• Start
  • Wiadomości
  • "Tłumy na ulicach", "Królewska ceremonia", "Szok dla Polski" - media zagraniczne o pogrzebie prezydenta Adamowicza

"Tłumy na ulicach", "Królewska ceremonia", "Szok dla Polski" - media zagraniczne o pogrzebie prezydenta Adamowicza

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie cichną komentarze wśród zagranicznych dziennikarzy i publicystów. Media na całym świecie relacjonowały uroczystości pogrzebowe, cały czas wspominają także sylwetkę prezydenta i jego dokonania oraz komentują zdarzenie w kontekście sytuacji politycznej w Polsce i w Europie.
21.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


guardian adamowicz

The Guardian relacjonował ceremonię pogrzebową, opisując "tłumy na ulicach, które oglądały transmisję na telebimach". W artykule zatytułowanym "Tysiące ludzi uczestniczą w pogrzebie prezydenta Gdańska" dziennikarz podkreślił, że Paweł Adamowicz był znany z "zachęcania imigrantów do szukania schronienia w Gdańsku", a także z "poparcia akcji w obronie praworządności, przeciwko temu, co - zdaniem aktywistow - było próbą zwiększenia politycznej kontroli nad sądownictwem i innymi organami".

Brytyjski dziennik skomentował też samo tragiczne zdarzenie, umiejscawiając je w politycznym kontekście: "Zabicie liberalnego krytyka antyimigracyjnej polityki partii rządzącej unaoczniło napiętą atmosferę w części Europy Wschodniej, gdzie populistyczni przywódcy podsycali nastroje nacjonalistyczne". Więcej: Paweł Adamowicz: thousands attend Gdańsk mayor's funeral.

W kolejnym artykule (‘We feel orphaned’: Polish city mourns Paweł Adamowicz) The Guardian pisał m.in. "pogrzeb prezydenta Gdańska ukazał naród zszokowany, opuszczony przez człowieka, który opowiadał się za otwartością (...). Ulice malowniczej starówki w sobotę zapełniły się (...), czarno-białe fotografie Adamowicza wisiały w witrynach sklepowych, a żałobnicy z flagami Gdańska i Pomorza oglądali ceremonię na dużych ekranach na zewnątrz".

Bytyjczycy wskazali na podziały polityczne i nastroje społeczne w naszym kraju. "Zabójstwo Adamowicza, zagorzałego obrońcy praw mniejszości w czasach rosnącego poziomu zbrodni nienawiści i gorliwej krytyki ze strony liberałów odnośnie antyimigranckiej polityki rządzącej partii konserwatywnej, wywołało bolesną krajową debatę na temat mowy nienawiści i polaryzacji w głęboko podzielonym społeczeństwie Polski."

O podziałach, w swojej relacji z sobotnich wydarzeń w Gdańsku - umieszczonej na czołowym miejscu na portalu internetowym - napisało również BBC. W materiale z załączonym nagraniem wideo ukazującym tłumy żegnające prezydenta podkreślono, że Adamowicz, "liberalny krytyk polskiej partii rządzącej”, był prezydentem Gdańska przez 20 lat, a jego morderstwo było „szokiem dla podzielonej Polski". Pawel Adamowicz: Poland mourns stabbed Gdansk mayor.


bbc Adamowicz

Podobnego zdania jest "New York Times". Opiniotwórczy amerykański dziennik w obszernej, ilustrowanej zdjęciami relacji, która ukazała się w wydaniu internetowym - Mayor’s Funeral Unites Gdansk. His Killing Exposed Poland’s Deep Divides - wskazuje, że zamordowanie prezydenta Adamowicza ukazało głębokie podziały w Polsce. Jednocześnie pisze, że w tej "ostro podzielonej Polsce" mieszkańcy Gdańska byli zjednoczeni: "w żałobie z powodu zamordowania ich prezydenta, w gniewie na toksyczny klimat polityczny odsłonięty przez to morderstwo i w solidarnej opinii, że czas na zmianę w kraju".

Nie tylko anglojęzyczne media komentują sprawę. Powołujący się na agencje prasowe tygodnik "Der Spiegel" pisze m.in., że wielu Polaków postrzega zamordowanie liberalnego polityka jako konsekwencję prowadzonej przeciwko niemu w internecie kampanii nienawiści, a także sporu między "liberalno-konserwatywną Platformą Obywatelską a prawicowo nacjonalistyczną partią rządzącą Prawo i Sprawiedliwość". Niemieccy dziennikarze, podobnie jak ich koledzy z Wielkiej Brytanii czy USA odnotowują, że Adamowicz "opowiadał się za przyjęciem uchodźców w Gdańsku oraz wspierał działania w obronie państwa prawa przed podejmowanymi przez PiS próbami przejęcia kontroli nad sądownictwem”. Więcej: Pawel Adamowicz: Zehntausende erweisen ermordetem Danziger Bürgermeister die letzte Ehre.


Le monde_Adamowicz
brak autora

Francuskie media oddały swoisty hołd Adamowiczowi - w dzienniku "Le Monde" czytamy o pogrzebie: "oficjalnie nie jest to pogrzeb państwowy, ale tak naprawdę to królewska ceremonia". (źródło: Les derniers adieux de Gdansk à Pawel Adamowicz, son maire assassiné)

Z kolei serwis FranceSoir w artykule Abasourdie et affligée, la Pologne dit adieu au maire de Gdansk napisał "zrozpaczona i ogłuszona Polska żegna się z prezydentem Gdańska". I dodaje: "dla wielu Polaków prawdziwym winowajcą jego śmierci nie jest z pozoru niezrównoważony kryminalista, ale nienawiść, która polaryzuje klasy polityczne i polskie społeczeństwo".


CZYTAJ TAKŻE: 



TV

120-letnia kamienica jak nowa