PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Te produkcje i prezentacje SzekspirOFF zobaczymy w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Te produkcje i prezentacje SzekspirOFF zobaczymy w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Wiadomo już, co znajdzie się w programie nurtu SzekspirOFF w ramach 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2021 roku. Jury wyłoniło 13. zwycięzców Konkursu SzekspirOFF - Prezentacje 2021, oraz Konkursu SzekspirOFF - Produkcje 2021.
Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii podczas edycji w 2019 roku w nurcie SzekspirOFF zaprezentowała ciekawy spektakl zatytułowany „Juliusz Cesar”
Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii podczas edycji w 2019 roku w nurcie SzekspirOFF zaprezentowała ciekawy spektakl zatytułowany „Juliusz Cesar”
mat. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

 

 

Nabór do Konkursów SzekspirOFF Produkcje i SzekspirOFF Prezentacje, odbywających się w ramach 11. edycji SzekspirOFF (po raz szósty w formule konkursowej) - offowego, alternatywnego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rozpoczął się 22 marca bieżącego roku. Mogły wziąć w nim udział OFF-owe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i zagranicy - artyści teatru, tańca, performerzy, a także twórcy form multimedialnych.

W Konkursie SzekspirOFF Produkcje nagrodą jest dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego, opartego na twórczości Williama Szekspira, którego premiera odbędzie się w trakcie 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Kwota wsparcia to 10 tysięcy brutto dla każdego laureata konkursu.

Konkurs SzekspirOFF Prezentacje dotyczy gotowych wydarzeń artystycznych, których twórcy, zakwalifikowani do finału, zaprezentują się szerokiej publiczności w trakcie Festiwalu i powalczą o nagrody finansowe. Łączna pula nagród to 15 tysięcy złotych. W Konkursie SzekspirOFF Prezentacje wyboru zwycięzców dokona trzyosobowe Jury w składzie: Anda Rottenberg, Piotr Cieplak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Po zapoznaniu się z 22 zgłoszeniami do Konkursu SzekspirOFF Produkcje oraz 19 zgłoszeniami do Konkursu SzekspirOFF Prezentacje Komisja Kwalifikacyjna, w składzie: p.o. Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński, Kuratorka SzekspirOFF 2021 Katarzyna Knychalska oraz Koordynatorka Festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek, podjęła decyzję o wyłonieniu 3 Laureatów Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2021 oraz zakwalifikowaniu 10 wydarzeń artystycznych do finału Konkursu SzekspirOFF Prezentacje 2021.

- To już druga edycja w nowej formule Konkursu SzekspirOFF podzielonego na dwa moduły i dającego wsparcie produkcyjne wybranym spektaklom. Tym razem mamy wielką nadzieję, że ten nowy SzekspirOFF będziemy mogli skonfrontować z widzami na żywo. - mówi Katarzyna Knychalska, kuratorka nurtu SzekspirOFF. - Oprócz tego, że udało się nam wybrać najciekawsze artystycznie propozycje, ułożyły się one też w bardzo różnorodny i interesujący zestaw, który będzie dla widzów atrakcyjny. Mamy bowiem w tym roku przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira.

 

Werdykt Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2021 oraz lista zakwalifikowanych wydarzeń artystycznych do Konkursu SzekspirOFF Prezentacje 2021:

Laureaci Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2021:

 • „Mist” - h.art company/ Artur Grabarczyk
 • „Odwzajemnienie” - Teatr Zakład Krawiecki/ Paweł Palcat
 • „Szekspir: makieta” - kolektyw dziewczyński „blisko”/Mira Mańka, Anna Rogóż

Finaliści Konkursu SzekspirOFF Prezentacje 2021:

 • „Aktorzy przyjechali” - Wiesław Cichy, Marek Kocot
 • „A teraz sowy dorzućmy skrzydła...” - Jakub Snochowski
 • „I Come to You River: Ophelia Fractured” - Studio Kokyu
 • „Island of Whispers” - Parrabbola&Teatr Strefa Otwarta
 • „Nazwisko” - Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód
 • „O dwóch takich - puppets szoł” - Teatr Barnaby/ Marcin Marzec
 • „Porcje” - Zdenka Pszczołowska, Anna Oramus
 • „Stracone lata” - Ewa Mikuła
 • „Szekspirowskie kobiety” - Gang szekspirowski/ Magdalena Dąbrowska i zespół
 • „Szekspir - r e i n k a r n a c j e” - Teatr Układ Formalny/ Adam Michał Pietrzak

 

Oba konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Wyłonione w ich ramach wydarzenia artystyczne złożą się na tegoroczny program nurtu SzekspirOFF podczas jubileuszowej, 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2021 roku. W Nurcie głównym zobaczymy spektakle z: Litwy, Rosji, Ukrainy, Portugalii, Włoch, Japonii, Niemiec oraz z Polski. Organizatorzy obserwują sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia w kraju i na świecie i w najbliższym czasie podejmą decyzję co do sposobu prezentacji wydarzeń w ramach festiwalu - jeśli latem będzie możliwość organizowania wydarzeń w teatrze z udziałem publiczności, festiwal odbyłby się w formule hybrydowej, w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Ważną częścią festiwalu tradycyjnie będzie Konkurs o Złotego Yoricka na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021. Aktualnie trwa nabór do 27. edycji konkursu - zgłaszać mogą się polskie teatry instytucjonalne, które w sezonie 2019/2020 oraz 2020/2021 (do 6 czerwca 2021 roku włącznie) przygotowały sceniczną adaptację jednego z dzieł Williama Szekspira lub spektakl inspirowany jego twórczością. Ponieważ poprzednia edycja konkursu, decyzją organizatorów została odwołana ze względu na szczególne okoliczności utrudniające teatrom normalne funkcjonowanie, związane z pandemią COVID-19, zgłoszenia teatrów przesłane na ubiegłoroczną edycję konkursu będą brane pod uwagę w edycji tegorocznej, w sezonie 2020/2021. Trzy spektakle wyłonione do finału prezentowane będą podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Nagroda Złotego Yoricka przyznana zostanie podczas festiwalu przez specjalnie powołane Jury.

 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl