Orszak Św. Łucji z partnerskiego Kalmaru

Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami. W poniedziałek, 28 listopada mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z Kalmaru na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.
28.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak św. Łucji to wielowiekowa tradycja
Orszak św. Łucji to wielowiekowa tradycja
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wyjątkowa tradycja partnerskiej współpracy miast

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.

Zagłosuj na Gdańsk w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie! 

Orszak Św. Łucji swoją wizytę tradycyjnie rozpocznie od spotkania z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent gdańska. Dziewczęta z północnej Szwecji odwiedzą także wybrane gdańskie szkoły i instytucje. Mieszkańcy będą mogli spotkać wyjątkowe gościnie na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz przy Forum Gdańsk.

- w godz. 16.00 – 16.30 zaplanowano koncert dziewcząt z Kalmaru, którego będzie można wysłuchać przy Historycznym Mostku Centrum Handlowe Forum Gdańsk
- w godz. 16.40 – 17.30 odbędzie się występ na Jarmarku Świątecznym. Tam też dziewczęta będą częstowały przechodniów tradycyjnymi, szwedzkimi ciasteczkami.

Orszak św. Łucji odwiedzi też Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Orszak św. Łucji odwiedzi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czas światła

Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła. Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.

W tym roku 12 dzielnicowych choinek ozdobi Gdańsk. Gdzie i kiedy? Zobacz harmonogram 

TV

To przedszkole jest wzorem