Jarmark św. Dominika i gdansk.pl oraz na www.gdansk.pl, o godzinie 11:30. A już o godzinie 12:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46) rozbrzmiewać będzie tradycyjny jarmarkowy hymn, pod hasłem Vivat Gdańsk! - wystąpi trio Tubicinatores Gedanenses Ensemble, w składzie: Paweł Hulisz i Emil Miszk (trąbki) oraz Monika Kaźmierczak (carillon). Wtedy też spod Dworu Artusa przy Długim Targu wyruszą tradycyjne jarmarkowe, barwne parady, do których będzie można dołączyć. Najpiękniejszymi gdańskimi uliczkami poprowadzą na Ołowiankę, Skwer Świętopełka czy Skwer Heweliusza - goście Jarmarku jak zawsze będą mogli tam spotkać ciekawe postaci, odgrywające scenki rodzajowe i popisujące się swoim kunsztem: nie zabraknie naturalnie Złotego Hermesa, patrona kupców Karmazynowego Koguta, który jest symbolem jarmarku, pojawią się także postaci alegoryczne, błazenki, kuglarze, żonglerzy, oraz grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska i Patrycjuszki.

 

Mobilny Dom Kutury w ten weekend odwiedza Nowy Port, Chełm oraz Piecki-Migowo
Mobilny Dom Kutury w ten weekend odwiedza Nowy Port, Chełm oraz Piecki-Migowo
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Kolejne dzielnice w ten weekend odwiedzi Mobilny Dom Kultury. Tematem przewodnim projektu jest w tym roku ekologia, rozumiana jako związek człowieka z naturą, wtórne wykorzystanie materiałów oraz odkrywanie lokalnych zasobów przyrodniczych - dlatego większość warsztatów i działań artystycznych będzie oparta na wątku ekologicznym. Ale nie tylko.

- Mieszkańcy odwiedzanych przez Mobilny Dom Kultury dzielnic, będą mieli okazję spotkania z artystami tworzącymi w przestrzeni publicznej m.in. z: Czesławem Podleśnym, Katarzyną Jackowską, Krzysztofem Topolskim czy Anną Brudzińską. Będą mieli również możliwość bezpośredniego udziału w cyklu twórczym, poznaniu technik artystycznych oraz rozmowy z twórcą. Poprzez projekt, Gdański Archipelag Kultury chciałby rozbudzić w dzieciach i młodzieży kreatywność i ciekawość świata oraz zachęcić ich do dbania o otaczającą ich przestrzeń - opisuje Paulina Chełmińska z GAK.

W piątek, 23 lipca, oraz w sobotę, 24 lipca, Mobilny Dom Kultury można znaleźć w Nowym Porcie, na placu ks. prał. Gustkowicza. Pierwszego dnia o godzinie 17:00 zagrany zostanie spektakl pt. „Noe” w wykonaniu Walny-Teatr Nowy Port, a drugiego - o godzinie 12:00 - spektakl pt. „Pryszczrycerz” w wykonaniu „Teatru Barnaby”.

W sobotę, 24 lipca, projekt zawita na Chełm i tamtejsze boisko OSiR (aleja Wincentego Witosa 11A), gdzie czekać będzie moc atrakcji od godziny 10:00 aż do wieczora. W programie warsztaty - od godziny 12:00 do 14:00 (dołączyć można w każdej chwili): szycie lalek, maskotek i EKOtoreb; ceramiczne; przesadzanie i pielęgnacja roślin doniczkowych; od godziny 13:00 warsztaty taneczne (czas trwania 1h); warsztaty cyjanotypii (czas trwania 3h); Ptasia Sztuka (czas trwania 6 h) - warsztaty rzeźbienia ptaków w drewnie, ptaki w piankorycie; co słychać w prądzie (czas trwania 1,5 h); od godziny 14:00 do godziny 16:00 - warsztaty introligatorsko-cyjanotypowe z tworzenia własnych notesów-zielników; mikro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii; od godziny 14:30 - warsztaty ekologii akustycznej; (czas trwania 1,5 h); od godziny 15:00 do godziny 17:00 - warsztaty cyrkowe; warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci - kołysanki, wyliczanki, zabawy; i wiele, wiele innych. Oprócz tego czeka gra towarzyska, spacer ekologiczno-przyrodniczy, koncert zespołu DawnTown Brass, Parada Cyrkowa, mini spektakle lalkowe Teatru Miniatury i spektakl. „Pokój” Teatru Snów.

Natomiast w niedzielę, 25 lipca, MDK odwiedzi Piecki-Migowo - plac przy skrzyżowaniu ulic Powstania Listopadowego i Bulońskiej. Atrakcje rozpoczną się o godzinie 11:00 - do godziny 12:30 potrwają warsztaty Morenowa Joga, w godzinach 11:00-15:00 odbędą się warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, a w godzinach 12:00-14:00 warsztaty muralu i graffiti. O godzinie 15:00 zobaczymy spektakl pt. „Rycerz bez konia” w wykonaniu Teatru Barnaby.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program: Mobilny Dom Kultury 2021.

 

Teatr Leśny jest miejscem ciekawych koncertów, ale i spektakli dla najmłodszych - na sobotni pokaz zaprasza Teatr Czwarte Miasto
Teatr Leśny jest miejscem ciekawych koncertów, ale i spektakli dla najmłodszych - na sobotni pokaz zaprasza Teatr Czwarte Miasto
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

W przepięknej zielonej scenerii Teatru Leśnego we Wrzeszczu (ul. Jaśkowa Dolina 45) w sobotę, 24 lipca, na najmłodszych i ich rodziny czeka spektakl „Kajtuś Czarodziej”, na podstawie powieści Janusza Korczaka, w reżyserii Macieja Konopińskiego. To najnowsza premiera Teatru Czwarte Miasto - historia ciekawego świata chłopca, w której mogą się przejrzeć dorośli zarówno dzieci jak i sami dorośli.

- Spektakl pokazuje trudy wychowania i dojrzewania, poszukując tej właściwej odpowiedzi na pytania jak zrozumieć dziecko, jak nie ograniczać jego rozwoju jednocześnie nie zostawiając go samego. Cyrkowa grupa aktorów tworzy świat, który ogląda się przez dziecięce różowe okulary. Tak, rodzicu, to spektakl również dla Ciebie! - zapraszają twórcy.

Muzykę do spektaklu przygotowali Martyna Janczewska (odpowiada ona także za teksty piosenek) i Maciej Konopiński, aranżacje - Piotr Brajewski i Jan Wyrwiński. Kostiumy i scenografię przygotowała Magdalena Kurek. Obsada: Dorota Sadowska, Hanka Łubieńska, Martyna Janczewska, Jakub Piprowski, Mateusz Feliński. Perkusja: Piotr Brajewski.

Początek o godzinie 12:00. Bilety: 10 zł.

 

Tegoroczny program Amfiteatru Orana otworzyły 4 lipca Krystyna Stańko - znana polska jazzmanka, oraz Edyta Herbuś - aktorka i tancerka. W niedzielę, 25 lipca, scenę przejmie aktor Jacek Kawalec
Tegoroczny program Amfiteatru Orana otworzyły 4 lipca Krystyna Stańko - znana polska jazzmanka, oraz Edyta Herbuś - aktorka i tancerka. W niedzielę, 25 lipca, scenę przejmie aktor Jacek Kawalec
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Jacek Kawalec będzie gwiazdą kolejnego koncertu w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim, organizowanego w niedzielę, 25 lipca, przez Scenę Muzyczną GAK.

Ten aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, a także prezenter telewizyjny, znany jest szerokiej publiczności m.in. dzięki kreacji postaci polonisty Tomasza Witebskiego w serialu TVP 1 „Ranczo”. Występował także w serialach „I kto tu rządzi” oraz „Halo Hans!”. Podkładał głos w całej serii „Epoki Lodowcowej” oraz w filmach „Anastazja” (1997) czy „Dawno temu w trawie” (1998). Nagrał płytę z sonetami Szekspira w rockowych aranżacjach pt. „Be My Love - Shakespeare”, której towarzyszyło widowisko „Miłość to nie igraszka czasu”, które zostało nominowane do nagrody „Złotej Róży” na Światowym Festiwalu Programów Telewizyjnych Róże Montreux. Grywał też koncerty „Muzyczne twarze Jacka Kawalca”, „Joe Cocker - śpiewa Jacek Kawalec” czy „Niezapomniany Joe Cocker”. W 2014 roku uczestniczył w programie Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Początek o godzinie. 18:00. Wstęp wolny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.

 

W Parku Oruńskim wystąpi Teatr Barnaby ze spektaklem „Pieśń o rycerzu bez konia”
W Parku Oruńskim wystąpi Teatr Barnaby ze spektaklem „Pieśń o rycerzu bez konia”
mat. prasowe

 

Także najmłodsi wraz z rodzinami w Amfiteatrze Orana znajdą coś dla siebie jak co tydzień - w niedzielę, 25 lipca, w ramach cyklu „Teatr w samo południe”, będzie okazja, by zobaczyć spektakl „Baśń o rycerzu bez konia” Teatru Barnaby.

- Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy - opowiadają artyści. - Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie…

Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się nawzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki - marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec - lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet