• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Teatru Publicznego w Teatrze Szekspirowskim. Zobacz spektakl „Romeo i Julia”

Tydzień Teatru Publicznego w Teatrze Szekspirowskim. Zobacz spektakl „Romeo i Julia”

Każdego roku, w połowie maja, w Polsce obchodzony jest Dzień Teatru Publicznego. Święto szczególnie postanowił uczcić Gdański Teatr Szekspirowski, który zaprasza na projekt „SzekspirOn - Romeo i Julia”, w ramach którego różnorodne działania, skupione wokół dramatu Williama Szekspira, potrwają prawie cały tydzień. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-22 maja.
19.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl „Romeo i Julia” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Attili Keresztesa będzie zwieńczeniem cyklu (Ty)Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Dla widzów będzie to możliwość zapoznania się z konkretną realizacją teatralną omawianego w projekcie dramatu
Spektakl „Romeo i Julia” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Attili Keresztesa będzie zwieńczeniem cyklu (Ty)Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Dla widzów będzie to możliwość zapoznania się z konkretną realizacją teatralną omawianego w projekcie dramatu
fot. Edgar De Poray

 

Kawiarnia cieKAWA i inne lokale czekają na gości. Gdańscy restauratorzy już przygotowani

 

- Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze - i nie tylko - „grosze grają rolę”. To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za grosze”. Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. W tym roku nie będziemy. Nie będzie też tego święta w dotychczasowej formie - informuje rzecznik Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, organizatora akcji.

Z racji trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa i zawieszeniem działalności instytucji kultury, budżet tegorocznego Dnia Teatru Publicznego w całości został przeznaczony na doraźne i interwencyjne wsparcie teatrów. Na żywo nie zostanie zagrany żaden spektakl, teatry przygotowują za to wiele działań online. W akcji, jak co roku, udział weźmie również Gdański Teatr Szekspirowski. Z tej okazji zaplanował projekt (Ty)Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim: „SzekspirOn - Romeo i Julia”, w ramach którego różnorodne działania skupione wokół dramatu Williama Szekspira, potrwają prawie cały tydzień - od poniedziałku, 18 maja, do piątku, 22 maja, włącznie.

- Projekt zakłada wykorzystanie różnych form komunikacji cyfrowej. W jego ramach odbędą się działania edukacyjne i artystyczne online: wykład wprowadzający, warsztaty artystyczne, wykład multimedialny, aktorskie czytania fragmentów sztuki, oraz wykład historyczno-fantastyczny profesora Jerzego Limona - wymienia rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz. - Program zwieńczony zostanie pokazem online spektaklu Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu „Romeo i Julia” w reżyserii Attili Keresztesa.

 

Zobacz wprowadzenie Anny Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, przybliżające historię powstania dramatu „Romeo i Julia”, w formie videocastu, który zainaugurował (Ty)Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim:

 

Warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i szerszej publiczności odbywają się w zamkniętych grupach, za pośrednictwem komunikatora Zoom. Rekrutacja on-line wyłoni 15 osób na poszczególne zajęcia - formularze dostępne są na stronie www.teatrszekspirowski.pl

Materiały edukacyjne, w tym wykłady, warsztaty czy fragmenty sztuk w aktorskiej interpretacji poruszać będą różne aspekty wybranego dzieła. Pozwoli to odbiorcom poznać historię powstania dramatu „Romeo i Julia” oraz realia epoki, z której pochodzi. Rezultaty projektu będą możliwe do wykorzystania - w porozumieniu z instytucją - w przyszłości przez edukatorów, uczniów czy studentów.

Pozostałe wydarzenia mają charakter otwarty. Dostępne będą na profilu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Facebooku oraz na kanale YouTube. Warto zaglądać także na konto GTS na Instagramie - tam również znajdziemy informacje dotyczące akcji. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

- Zarówno Instytutowi Teatralnemu, jak i nam, zależy bardzo na tym, aby nasi widzowie wiedzieli, że wciąż jesteśmy i działamy, ale również tęsknimy i czekamy na powitanie naszych widzów ponownie w naszych progach - dodaje Magdalena Hajdysz.

 

Program Tygodnia Teatru Publicznego „SzekspirOn - Romeo i Julia”

Poniedziałek, 18 maja

- godz. 9:00: Facebook i YouTube GTS - Wprowadzenie Anny Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, przybliżające historię powstania dramatu „Romeo i Julia”, w formie videocastu. Dzięki niemu poznacie genezę sztuki, jej źródła i inspiracje oraz ciekawostki historyczno-językowe z epoki elżbietańskiej.

- godz. 19:00: Facebook i YouTube GTS - Autorski wykład historyczno-fantastyczny Profesora Jerzego Limona, Dyrektora GTS, w formie osadzonej w realiach epoki elżbietańskiej opowieścią o wyobrażonej premierze sztuki „Romeo i Julia”. 

Wtorek, 19 maja, i środa, 20 maja

Facebook i YouTube GTS - Czytania aktorskie fragmentów „Romea i Julii”. Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Magdalenę Maścianicę i Rafała Kronenbergera, którzy zinterpretują swoje ulubione fragmenty dramatu oraz jego najważniejsze monologi. 

Środa, 20 maja

- godz. 17:00 - „Szekspir prze/pisany” - warsztaty literackie. Założeniem prowadzącego, Daniela Odiji jest próba wyjścia poza oryginalny tekst Szekspira - dopisanie innych losów postaci, uaktualnienie treści na język współczesny, twórcza zabawa z motywem znanym ze sztuki. Celem zajęć jest podniesienie kompetencji literackich uczestników, zachęcenie do pogłębionego czytania Szekspira oraz podejmowania własnych prób pisarskich, analiza motywacji postaci. Warsztat dla osób powyżej 13. roku życia, również dla dorosłych. Czas trwania: ok. 1,5 h. Obowiązują zapisy.

Czwartek, 21 maja

- godz. 19:00: Facebook i YouTube GTS - Wykład multimedialny Michała Pruszaka: „Młody Szekspir - czyli tekst w popkulturze i literaturze dla młodzieży”. Opowieść o tym, jak wybrany dramat funkcjonuje w świecie współczesnej literatury i mediów (teledyski, reklamy, filmy, bajki), jak została przepisana dla dzieci i funkcjonuje w różnych kontekstach. Zajęcia dostępne on-line. Dodatkowo zapewniony zostanie element bieżącej komunikacji z odbiorcami poprzez zaangażowanie się prowadzącego w odpowiadanie na pytania uczestników na czacie w trakcie emisji wykładu oraz po jego zakończeniu. Prowadzenie: Michał Pruszak - polonista, anglista, filmoznawca, dydaktyk. Autor publikacji z zakresu filmu i literatury dziecięcej oraz przekładów intersemiotycznych tekstów kultury. Doktorant w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG.

- godz. 17:00 - „Poradnik dla edukatora”. Prowadząca Agnieszka Grewling-Stolc z Centrum Edukacji Nauczycieli przedstawi inspirujące informacje dotyczące sztuki, pomocne w pracy z młodzieżą nad tekstem (uwzględni kontekst kulturowy, społeczny i aktualność tekstu). Zaprezentuje i omówi praktyczne pomysły zajęć - ćwiczenia aktorskie i teatralne, scenariusze zadań, metody omówienia wykonanego zadania/ćwiczenia. Warsztaty skierowane są do nauczycieli, edukatorów, rodziców. Czas trwania: 1,5-2 h. Obowiązują zapisy.

Piątek, 22 maja

- godz. 14:00 - „Inspiracja - interpretacja”: warsztaty aktorskie. Prowadzący Piotr Biedroń, aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże, omówi fragment „Romea i Julii”. Grupa będzie eksperymentować z różnymi sposobami odczytania: skupienie na temperamentach postaci, towarzyszących im emocjach. Celem jest wniknięcie w psychologię postaci i zbudowanie pomostu między sytuacją obecną w tekście szekspirowskim a naszą własną emocjonalnością. Warsztaty dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Czas trwania: 1,5-2 h. Obowiązują zapisy.

- godz. 19:00 - Prezentacja spektaklu „Romeo i Julia” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Attili Keresztesa. 


Akcja Dzień Teatru Publicznego (Ty)Dzień Teatru Publicznego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Będzie dobrze! Radosne witacze w Gdańsku to dzieło Mariusza Warasa

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór