• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku otwarto pierwsze w Polsce Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów

W Gdańsku otwarto pierwsze w Polsce Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów

To pierwszy w Polsce punkt wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób powyżej 60. roku życia - z ofertami pracy dla seniorów. Można z niego już korzystać, oficjalne otwarcie odbyło się 11 października. To kolejne działanie Miasta na rzecz gdańskich (i nie tylko) seniorów.
12.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów znajduje się przy skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej i ulicy Do studzienki
Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów znajduje się przy skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej i ulicy Do Studzienki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pierwsze w Polsce Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów otwarto w czwartek, 11 października. Mieści się w budynku przy al. Grunwaldzkiej 30/32, w Wrzeszczu.

- To oferta Miasta dla seniorów, żeby mogli podjąć aktywność zawodową - tłumaczy Roland Budnik, dyrektor gdańskiego Urzędu Pracy. - Jest bardzo wielu seniorów, którzy mają niskie emerytury, a na tyle zdrowia i możliwości, że chętnie by jeszcze popracowali i podzielili się swoim doświadczeniem zawodowym z innymi. Niedawny Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów pokazał, że jest to bardzo potrzebne - dostaliśmy bardzo pozytywne sygnały ze strony uczestników. Rozpoczynamy w Gdańsku modę na seniorów.

Zobacz: Szukali pracy, zadbali o zdrowie i wygląd, rozwiną zainteresowania

Gdańska placówka (w której także będą pracować emeryci - na pół etatu) powstała z myślą o wszystkich tych, chcą być aktywni zawodowo, spełniać się, rozwijać i realizować. Seniorzy znajdą oferty pracy z przeróżnych branż, dostosowane do ich potrzeb i starannie wyselekcjonowane.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że mając już 50, a nawet 60 i więcej lat, nie jesteśmy w stanie podołać każdym wyzwaniom zawodowym. Stąd też oferty pracy udostępniane w centrum będą głównie propozycjami na pół etatu, niewymagającymi od seniorów siły fizycznej, dużej sprawności czy poważnych poświęceń - zapewnia Budnik.

Propozycje pracy seniorzy znajdą na ekranach przy wejściu, informacji chętnie udzielą także pracujący w Centrum specjaliści
Propozycje pracy seniorzy znajdą na ekranach przy wejściu, informacji chętnie udzielą także pracujący w Centrum specjaliści
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wśród propozycji, które na ten moment oferuje punkt - liczba ogłoszeń będzie naturalnie nieustannie uzupełniana - są np. nabory do pracy w administracji, opiece nad dziećmi, w zawodzie kasjera/kasjerki czy opiekuna osób starszych. Jak podkreśla dyrektor UP w Gdańsku, to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom seniorów, ale także pracodawców.

- Zależy nam, aby osoby dojrzałe jak najdłużej pozostały aktywne, także w wymiarze zawodowym. Przyniesie to wymierne korzyści wszystkim, z jednej strony wpłynie na wzrost wysokości świadczenia emerytalnego, z drugiej - ułatwi pracodawcom zapełnienie setek wolnych miejsc pracy.

Oprócz dedykowanych osobom 60 plus ofert zatrudnienia, centrum będzie informowało o ciekawych nadchodzących wydarzeniach, w tym tych organizowanych przez tzw. „uniwersytety trzeciego wieku”. Na miejscu czekać będą również specjaliści, którzy będą udzielać porad i eksperckiego wsparcia. Pomogą napisać CV, podpowiedzą, jakie dokumenty są potrzebne, i jakich kwalifikacji wymaga dana praca, a którą można dostać przy np. braku wcześniejszego doświadczenia. Planowane są także cykliczne spotkania z doradcami zawodowymi.

 Roland Budnik, dyrektor gdańskiego Urzędu Pracy podkreśla, że Centrum chce pomóc nie tylko seniorom, ale i pracodawcom, którym coraz częściej brakuje rąk do pracy
Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy podkreśla, że Centrum chce pomóc nie tylko seniorom, ale i pracodawcom, którym coraz częściej brakuje rąk do pracy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Centrum odpowiedzialne będzie ponadto za przebieg projektu pilotażowego „Praca dla seniorek i seniorów”. Program ma zachęcić 100 osób do podjęcia zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy poprzez specjalistyczne doradztwo oraz serię praktycznych zachęt. Przewidywane jest m.in. zapewnienie bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską, talony na realizację usług medycznych, vouchery na realizacje rozwoju zawodowego oraz zakupy, a także bilety do kina bądź teatru. Choć nabór do projektu ruszy w styczniu 2019 roku, osoby zainteresowane udziałem w pilotażu już teraz mogą się zgłaszać do centrum, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje.

- W Gdańsku mamy ponad 120 tysięcy osób powyżej 60. roku życia. Z każdym rokiem ta liczba będzie rosła - mówił podczas uroczystego otwarcia nowej instytucji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Oferta przygotowana przez Centrum Pracy Dla Seniorów i Seniorek jest wyjściem naprzeciw nowemu, pozytywnemu trendowi - chcemy pracować długo, bo pracując i będąc aktywnym, żyje nam się lepiej. Nie chodzi tylko o dodatkowe środki finansowe, ale poczucie bycia potrzebnym.

Centrum Pracy Dla Seniorek i Seniorów jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8.30-14.30. Kontaktować się można także poprzez bezpłatną infolinię: 0 800 125 155 lub e-mail: centrum@pracadlaseniorow.pl.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet