PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trzy medale polskich żeglarzy w żeglarskich mistrzostwach Europy w Gdańsku

Trzy medale polskich żeglarzy w żeglarskich mistrzostwach Europy w Gdańsku
W dniach 8-13 października na wodach Zatoki Gdańskiej odbywały się mistrzostwa Europy w klasach Laser. W olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet brązowy medal zdobyła Agata Barwińska (MOS Iława). W nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn srebro wywalczył Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) a brąz w kategorii do lat 21 - Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa).
Agata Barwińska, brązowa medalistka mistrzostw Europy w klasie Laser Radial rozgrywanych w Gdańsku
Agata Barwińska, brązowa medalistka mistrzostw Europy w klasie Laser Radial rozgrywanych w Gdańsku
fot. Robert Hajduk

 

Mistrzostwa Europy w klasie Laser i Laser Radial pierwotnie miały się odbyć w Grecji, ale z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy zrezygnowali z imprezy. Impreza w ekspresowym tempie została przeniesiona do Polski. Bazą zawodów zostały Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich.

Do Gdańska przyjechało prawie 300 zawodniczek i zawodników nie tylko z Europy, ale z całego świata, w tym z tak dalekich krajów, jak Indie, Egipt, Nowa Zelandia, Argentyna, Gwatemala, Hongkong, Kanada, USA, czy Salwador. Regaty odbywały się w dniach 8-13 października. 

W olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet brązowy medal przypadł Agacie Barwińskiej (MOS Iława).

- Byłam maksymalnie skoncentrowana na regatach, wyłączyłam głowę totalnie. Telefon oddałam mojemu chłopakowi, nie sprawdzałam wyników, prosiłam koleżanki i trenera, aby mnie nie informowali o wynikach. To mój pierwszy medal w seniorskiej imprezie rangi mistrzowskiej i największy sukces w mojej karierze - mówiła Polka po zakończeniu rywalizacji.

Złoty medal zdobyła Marit Bouwmeester, reprezentantka Niderlandów, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro i czterokrotna mistrzyni świata.

W nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn na drugim stopniu podium stanął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia). Na czwartym miejscu wśród seniorów, ale na trzecim w klasyfikacji młodzieżowców ukończył regaty Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). 

- Nie spodziewałem się, że taki wynik osiągnę. Do zawodów przystąpiłem praktycznie bez treningu, zszedłem na wodę zalewie trzy razy przed regatami. Zakończyłem karierę prawie dwa lata temu i postanowiłem okazjonalnie wystartować w mistrzostwach Europy. Wcześniej pływałem w klasie Laser Standard, ale teraz byłem na tą łódkę za lekki, więc postanowiłem spróbować swoich sił na Radialu - cieszył się Ciszkiewicz.

Tytuł mistrza Europy zdobył Paul Hameeteman, kolejny reprezentant Niderlandów.

Polakom nie udało się stanąć na podium w klasie Laser Standard. Złotym medalistą został Brytyjczyk Elliot Hanson. 

WYNIKI

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl