• Start
  • Wiadomości
  • W sąsiedztwie siła - spotkanie dla uchodźców i przyjmujących ich gdańszczan

W sąsiedztwie siła - spotkanie dla uchodźców i przyjmujących ich gdańszczan

Spotkanie pod hasłem #sąsiadpomaga / #сусіддопомагає, odbędzie się w czwartek, 10 marca w siedzibie Fundacji RC we Wrzeszczu. Jest po to, by w jednym miejscu zebrać lokalną społeczność - Ukraińców, którzy właśnie trafili do naszego miasta i wspierających ich gdańszczan, poznać się, porozmawiać o palących potrzebach i zaplanować długoterminowe działanie.
09.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy pokolenia uchodźczyń w miejskim punkcie wsparcia przy ul. Dolna Brama 8. Czy zostały w Gdańsku? Jak się teraz czują? Kto ich gości?
Trzy pokolenia uchodźczyń w miejskim punkcie wsparcia przy ul. Dolna Brama 8. Czy zostały w Gdańsku? Jak się teraz czują? Kto ich gości?
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mieszcząca się w dawnym Pałacu Ślubów we Wrzeszczu Fundacja RC od 28 lat wspomaga organizacje pozarządowe na Pomorzu, od kilku lat w jej siedzibie działa także Dom Sąsiedzki w Pałacu. Teraz Fundacja łączy te dwa wątki swej działalności by wspierać zarówno uchodźców z Ukrainy przybywających do Gdańska, jak i gdańskie rodziny przyjmujące ich pod swoje dachy.

Oto dwujęzyczna treść zaproszenia na spotkanie informacyjne w tej sprawie, które odbędzie się w czwartek, 10 marca.

Ви з України і маєте багато запитань щодо формальностей, житла, роботи та діяльності в Гданську?

Jesteś z Polski, gościsz uchodźców i też masz wiele pytań?

Приходьте на інформаційну зустріч, під час якої ми спробуємо відповісти на питання, які вас хвилюють, або знайдемо ці відповіді разом. Ми знаємо, що там хаос, не завжди легко шукати в Інтернеті. Інколи легше говорити…

Przyjdź na spotkanie informacyjne, podczas którego postaramy się odpowiedzieć na dręczące Was pytania lub wspólnie te odpowiedzi znajdziemy. Wiemy, że jest chaos, nie zawsze łatwo jest szukać w Internecie. Czasami łatwiej porozmawiać...

Ми також хочемо дізнатися, що вам потрібно, як ми можемо вам допомогти. Що найбільш терміново організувати? Які заходи вам потрібні? Чому ми повинні щось робити без вас????

Chcemy także dowiedzieć się, czego potrzebujecie, jak mamy Wam pomóc. Co jest najpilniejsze do zorganizowania? Jakich aktywności potrzebujecie? Po co mamy robić coś bez Was dla Was???

Також запрошуємо тих, хто вже має досвід вирішення формальностей і може допомогти іншим. 

Na spotkanie zapraszamy także tych, którzy już mają doświadczenie z załatwianiem formalności i mogliby pomóc innym.

З нами буде Aзіма, яка з самого початку разом із мамою Сусанни Ізетдінової допомагає біженцям у Гданську. Вони добре знають потреби і є нашими соціальними лідерами, не лише коли йдеться про Україну.

Będzie z nami obecna Azima Izzetdin, która od początku  wraz z mamą Susanną Izzetdinovą pomagają uchodźcom w Gdańsku. Dobrze znają potrzeby i są naszymi liderkami społecznymi, nie tylko jeśli chodzi o Ukrainę.

ЧЕТВЕР, 10. березень, з 16.30 до 18.00, вул. Грюнвальдська 5

CZWARTEK, 10. marca, od 16:30 do 18:00, al. Grunwaldzka 5”

- Zapraszamy Ukraińców i Polaków. Chcemy wysłuchać, z czym mają problemy, jak możemy wesprzeć, jakich odpowiedzi obie strony teraz potrzebują i na tej podstawie budować program wsparcia. Nikt z nas nie ma przecież doświadczeń w pomocy uchodźcom, nie chcemy więc wymyślać, co jest potrzebne obu stronom, tylko usłyszeć to od nich - mówi Magdalena Jabłońska specjalistka ds. komunikacji i budowania partnerstw z Fundacji RC. - Mnóstwo informacji o różnych inicjatywach krąży teraz w Internecie, a my chcemy dać ludziom możliwość spotkania twarzą w twarz, żeby wymienili się wieściami i doświadczeniami z tych pierwszych dni w mieście jeśli są Ukraińcami, lub jeśli są mieszkańcami, żeby doradzili nowym sąsiadom, co mają robić, by się odnaleźć. Często uchodźcy nie znają tu przecież nikogo. A może wynikiem spotkania będzie już podjęcie jakiejś wspólnej inicjatywy? Chcemy w Fundacji RC przygotować też zbiór wskazówek długoterminowego wsparcia uchodźców i przyjmujących ich mieszkańców, który mógłby służyć lokalnym społecznościom oraz animatorom społecznym, szczególnie w  małych miejscowościach. Czwartkowe spotkanie to wstęp do tej pracy. Trzeba się przygotować na maraton, na działania długoterminowe.

Wspomniana w zaproszeniu Azima Izzetdin będzie obecna na spotkaniu nie tylko jako tłumacz, ale też liderka społeczna, która opowie również o swoich doświadczeniach w adaptacji w Gdańsku po tym, jak sama przybyła tu wraz ze swoją mamą Susanną i rodzeństwem. To było siedem lat temu, uciekli wówczas przed rosyjską okupacją Krymu. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie Azima działa aktywnie na rzecz uchodźców.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę