• Start
  • Wiadomości
  • Te książki o tematyce pomorskiej wypożyczaliśmy z bibliotek najchętniej. TOP 30

Te książki o tematyce pomorskiej wypożyczaliśmy z bibliotek najchętniej. TOP 30

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku sporządziła „Ranking wypożyczeń beletrystyki o tematyce pomorskiej za 2018 rok”. W raporcie na podstawie danych z systemu bibliotecznego czytamy m.in., że wśród autorów królowały kobiety - Katarzyna Bonda, Magdalena Witkiewicz czy Hanna Cygler. Lista najpopularniejszych książek wypożyczanych w gdańskich bibliotekach.
02.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
800px_31857_Biblioteka_przy_ul__Jagiellonskiej_znow_otwarta.JPG
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


- Ranking najpoczytniejszych w naszej bibliotece w minionym roku tytułów literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim, sporządziliśmy szósty rok z rzędu. Chcieliśmy „zbadać” stopień zainteresowania wśród czytelników naszym regionem - mówi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która opracowała dane do raportu wspólnie z Małgorzatą Szemelfejnik.

Wśród autorów, którzy znaleźli się na trzydziestu pierwszych miejscach, dominują pisarki - grono uzupełnia jedynie dwóch pisarzy. W czołówce plasuje się Katarzyna Bonda z kryminałem „Pochłaniacz”, który w minionym roku wypożyczony został w WiMBP w Gdańsku 533 razy. To nie powinno dziwić, bowiem ta popularna autorka na podium znalazła się także w 2017 roku.

Trzy kolejne miejsca w tegorocznym rankingu zajęła Magdalena Witkiewicz z książkami „Cześć, co słychać?” (480 wypożyczeń) i „Pierwsza na liście” (430 wypożyczeń). Pisarka może pochwalić się prawdziwą sławą u czytelników gdańskiej biblioteki - wśród dziesięciu najbardziej poczytnych powieści w ubiegłym roku znazło się aż pięć jej autorstwa. Sporą popularnością cieszy się też Hanna Cygler, której powieść „Tylko kochanka” znalazła się na piątym miejscu, a kolejne dwie książki trafiły do pierwszej dziesiątki.

- Przy analizowaniu rankingu trzeba mieć na uwadze fakt, że wpływ na liczbę wypożyczeń tytułów ujętych w rankingu mają ich dostępność w poszczególnych filiach oraz data premiery książki w analizowanym okresie. Ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2018 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność - komentują autorki raportu.

Czy z badań można wyczytać jakieś prawidłowości? Z pewnością jedną, ale to dość oczywiste spostrzeżenie: jeśli przyjrzymy się załączonej liście, zauważymy, że zainteresowaniem czytelników cieszą się przede wszystkim nowości. Dla miłośników premierowych tytułów biblioteka przygotowała specjalny katalog.

- Nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, staramy się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych „Nowościach Regionalnych”, z którymi zapoznać się można na stronie internetowej WiMBP w Gdańsku, w części poświęconej Pracowni Regionalnej (link TUTAJ) - dodaje Iwona Joć-Adamkiewicz.


KLIKNIJ W LISTĘ, ABY POWIĘKSZYĆ

0002 malaLista dostępna jest także na stronie biblioteki: Ranking najpoczytniejszej beletrystyki pomorskiej



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim