Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ulica Biskupia świętuje. Trzeba odwiedzić ją w niedzielę - koniecznie!

Biskupia Górka ma w Gdańsku wielu fanów - jest to wyjątkowo urokliwa część miasta. A będzie jeszcze lepiej za sprawą rewitalizacji. Kto zna Biskupią Górkę lub chce ją poznać - niech skorzysta z zaproszenia w niedzielę, 9 września.

Ulica Biskupia świętuje. Trzeba odwiedzić ją w niedzielę - koniecznie!
A
A
data publikacji: 07 września 2018 r.
Urokliwa ul. Biskupia ma w niedzielę swoje święto. Warto tam zajrzeć
Urokliwa ul. Biskupia ma w niedzielę swoje święto. Warto tam zajrzeć
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tego dnia odbędzie się bowiem, pierwsze w historii tej dzielnicy, Święto Ulicy Biskupiej, w organizację którego zaangażowały się m.in. liczne stowarzyszenia działające w tej części miasta.

Przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym spacery z przewodnikiem, gry miejskie, koncerty, a nawet kino "pod chmurką".

- To będzie pierwsze tak duże święto ul. Biskupiej. Moim marzeniem od dawna jest, by Biskupia Górka stała się gdańskim Montmartre. Mam zaprzyjaźnioną absolwentkę gdańskiej ASP. Opowiedziałam jej jakiś czas temu o swoim pomyśle na organizację święta Biskupiej, na co ona stwierdziła, że chętnie przyjdzie ze swoimi sztalugami oraz innymi artystami. Bardzo się cieszę. W organizację tego wydarzenia włączyło się bardzo dużo osób, i to społecznie - z zamiłowania i zakochania się w Biskupiej Górce, w jej możliwościach - podkreśla Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, koordynatorka niedzielnego wydarzenia.

Anna Butrym działa w tej dzielnicy, w organiacjach pozarządowych, od wielu lat, a od blisko trzech prowadzi tutejszy Dom Sąsiedzki.

- Zauważyłam, że organizowane tu imprezy plenerowe zachęcają do włączania się w nie okolicznym mieszkańcom. Prawdopodobnie czują się wtedy zauważeni, docenieni, wiedzą też, że mogą wyjść ze swoich domowych pieleszy i po prostu "pobyć". Pomyślałam więc, że skoro inne ulice w Gdańsku, w tym ul. Mariacka i Św. Ducha, mogą mieć swoje święto, to czemu nie nasza Biskupia? - tłumaczy Butrym.

Niedzielne wydarzenie to także kolejny, wyraźny sygnał dla gdańszczan zbliżającej się rewitalizacji dzielnicy.

- Krok po kroku chcemy pokazać i odsłaniać Biskupią Górkę jako jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska: pod względem architektury, możliwości spacerów, uprawiania sportów, a także "odkleić" od mieszkańców tę chmurę, która mówiła, że tutaj jest niebezpiecznie. To nieprawda.Na Biskupiej Górce odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał. Jest spokój i cisza, nie ma pędu, krzyku. To niesamowite, zwłaszcza, że do centrum miasta mamy tak blisko – zachwala Anna Butrym. - Chciałabym też wyraźnie zaznaczyć, że Biskupia Górka nie jest "za bramą miasta", ale" przed jego bramą, jest przedprożem Gdańska. Ktokolwiek jedzie od strony Chełmu czy Oruni widzi właśnie Biskupią Górkę, cudownie zazielenioną.

9 września każdy znajdzie coś dla siebie na ul. Biskupiej. Przygotowano masę atrakcji w ramach święta tej ulicy
9 września każdy znajdzie coś dla siebie na ul. Biskupiej. Przygotowano masę atrakcji w ramach święta tej ulicy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Program Święta Ulicy Biskupiej:

- Godz. 10.00 - Uroczyste otwarcie

- Godz. 10.30 – 16.00 - Plener malarski „Gdański Montmartre”. Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku malują ulicę Biskupią, zaplanowano też wspólne malowanie ulicy Biskupiej

- Godz. 10.30 - 12.00 - Plener fotograficzny: „Biskupia w obiektywie”. Po ulicy Biskupiej oprowadza fotograf Wojciech Ostrowski, który wskaże najciekawsze miejsca do fotografowania.

Poznaj historyczne zakamarki Biskupiej Górki: spacery z lokalną przewodniczką Magdą Kamrowską

- Godz. 11.00 - Spacer pieszy, zbiórka ul. Biskupia 4

- Godz. 16.00 - Przejazd mikrobusem, zbiórka na parkingu przy ul. Na Stoku

Gry miejskie

Gry przygotowała i poprowadzi animatorka Agnieszka Mencel, Gry i Zagadki Mericurius

- Godz. 12.00 - „Zagadka Nataniela W.”, start ul. Biskupia 4

- Godz. 15.00 - „Zagubiona przesyłka”, start ul. Biskupia 4

Kino na Biskupiej

- Godz. 13.00 - 16.00 - pokazy przy ul. Biskupiej 4

  • Powrót Nataniela W”,

  • Biskupia Górka Brunona Zwarry”

  • Ulica Biskupia”

  • Robot też człowiek”

  • Biskupia Górka”

Biskupia na sportowo

- Godz. 10.30 - 11.30 - Joga na trawie, skwer przy ul. Salwador. Organizatorzy zapewniają instruktorkę i maty. Zapisy ul. Biskupia 4

- Godz. 12.00 - 13.00 - Spacer Nordic Walking po zielonych wzgórzach Biskupiej Górki. Organizatorzy zapewniają instruktora i kijki. Zapisy ul. Biskupia 4

- Godz. 14.00 – 16.00 - Tor przeszkód. Do pokonania różne przeszkody w przygotowanych punktach na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 21, przy ul. Na Stoku 43 i skwerze przy ul. Salwador

Muzyka na żywo

- Godz. 14.00 i 15.00 - Koncert zespołu Zagan Acoustic, kwartetu instrumentalnego od ponad 10 lat występującego na estradach koncertowych w Polsce i Europie.

- Godz. 18.30 - Występ Cappella Gedanensis, gdańskiego zespołu wokalno-instrumentalnego. Zbór „Radość Życia” Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku, ul. Menonitów 2A.

Piknik na trawie

- Godz. 16.00 – 18.30

  • Poczęstunek

  • Występy akordeonisty

  • Stanowiska promocyjno-edukacyjne przygotowane przez instytucje i organizacje działające na Biskupiej Górce


Tego dnia na ulicy Biskupiej należy liczyć się z ograniczeniami w ruchu drogowym.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Święto Ulicy Biskupiej współorganizują: Stowarzyszenie WAGA, Stowarzyszenie Biskupia Górka, portal www.biskupiagorka.pl, Szkoła Podstawowa nr 2, Liceum Ogólnokształcące FENIKS, Gdańska Szkoła Wyższa, Fundacja Życie i Pasj, Zbór „Radość Życia” Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku, Fundacja Rodzinny Gdańsk, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Ośrodek Sportu, Instytut Kultury Miejskiej, Zakład Transportu Miejskiego, Biuro Rozwoju Gdańska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Capella Gedanensis, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Biskupiej Górki, Zakłady Mięsne Nowak.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora