PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Teatr Wybrzeże najciekawszym teatrem dramatycznym w Polsce. Adam Orzechowski odebrał nagrodę

Teatr Wybrzeże najciekawszym teatrem dramatycznym w Polsce. Adam Orzechowski odebrał nagrodę
Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski otrzymał Nagrodę Specjalną miesięcznika Teatr „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019”. - „Po raz pierwszy honorujemy dyrektora za taką działalność” - podkreślał przewodniczący komisji, Jacek Kopciński.
Adam Orzechowski został laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”
Adam Orzechowski został laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”
Fot. Kinga Karpati i Daniel Zarewicz

 

- Dzięki Adamowi Orzechowskiemu, który trzecią dekadę prowadzi Teatr Wybrzeże, gdański teatr jest, w naszym przekonaniu, obecnie najciekawszym teatrem dramatycznym w Polsce - powiedział w laudacji prof. Jacek Kopciński, przewodniczący jury w konkursie miesięcznika „Teatr” i redaktor naczelny czasopisma, podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w piątek, 18 października.

Kopciński podkreślił, że Nagroda Specjalna zawsze trafia w ręce artystów wyjątkowych, ale „po raz pierwszy uhonorowany został dyrektor za taką działalność”.

 

Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody, odbyła się 18 października w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody, odbyła się 18 października w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Fot. Kinga Karpati i Daniel Zarewicz

 

Adamowi Orzechowskiemu, który jest dyrektorem Teatru Wybrzeże od 2006 roku (12 sezonów), laur przypadł „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019”.

- Ta nagroda jest wyróżnieniem, które zauważa nasz zespół - nie tylko te czterdzieści parę osób w zespole artystycznym, ale i wszyscy, którzy współpracują z nami. Łączymy pokolenia - starzy, młodzi aktorzy, dojrzali reżyserzy z młodymi twórcami spotykają się na wszystkich naszych scenach - mówił Orzechowski odbierając nagrodę.

 

Laureaci (od lewej): Roman Pawłowski odbierający nagrodę w imieniu Kornéla Mundruczó, Justyna Wasilewska, Jerzy Stuhr, Adam Orzechowski i Piotr Adamczyk
Laureaci (od lewej): Roman Pawłowski i Natalia Dzieduszycka odbierający nagrodę w imieniu Kornéla Mundruczó, Jerzy Stuhr, Adam Orzechowski i Piotr Adamczyk
Fot. Kinga Karpati i Daniel Zarewicz

 

Podczas gali wręczono również Nagrodę im. Konrada Swinarskiego - dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego 2018/2019 (Kornél Mundruczó za reżyserię „Cząstek kobiety” Katy Weber w TR Warszawa) i Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza - dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego 2018/2019 (Justyna Wasilewska za rolę Mai w „Cząstkach kobiety” w reż. Kornela Mundruczo; Jerzy Stuhr za rolę główną w „Wałęsie w Kolonos” Jakuba Roszkowskiego w reż. Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie; i Piotr Adamczyk za rolę Poety w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Telewizji).

Laury przyznało jury w składzie: prof. Jacek Kopciński (przewodniczący), Jacek Cieślak, Wojciech Majcherek, Jacek Wakar i Kalina Zalewska.

Miesięcznik „Teatr” to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Jego pierwszy numer ukazał się w 1945 roku. W 1976 roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, a od 1984 roku wręczana jest także Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza.

WIĘCEJ:

Sukces Teatru Wybrzeże. Teatralne kapituły prezydenta i marszałka przyznały nagrody

Najlepsi artyści i spektakle z Gdańska wg. prestiżowego miesięcznika Teatr

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl