PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Ten weekend: Ricky Martin, święto ulicy Mariackiej, zlot food trucków, Wybrzeże Sztuki...
Ten weekend: Ricky Martin, święto ulicy Mariackiej, zlot food trucków, Wybrzeże Sztuki...
Piątek, sobota i niedziela będą obfitować w interesujące wydarzenia dla każdego: miłośników bursztynu, piwa, jedzenia z popularnych foodtrucków, produktów regionalnych oraz teatru. Zapraszamy do przeglądu najciekawszych, naszym zdaniem, wydarzeń weekendowych.
Ricky Martin to jeden z najbardziej znanych latynoamerykańskich wokalistów, laureat nagród Grammy i posiadacz własnej gwiazdy na Hollywood Walk of Fame. W Polsce pojawi się po raz drugi w swojej karierze
Ricky Martin to jeden z najbardziej znanych latynoamerykańskich wokalistów, laureat nagród Grammy i posiadacz własnej gwiazdy na Hollywood Walk of Fame. W Polsce pojawi się po raz drugi w swojej karierze
mat. prasowe

Już w piątek, 7 września, Ergo Arena (plac Dwóch Miast 1) na granicy Sopotu i Gdańska wypełni się dźwiękami największych muzycznych hitów, które porwą do tańca publiczność. Wszystko za sprawą Rickiego Martina, który po długiej przerwie powraca do Polski (w 2003 roku wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie), by wykonać swoje największe przeboje.

Latynoamerykański gwiazdor zaśpiewa m.in. kultowe „Livin' La Vida Loca” czy „María”. Spodziewać się także należy gorącego, tanecznego show, z którego słynie muzyk.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 149-280 zł.

Organizatorzy spodziewają się ok. 3000 odwiedzających z aż 50. krajów podczas tegorocznych targów Ambermart
Organizatorzy spodziewają się ok. 3000 odwiedzających z aż 50. krajów podczas tegorocznych targów Ambermart
Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

Przez cały piątek i sobotę, 7-8 września, w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo (ul. Żaglowa 11) trwa jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i za granicą: 19. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart.

Więcej: AMBERMART - 19. Międzynarodowe Targi Bursztynu rozpoczęte. Finał w sobotę

Święto ulicy Mariackiej co roku przyciąga tłumy miłośników Gdańska i bursztynu
Święto ulicy Mariackiej co roku przyciąga tłumy miłośników Gdańska i bursztynu
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Zwieńczeniem Ambermartu będzie spotkanie na chyba najbardziej kojarzonej z bursztynem ulicy Mariackiej - uznawanej za najpiękniejszą w Gdańsku i nazywanej także Bursztynową Piątą Aleją. W sobotę, 8 września, przez cały dzień - począwszy od godz. 12 - trwać tam będzie doroczne święto ulicy, tym razem pod hasłem „Mariacka tańczy”. Organizatorzy - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie - zapraszają do tańców w rytm muzyki z różnych regionów świata: będzie i flamenco, i tango argentyńskie, i jazz, i wiele, wiele więcej muzyki do słuchania i tańczenia.

- Na ten dzień zaplanowanych jest szereg wydarzeń. Zaczynamy wcześniej niż zazwyczaj, bo już o 12 - mówią organizatorzy. - Rozpoczniemy od spotkań z książką w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: poszukamy motywów tanecznych podczas Narodowego czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, posłuchamy poezji i opowiadań do taktu. Następnie, ozdobieni roztańczonymi makijażami (w wykonaniu Łowców Słów) zajrzymy w progi Galerii Jackiewicz, Atelier Paulina Binek, Galerii Moja Forma, Galerii Civitas Christiana, Atelier Janusz Dembowski i Domu Ormiańskiego w Gdańsku. Podczas wernisaży zobaczymy roztańczone farby i bursztyny na obrazach i w biżuterii, Galeria Habrat zaprosi na warsztaty grawerunku na szkle, a Maja Gasperowicz razem z Państwem będzie tworzyć roztańczoną biżuterię.

To nie koniec atrakcji z okazji święta ulicy Mariackiej. Muzeum Archeologiczne zaprosi do wspinaczki na wieżę Domu Przyrodników oraz do warsztatów z Faktorią z Pruszcza Gdańskiego. Fundacja Gdańska roztańczy liny, statki i morskie opowieści. Przechadzając się ulicą Mariacką obejrzymy taniec w obiektywie Marcina Wasyluka oraz rysunki Jerzego Głuszka.

Na Mariackiej będą wirować kolorowe stroje zespołu ormiańskiego. Nasze oczy roztańczą się na pokazach tańca gdańskiej Szkoły Baletowej oraz grupy Blitz, która zaprezentuje taneczną bitwę. Oliwia Otto i Jarek Chojnacki zatańczą tango do specjalnie przygotowanej na ten dzień muzyki. Zakręcimy ciałem z Evelą i Filipem na warsztatach tanecznych Bachaty z Dance Atelier. El Viaje Flamenco - to pokaz tańca w towarzystwie gitary i śpiewu. Jak co roku będziemy pląsać podczas koncertu jazzowego - w tym roku Rama 111, na klawiszach fortepianu dzięki Towarzystwu Chopinowskiemu, zatańczy Daniel Ziomko absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wieczorem, gdy zmrok ulicy wydobędzie pięknie rozświetlone kamieniczki, rozhula nas Irek Wojtczak w swoim Solo dla Mariackiej. Formą i przekazem zaskoczy nas zapewne pokaz mody i biżuterii duetu Magda Arłukiewicz/Aleksander Gliwiński z kolekcją Resistance.

Wstęp wolny.

Program: Święto ulicy Mariackiej "Mariacka tańczy"

Ważnym elementem festiwalu Wilno w Gdańsku  jest Jarmark Wileński, prezentujący litewską kulturę i wyroby
Ważnym elementem festiwalu "Wilno w Gdańsku" jest Jarmark Wileński, prezentujący litewską kulturę i wyroby
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Od piąteku do niedzieli, 7-9 września, trwać będzie także festiwal, który pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy, odkrywa części wspólne, prowokuje i łączy artystów we wspólnych projektach, czyli Wilno w Gdańsku - weekend ze wschodnią kulturą i przysmakami. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.

Amber Fest to niecodzienna okazja do odkrycia regionalnych, piwnych smaków w niepowtarzalnej atmosferze, i do zdobycia ciekawej wiedzy na temat złotego trunku
Amber Fest to niecodzienna okazja do odkrycia regionalnych, piwnych smaków w niepowtarzalnej atmosferze, i do zdobycia ciekawej wiedzy na temat złotego trunku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W ten weekend na Stadionie Energa Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) jedzenia ani piwa nie zabraknie za sprawą aż dwóch wielkich wydarzeń gastronomicznych: Amber Fest 2018 i Jemy na Stadionie.

Amber Fest to największy w Północnej Polsce festiwal dla wszystkich smakoszy piwa i produktów regionalnych i niecodzienna okazja do odkrycia regionalnych smaków w niepowtarzalnej atmosferze. W programie wydarzenia ponadto piknik rodzinny pełen gier i zabaw dla najmłodszych, pokazy gotowania, warzenia piwa oraz oczywiście możliwość kosztowania lokalnych produktów, a także koncerty.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 8 września, o godz. 11.00 i potrwa aż do nocy. Strefa festiwalowa znajdzie się na Parkingu P3, od strony Amber Expo i ulicy Żaglowej. Tego dnia parking P4 i P5 będzie bezpłatny, podobnie jak wstęp na cały Amber Fest.

To nie wszystko - podczas tegorocznego święta piwa Stadion Energa Gdańsk będzie tętnił życiem i przyciągał zapachami kulinarnych perełek z całego świata. Wszystko to za sprawą food trucków, które będą karmić mieszkańców Trójmiasta w ramach wydarzenia „Futraki - Jemy na Stadionie”.

Nie zabraknie oryginalnych burgerów i belgijskich frytek, wspaniałych potraw kuchni japońskiej, meksykańskiej, gruzińskiej, tajskiej, indyjskiej, polskiej i wielu innych. Będą sandwiche, pizza, dania z woka, paluchy churros, pastrami, chilli con carne, guacamole, wrapy, naleśniki na słodko, a także wyśmienite tajskie lody, owoce w czekoladzie, mini pączki, grillowane banany i wiele innych - tradycyjnych, jak i egzotycznych potraw.

Foodtrucki staną przed stadionem w sobotę, 8 września, w godz. 12.00-24.00 - w ramach Amber Fest. Dzień później znów się pojawią, choć już bez piwa - głodnych karmić będą w godz. 11.00-20.00 w ramach wydarzenia „Jemy na Stadionie”.

Niecodzienną atrakcję przygotowano też dla miłośników piłkarskich emocji. Mecz Karpaty Lwów kontra Lechia Gdańsk, czyli międzynarodowe starcie polsko-ukraińskie. Początek spotkania zaplanowano na niedzielę, 9 września, o godz. 18.30.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej o weekendzie na stadionie i szczegółowy program Amber Fest: Amber Fest 2018. Już w sobotę, 8 września, przy Stadionie Energa Gdańsk

Zobacz też: Premiera w Teatrze Wybrzeże. "Trojanki" w reż. Jana Klaty w sobotę FOTO

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze