Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

To będzie rekordowy rok. Dwa razy więcej statków pasażerskich

Sezon wycieczkowców jeszcze się nie zaczął, ale - jak podaje na swojej stronie Zarząd Morskiego Portu Gdańsk - będzie to wyjątkowy czas. Wszystko za sprawą lawinowo rosnącej turystyki pasażerskiej. Aż 67 statków wycieczkowych, które zapowiedziały swoje zawinięcie do Gdańska, to ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Na ich pokładzie przypłynie ponad 30 tys. turystów.

To będzie rekordowy rok. Dwa razy więcej statków pasażerskich
A
A
data publikacji: 16 marca 2017 r.

Rekordowy sezon dla wycieczkowców w Porcie Gdańsk
Rekordowy sezon dla wycieczkowców w Porcie Gdańsk
zdj. portgdansk.pl

Kto lubi podziwiać wielkie jednostki morskie, niech już dziś szykuje się na całą serię atakcji. Tegoroczny najazd wycieczkowców zacznie się 21 kwietnia a zakończy 29 grudnia. Zainauguruje go wycieczkowiec National Geographic, a zakonczy MS Saga Sapphire, który spędzi w porcie aż dwa dni. Wycieczkowce zatrzymywać się będą przy Nabrzeżu Westerplatte lub na terenei Wolnego Obszaru Celnego.

Jak czytamy na stronie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk portgdansk.pl zwraca uwagę rekordowa wielkość jednostek pasażerskich:

Równie rekordowa ma będzie wielkość jednostek pasażerskich. Ich średnia pojemność brutto przekroczy 24 800 GT, natomiast średnia długość wyniesie aż 170 metrów. Poprzedni rekord padł w roku 2009. Wówczas do Portu Gdańsk zawinęło 40 statków wycieczkowych, które przywiozły na pokładzie blisko 17 tysięcy pasażerów. Poprzedni rekord padł w roku 2009. Wówczas do Portu Gdańsk zawinęło 40 statków wycieczkowych, które przywiozły na pokładzie blisko 17 tysięcy pasażerów.

Więszość jednostek już u nas była, ale będą też statki, które zawiną do gdanskiego portu po raz pierwszy:

Po raz pierwszy natomiast w Gdańsku będą gościć AidaCara, która zawinie do Gdańska dwukrotnie (16 i 30 czerwca), jednostka Thompson Celebration, spodziewana 19 lipca przy Nabrzeżu Westerplatte, oraz National Geographic Orion, zapowiedziany na 21 kwietnia i 13 maja.


Statki armatora Viking Cruises będą największymi jakie wpłyną do Portu Gdańsk
Statki armatora Viking Cruises będą największymi jakie wpłyną do Portu Gdańsk
zdj. portgdansk.pl

Szczególnie wyczekiwane są statki armatora Viking Cruises, które w tym roku odwiedzą Port Gdańsk aż 22 razy.  Pierwszy statek przy Nabrzeżu Westerplatte spodziewny jest 7 maja. Nowoczesne siostrzane wycieczkowce - Viking Star, Viking Sky i Viking Sea - będą największymi jednostkami, jakie w tym roku zawiną do nabrzeży Portu Gdańsk. Każda z jednostek  nich liczy przeszło 227 metrów długości i może przewieźć 930 pasażerów.

Zwykle statkami pasażerskimi zawijającymi do Gdańska były jednostki pływające po Morzu Bałtyckim, ewentualnie przy północnych wybrzeżach Europy.

Do naszego portu zazwyczj zawijały jednostki armatorów, które pływały po Bałtyku.  W tym roku Viking Cruises, podjął decyzję o włączeniu Gdańska do swojego najdłuższego, bo aż 50-dniowego rejsu. Na trasie są takie kraje jak Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Monako, Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Niemcy, Polska, Estonia, Rosja, Finlandia oraz Szwecja.

Pełną listę statków, które zapowiedziały w tym sezonie swoje przypłynięcie do Gdańska znajdziesz TUTAJ-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl