• Start
  • Wiadomości
  • Trójmiejska malarka, absolwentka ASP w Gdańsku, dostrzeżona w USA

Trójmiejska malarka, absolwentka ASP w Gdańsku, dostrzeżona w USA

Praca Anny Wypych - malarki z Gdyni, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku znalazła się na okładce jednego z największych magazynów o sztuce w Stanach Zjednoczonych: „International Artist Magazine”. To kolejny amerykański sukces trójmiejskiej artystki.
14.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Wypych „Podstawowa rzecz” („Fundamental Thing ), olej na płótnie 40/50 cm, 2018 r.
Anna Wypych „Podstawowa rzecz” („Fundamental Thing"), olej na płótnie 40/50 cm, 2018 r.

 

 

O sukcesie swojej absolwentki poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczelnia przypomniała, że Anna Wypych, która skończyła liceum plastyczne w Gdyni-Orłowie i obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem profesora Macieja Świeszewskiego, już od kilku lat jest dobrze znana na rynku sztuki w Stanach Zjednoczonych. Swoje prace po raz pierwszy zaprezentowała tam dzięki zajęciu pierwszego miejsca w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2010 roku - dziś z powodzeniem sprzedaje tam swoje obrazy. W ubiegłym roku znalazła się w gronie szesnastu artystów, których prace zakupiła amerykańska fundacja Art Renewal Center, promująca malarstwo realistyczne.

Teraz gdyńską artystkę docenił prestiżowy dwumiesięcznik „International Artist Magazine”, zamieszczając jej pracę na okładce najnowszego numeru (12/2020). Anna Wypych nie kryje, że to dla niej niezwykle ważne wyróżnienie.

- „International Artist” to jeden z większych magazynów o sztuce w Ameryce. Razem z „American Art Collector” oraz kilkoma innymi tytułami tworzy grupę magazynów najczęściej kupowanych w USA - cieszy się artystka. - O ile ten drugi tytuł jest bardziej skierowany do kolekcjonerów, to „International Artist” bardziej skupia się na artystach i do nich kieruje treści. W magazynie można znaleźć wiele interesujących artykułów o technice i stylach poszczególnych twórców, ale także przykłady ich pracy krok po kroku - tak zwane „demonstracje” w wydaniu najsłynniejszych artystów cieszą się niesamowitą popularnością w USA.

 

Obraz trójmiejskiej malarki znalazł się okładce najnowszego numeru „International Artist Magazine” - prestiżowego dwumiesięcznika o sztuce
Obraz trójmiejskiej malarki znalazł się okładce najnowszego numeru „International Artist Magazine” - prestiżowego dwumiesięcznika o sztuce
mat. prasowe

 

Artystka tworzy realistyczne portrety w tradycyjnej technice malarstwa olejnego. Jej prace zawierają elementy hiperrealizmu, surrealizmu i wyobraźni. Charakterystyczne dla jej twórczości są teksty filozoficzne i wiersze, którymi uzupełnia swoje malarstwo. Koncentruje się na naturze człowieka, szczególną uwagę poświęcają kobietom. Jej pełne siły wyrazu portrety kobiet pokazują różnorodność siły wewnętrznej, którą artystka dostrzega w ludziach.

Anna Wypych - zdobywczyni nagród „Najlepszy na wystawie” i „Pionier w realizmie” na 15. corocznej wystawie International Guild of Realism w 2020 roku, oraz „Purchase Award” podczas 14. Międzynarodowego Salonu Art Renewal Center w 2019 roku. Jej obrazy znajdują się w stałych kolekcjach Europejskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej MEAM w Barcelonie (Hiszpania), Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdańska i Muzeum Miasta Gdyni. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zagranicznych, w tym na 14. oraz 11. Międzynarodowym Salonie Art Renewal Canter prezentowanym między innymi w Sotheby’s w Nowym Jorku, „BP Portrait Award 2014” prezentowanym między innymi w National Portrait Gallery w Londynie; „Modportrait 2014, 2016 i 2018″ Fundacji Artelibre, Sala Bantierra i IAACC Pablo Serano prezentowanych w Saragossie i MEAM w Hiszpanii. Jej obrazy były publikowane w takich magazynach, jak „American Art Collector”, „PoetsArtists”, „Revista Ophelia”, „Fine Art Connoisseur Magazine”, „The Guide Artists”, „Klassik Magazine”, „Hyperrealism Magazine”, „Artysta i Sztuka”. Obrazy Anny Wypych znajdują się również w wielu prestiżowych kolekcjach: The Bennett Collection, The Basil Alkazzi & Halima Nalecz Purchase Foundation, Marie Marek Pienkowski Foundation czy Ergo Hestia Group.

 

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku